Wpis z mikrobloga

Podczas treningu korzystamy z zapasów mięśniowych trójglicerydów, glikogenu i alaniny lub innych aminokwasów oraz z zapasów wątrobowych i produkowanego przez nią ATP.


@Gavroche: a co ma ATP w wątrobie do ćwiczeń?
  • Odpowiedz
@Paladin_Woodrugh:
Wszystko.( ͡° ͜ʖ ͡°)
Wątroba produkuje ATP (lub ciała ketonowe, jak jest zarobiona) dla narządów uprzywilejowanych (mózg, serce, nerka) i karmi je przezkrwinkowo.
Pracujące mięśnie stają się uprzywilejowane, zwłaszcza przy treningu anaerobowym, który jest atawistycznie zarezerwowany dla "walcz lub uciekaj".
  • Odpowiedz
@Gavroche: CO #!$%@?. Ty wiesz co by się działo, gdyby wątroba wysyłała ATP w krwiobieg? W moment cały układ byłby #!$%@?. Powiedz mi w takim razie, jakim to magicznym sposobem silnie naładowane ATP miałoby przejść przez błonę komórkową z hepatocytów?
  • Odpowiedz
@Gavroche: Podpowiedź: wątroba produkuje GLUKOZĘ, a nie #!$%@? ATP, jak w ogóle można takie idiotyzmy pisać? Przecież to nie ma najmniejszego sensu. Wątroba reguluje poziom glukozy przez glukoneogenezę i uwalnianie glikogenu (e: w sensie uwalnianie glukozy z glikogenu). W sytuacji wymagających metabolicznie (głód, intensywny i długi wysiłek) produkowane są ciała ketonowe, do wykorzystania przez resztę organizmu. ALE NIE #!$%@? ATP, no ludzie kochani!
  • Odpowiedz
@Paladin_Woodrugh:
Widzę, że kolega nie ma pojęcia o biochemii.( ͡° ͜ʖ ͡°)
W takim razie poszukaj w literaturze doświadczenia Hockerts’a i Lamprechta, udawadniającego, że ATP i inne wysokoenergetyczne są przenoszone do mózgu z wątroby przez krwinki czerwone.( ͡° ͜ʖ ͡°)

O reszcie szkoda gadać, bo moja 6 letnia córka wie więcej.
  • Odpowiedz
@Gavroche: Pojęcie o biochemii mam całkiem niezłe, więc pytam: jak ATP jest transportowane na zewnątrz hepatocytów? Jak dostaje się do krwinek? Jak ATP pokonuje barierę krew-mózg?

Człowieczku, zrozum, że ATP nie jest w ogóle transportowane, bo jest niestabilne, silnie reaktywne i potencjalnie niebezpieczne, gdyby miało sobie swobodnie buszować po organizmie. We krwinkach masz ATP z glikolizy, która zachodzi w krwinkach. Każda komórka produkuje ATP na własny użytek.

Odsyłam do Stryer'a
  • Odpowiedz
@Gavroche: @So_I_Scream: Trenuje rano, planem FBW (zajmuje mi to gdzieś conajmiej 2 godziny). Nie wyobrażam sobie, żebym nie zjadł dobrego, solidnego a najlepiej z dużą ilością tłuszczy śniadania. Każdy organizm inaczej reaguje.
Raz poszedłem po lekkim śniadaniu (owsianka + jogurt) w połowie treningu miałem mroczki i zawroty głowy.
  • Odpowiedz
@Gavroche: Czyli polegasz na samym autorytecie, żadnych badań, żadnych mechanizmów, które by to uzasadniały? I masz się za wiedzącego biochemii? Nawet nie wiem od której strony zacząć. Zadaję Ci konkretne pytania, a Ty nie udzielasz odpowiedzi i mówisz, że nie znam się na biochemii.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2595991/?page=1

Nie ma kompletnie nic o wydzielaniu ATP przez wątrobę.

Krwinki nie są transporterami substancji produkowanych przez wątrobę. Nawet nie napisałeś jakie krwinki, a jest to dosyć
  • Odpowiedz