Wpis z mikrobloga

Witam programirki z tagów #scala #programowaniefunkcyjne #jvm oraz też #java i #programowanie

Mam pytanie. Chciałbym się wziąć na poważnie za naukę programowania w scali, tak żeby wejść w 2017 w nową pracę z wykorzystaniem tego języka (chociaż wiem jak jest trudno bo już szukałem). Moją główną motywacją nie jest myślenie, że 2017 to będzie rok scali (linux hehe), bo prawdopodobnie taki rok nie nadejdzie (jak linuxa ( ͡° ͜ʖ ͡°) ). Po prostu programowanie funkcyjne mnie ciągnie od kilku lat oraz trochę wierze w paradoks phytona. Sam potrafię już trochę popisać w scali, monady nie są mi straszne, nawet jakieś zadanie rekrutacyjne w tym języku robiłem. Prawie rok temu przeczytałem na sucho, bez robienia zadań "Scala for impatient" darmową wersję ze strony typesafe. Pewnie się domyślacie pytania:


Myślałem od klasycznej pozycji "Programing in Scala" od wszechwspaniałęgo Martina. Tylko spotkałem się z opinią, że za bardzo akademicka. Co o tym myślicie? Macie też jakieś rady odnośnie nauczania na początek? Czy myślicie, że swój blog to dobre rozwiązanie na ten moment? Ja jestem teraz programistą Javy z 2 letnim doświadczeniem pracującym na cały etat z mnóstwem hobby, więc czasu strasznie dużo nie będę mógł poświęcić.

No i wołam wykopkowych scala-majstrów:
@moriturius @koziolek666
  • 18
@informatyk15000k: Myślałem nad tym oraz też nad haskell/ferge. Tylko na razie pozostaję przy scali bo już jej trochę czasu poświęciłem, podoba mi się community oraz wykorzystanie tego języka. Też jestem zdania, że OO w ogóle a w szczególe FP. Clojure na pewno kiedyś się zainteresuję, ale chyba nie teraz.

@alosha: a do testów czego używasz? Scala Test? Masz jakieś fajne tutoriale bo na początku ten framework mnie przytłoczył, chociaż teraz
@wodaSpadaZWysoka: Ja korzystam ze ScalaTest i jestem zadowolony. Nie wiem jak integruje się z projektami Javowymi, ale ze Scalowymi nie ma większych problemów. Wszystkie informacje jakich potrzebowałem brałem z oficjalnego user guide: http://www.scalatest.org/user_guide . Z tutoriali nie korzystałem, aczkolwiek widzę że jest dostępny m.in. od Alvina Alexandra, który z reguły zagadnienia opisuje klarownie i zrozumiale: http://alvinalexander.com/scala/scalatest-tutorials-from-scala-cookbook . Jeżeli trafisz na jakieś problemy, których nie możesz przeskoczyć, to pisz śmiało na priv.
Nie wiem jak integruje się z projektami Javowymi, ale ze Scalowymi nie ma większych problemów


@zajety_login: Dobrze. Jedyny ból jest taki, że w każdy test ma adnotację, żeby uruchamiał się jako JUnit, bo nie chciałem się z pluginami w Gradle babrać.
@wodaSpadaZWysoka: ja zacząłem od pisania wlasnego blogu w Play Framework. oczywiscie w miare jak konczylem i go uruchomilem to okazało sie ze na GitHubie hostowanie stron z jekyllem mi calkiem wystarczy :) ale nauczylem sie wielu rzeczy.

Ogolnie nigdy nie przeczytalem zadnej ksiazki. Co prawda zaczalem czytac książkę Martina ale okazalo sie raz jeszcze, ze nie lubie czytac książek o programowaniu. ( ͡° ͜ʖ ͡°) wole robic