Wpis z mikrobloga

@ruszka:

Człowiek jest stworzony na podobieństwo Boga, Bóg jako architekt miał możliwość wyzbycia się całego zła nie uwzględniając w tym cierpienia ludzi i życia w strachu - ale tego nie zrobił.


Człowiek nie został stworzony z wszczepionym złem, tylko sam je sobie wybrał.

zabiła mnie osoba stworzona na Boże podobieństwo - sprawi ogromną przykrość mi, moim bliskim, przyjaciołom, rodzinie, i tak dalej, i tak dalej - czyli Bóg generuje cierpienie, nie
@SZABATMATER: No a ja właśnie o tym mówię, oni nie mieli biblii w ręku i rozmawiają tutaj z ludźmi który tę biblie mieli. Ja również czytałem, niejednokrotnie.
I teraz czy taki ktoś jak ja, zamiast próbować wytłumaczyć im na czym to polega, powinienem mieć to w dupie, bo oni nic o niej nie wiedzą ?
@Clermont: masz Ferrari, a Twój osiemnastoletni syn właśnie odebrał prawo jazdy i chce zabrać swoją dziewczynę na przejażdżkę. Załóżmy, że wiesz jak ta impreza sie skończy, czyli na pierwszym drzewie pierworodny zabije siebie i niewinną osobę. Szanujesz jego wolną wolę i dajesz mu kluczyki do sportowego auta, czy może jednak każesz mu pedałować do swojej panny na rowerze?

wolna wola to takie Ferrari, z którą człowiek sobie nie radzi, do radzenia
@clermont @Tutorzyc:

Człowiek nie został stworzony z wszczepionym złem, tylko sam je sobie wybrał.


Kłamstwo, co udowadnia masa badań naukowych - każdy z nas jest w stanie w wyniku jakiegoś wydarzenia stać się zwyrodnialcem i czynić krzywdę ludziom, absolutnie każdy. Kto zaprojektował mózg w ten sposób? Bóg.

Tak jak Alfred Nobel wygenerował cierpienie ludzi zabitych wybuchem dynamitu. "Polecam czytanie ze zrozumieniem", klasyczny tekst. Jak napiszę: "A ty jesteś głupi", to
@Tutorzyc: argumentem merytorycznym jest to, ze Biblia to zbior jakis wartosci, swoistego rodzaju kodekst moralny, napisany bardzo dawno temu, w innych realiach. Bazowanie na historiach tam zawartych i " podazanie sciezka wyznaczona przez boga" jest juz smieszne. Pisanie, ze stary testament jest taki o, ale nowy, NOWY TESTAMENT to juz cos, tam sam JEZUS tlumaczy wszystko, tez jest smieszne. Wiara, ze byl koles, ktory smigal w sandalach po wodzie i wytlumaczyl
@Ex3: Wolna wola... Zawsze ciekawy temat. W katolicyzmie wygląda to tak:
1. Wolna wola jest niezbędna do miłości, a miłość to powód dla którego żyjemy. Bez wolnej woli tracimy sens jako ludzie.
2. Zakazy i nakazy to instrukcja obsługi człowieka. W danej chwili może ci się zdawać, że coś co robisz jest dobre, ale może takim nie być. Dlatego najpierw patrzysz w naukę Kościoła. Jak tam jest OK to spoko, jak
źródło: comment_u0TzWFoAgaBNB3IlfMRGvpnd5Vm1l9T6.jpg
@respect_your_mother: I uważasz, że to w porządku i elegancko a już na bank merytorycznie, wmawiać mi w każdym zdaniu wypowiedzi, że jestem śmieszna, moja wiara jest śmieszna, filozofia, którą wyznaję jest śmieszna, a Ty masz monopol na prawdę i mówienie jak jest? I to nie jest śmieszne?
https://pl.wikipedia.org/wiki/Argumentum_ad_hominem


@ruszka: xD Chłopie, co jest nie związanego z tematem w pytaniu o czytanie Biblii? Używasz słów: "Czytając Biblię, dojdziemy do wniosku...", a nie chcesz powiedzieć, czy ją przeczytałeś. xD Jak na rozmowie o pracę pytają o kwalifikacje, to odpowiadasz: "Proszę się ode mnie odczepić! Przyszedłem tu rozmawiać o pracy, a nie o mnie!"?

Kłamstwo, co udowadnia masa badań naukowych - każdy z nas jest w stanie w wyniku jakiegoś wydarzenia
Ja wam tylko powiem: mądrzejsi od nas wszystkich rozpatrywali problem - polecam sprawdzić literaturę pod hasłem "teodycea". Prawie każdy użyty tu argument padł wcześniej.
Temat jest wciąż otwarty i teolodzy nadal nie sformułowali niepodważalnej odpowiedzi.
@Clermont:

xD Chłopie, co jest nie związanego z tematem w pytaniu o czytanie Biblii? Używasz słów: "Czytając Biblię, dojdziemy do wniosku...", a nie chcesz powiedzieć, czy ją przeczytałeś. xD


W jaki sposób to, czy przeczytałem Biblie zmieni ten argument? Jak przeczytałem to stanie się prawdziwy? Nieprawdziwy? Coś jak splątanie kwantowe? Tak, przeczytałem Biblie - i co? Wtedy argument nie był prawdziwy, a teraz jest? Nie zrozumiałeś nawet kilku linijek tekstu które
@Tutorzyc: Nigdzie nie powiedzialem, ze jestes smieszna. Przewrazliwienie i nadinterpretacja, to Twoja mocna strona widze, hur dur obrazajo mnie i moja wiare. Czytaj ze zrozumieniem, przytoczylem, moim zdaniem merytoryczny argument, ktory u mnie powoduje usmiech, bo zamiast dociekac, pytac i interesowac sie swiatem, wnioskuje, ze za pewnik przyjmujesz dogmaty wiary. I to wywoluje moj usmiech, a nie to w co wierzysz i jak to robisz.
W jaki sposób to, czy przeczytałem Biblie zmieni ten argument? Jak przeczytałem to stanie się prawdziwy? Nieprawdziwy? Coś jak splątanie kwantowe? Tak, przeczytałem Biblie - i co? Wtedy argument nie był prawdziwy, a teraz jest?


@ruszka: To nie jest argument, tylko opinia wyrobiona na podstawie jakiejś gimbostronki "Milion błędów w Biblii". Owszem, przeczytanie jej ma znaczenie. Np. jak nie przeczytasz podręcznika do kwantowej teorii pola, to gówno wiesz o diagramach Feynmana.
@TheSjz3: Ciekawe czy ci co zginęli w zamachach bombowych. Jak myślisz co "#!$%@?"? Urodzili się nie tam gdzie trzeba? Czy może byli w złym miejscu o niewłaściwym czasie? Przecież mieli wolną wole prawda?
@respect_your_mother: Ojej, najpierw piszesz, że (ogólnie rzecz ujmując) wszystko co robię (tak, nawet wypisałeś po kolei) jest śmieszne, a potem wypierasz się i zasłaniasz czytaniem ze zrozumieniem i nadwrażliwością. Jak już piszesz, że

Bazowanie na historiach tam zawartych i " podazanie sciezka wyznaczona przez boga" jest juz smieszne.

To się potem brzydko nie wykręcaj. Swoją drogą, nie widzę w tym merytoryczności.... ale może jako katolik, nie jestem dobrym kompanem do merytorycznej
@Clermont:

To nie jest argument, tylko opinia wyrobiona na podstawie jakiejś gimbostronki "Milion błędów w Biblii". Owszem, przeczytanie jej ma znaczenie. Np. jak nie przeczytasz podręcznika do kwantowej teorii pola, to gówno wiesz o diagramach Feynmana. Tu jest tak samo. Proste.


( ͡º ͜ʖ͡º) Już mi się powoli odechciewa, ale jeszcze ci odpisze - jeżeli argument który postawiłem jest prawdziwy (że Biblia jest nielogiczna i ma
ja podaję konkrety


@ruszka: xD

"Jak można stwierdzić, że grawitacja działa, skoro nikt nie sprawdzał, czy na mnie działa"


@ruszka: W każdej sekundzie każdy człowiek sprawdza na własnej skórze, że grawitacja działa.

to nie ma znaczenia dla dyskusji, skąd tę wiedzę wziąłem


@ruszka: Nie ma znaczenia, czy przeczytałeś Biblię. Nie ma znaczenia, skąd wziąłeś wiedzę. Spoko xD Sam konkret. Jak zamierzasz prawdziwość twojej tezy potwierdzić? Bo ja obalić ją
@Tutorzyc: tu niestesty sie z Toba zgodze, nie jestes( ͡° ʖ̯ ͡°) chcialem byc mily, ale sie nie da, wiec jak Ci to pomoze, to tak, smieje sie z Ciebie, a raczej smieje sie z tego jak bardzo pokladasz wiare w historie spisane przez jakis blizej nieznanych ludzi, tysiace lat temu. jak robisz #!$%@? z logiki piszac, ze stary testament to tam nic, a chrzescijanstwo bazuje na
@respect_your_mother: To wszystko to tylko Twoje zdanie, nic więcej. Jeśli Ci z nim lepiej, to sobie z nim żyj. Ja się z Ciebie nie śmieję, żal mi ludzi, dla których jesteś "tak miły". Cóż, przynajmniej przestałeś udawać, że masz merytoryczne argumenty i zamierzasz prowadzić merytoryczną rozmowę. Słowo Bóg piszemy z dużej litery, tak w ogóle. Ale spoko, wpychaj dalej ludziom rzeczy, które sobie wyobrażasz, że robią i mówią, będzie Ci z
@croppz

Tak ładnie tu dyskutujecie o wolnej woli, to wam podrzucę ciekawy tekst


Dzięki, przejrzę jak będe miał dłuższą chwilkę - chociaż dużą część argumentów z tego tekstu znam jest to coś, co mówiłem już @clermont - ale on twierdzi, że jego nie przebadali, wiec nie można uznać, że to prawda ( ͡º ͜ʖ͡º)

@Clermont:

W każdej sekundzie każdy człowiek sprawdza na własnej skórze, że grawitacja
@pitkamaki: kiedyś miał z nimi kontakt przez proroków i ostrzegał przed tym co czynią. Pijąc piwo w parku wiesz ze możesz dostać mandat, ktoś Cię poinformował o konsekwencjach nieposluszenstwa.
@Clermont:

Nie obalam badań, tylko twój wniosek z nich.


To napisz list do pisma naukowego - "To co mówicie nie jest prawdą, bo mnie nikt nie przebadał". Na pewno docenią dawkę humoru, jaką im dostarczysz ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@ruszka: lepszym pytaniem jest czy warto postępować niewłaściwie znając wymiar kary która może Cię spotkać. Masz wybór, jak w przypadku łamania prawa ludzkiego.
@TheSjz3:

lepszym pytaniem jest czy warto postępować niewłaściwie znając wymiar kary która może Cię spotkać. Masz wybór, jak w przypadku łamania prawa ludzkiego.


Tak, z tym, że co oznacza "postępowanie niewłaściwe"? Niewłaściwie przez kogo? Czy zamordowanie własnego syna bo Bóg ci kazał jest postępowaniem właściwym?

@Clermont

Nie wycieraj sobie gęby naukowcami. Ja piszę list, a właściwie komentarz, do ciebie.


Ale gdzie sobie wycieram gębę naukowcami? Podałem ci fakt naukowy - kto
@ruszka:
Zapominasz, że to nie wina Boga tylko Szatana, że jest zło na świecie bo tylko on wszystkich kusi, więc kiedy zabije cię Sebek to nie jego wina bo to przecież Diaboł mu kazał ( ͡° ͜ʖ ͡°) a no i jeżeli poczuje kiedyś skruchę i odbębni zdrowaśki zadane w konfesjonale to po śmierci zostanie świętym, podczas kiedy ty będziesz się smażył w piekle za to, że
@Tutorzyc: niekoniecznie z dużej trzeba pisać, ale nie będę polemizował, bo to jak gra w szachy z gołębiem. Dziewczyno, do jakiej merytoryczności się odwołujesz, jak to co piszesz jest pozbawione jakiejkolwiej wartości. Biblię przeczytałem, nurt filozoficzny też znam całkiem nieźle, to że się z nim nie zgadzam nie świadczy, że nie zgłębiłem tematu. Dobrze, że Ty zrozumiałaś biblię, jako jedyna, i masz niepodwarzalne w tej kwestii argumenty.( ͡° ͜ʖ
@ruszka: O widzę, że nerwy puszczają, panie Konkret i Merytoryczna Dyskusja xD

Ostatni raz zdobywam się na dłuższy akapit, bo mam do czynienia z mało pojętnym uczniem. Otóż faktem naukowym nie jest stwierdzenie, że każdy człowiek jest zaprogramowany na czynienie zła, co starasz się "wykazać". Faktem naukowym jest co najwyżej zaobserwowanie u grupy ludzi, że pod wpływem zdarzeń w ich życiu tak, a nie inaczej poustawiało im się w głowach. Zresztą,
@Ex3: Z tym, że to nie jest tak. Bóg dał człowiekowi wolną wolę i żył z nim w harmonii w Raju. Człowiek w Raju chciał poznać co to zło, więc zjadł owoc z Drzewa Poznania Dobra i Zła. W ten sposób wylądował na Ziemi - gdzie wszystko jest wymieszane. Przez to człowiek może stworzyć sobie tak samo piekło, jak i raj na Ziemi. Sytuacja z potopem to taka, w której ludzkie
To po co skazywać ludzi na cierpienie? Skoro Bóg jest wszechomogący i miłosierny, to mógł nas tak zaprojektować, ażebyśmy rozumieli co jest zakazane lub nie i się tego trzymali, albo zaprojektować ludzkość tak, żeby nie czyniła zła - w przeciwnym wypadku, Bóg bezpośrednio odpowiada za całe zło wyrządzone na świecie przez innych ludzi.


@ruszka:

To nawet ciekawe, a co jeśli stworzył ludzi czy Bóg czy jakiś obcy kosmita(którego tak nazywamy) jako
@Clermont:

Ostatni raz zdobywam się na dłuższy akapit, bo mam do czynienia z mało pojętnym uczniem. Otóż faktem naukowym nie jest stwierdzenie, że każdy człowiek jest zaprogramowany na czynienie zła, co starasz się "wykazać". Faktem naukowym jest co najwyżej zaobserwowanie u grupy ludzi, że pod wpływem zdarzeń w ich życiu tak, a nie inaczej poustawiało im się w głowach. Zresztą, w typowym dla siebie stylu, nie wrzuciłeś żadnego linka ani nic,
@rbk17:

To nawet ciekawe, a co jeśli stworzył ludzi czy Bóg czy jakiś obcy kosmita(którego tak nazywamy) jako projekt samego siebie czyli istoty myślącej na tyle aby zdawała sobie sprawę ze swojego istnienia. Może naprawdę po śmierci nasze świadomości są przenoszone za pomocą jakiejś mega zaawansowanej technologii w np. świat wirtualny gdzie są same uciechy(niebo) albo testowy gdzie jest samo cierpienie(piekło) i tam są świadomości dalej testowane?


Była kiedyś taka hipoteza
Czyli psychopata, który nie odróżnia dobra od zła i jest uzależniony psychicznie jak i fizycznie od zadawania komuś cierpienia (bo tak został stworzony), dokonuje wyboru w 100% świadomie?


@ruszka: To oznacza, że jest chory (a przyczyną mogły być czynniki środowiskowe albo genetyka), a nie że został tak stworzony.
No ale czym w ogóle jest życie w porównaniu do wieczności ? Patrząc z szerszej perspektywy życie to zaledwie ziarenko piasku na plaży i jeśli Bóg istnieję (ja nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości), to patrzy właśnie z takiej perspektywy i obchodzi go przede wszystkim co się będzie działo z człowiekiem po śmierci. Dlatego właśnie jego miłosierdzie należy oceniać nie ze względu na to co się dzieje z człowiekiem na tej