Wpis z mikrobloga

7 stycznia 2015 roku Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska zdecydowała o opublikowaniu Publiczny Rejestr Umów przez Ministerstwo Cyfryzacji na stronach BIP. Tylko 52 dni od powołania Minister. #dobrazmiana

Włączenie publikowania rejestru umów do działań systematycznych zmniejsza koszty działania administracji rządowej, usprawnia prace urzędników, którzy w takim razie nie muszą odpowiadać na składane coraz częściej przez obywateli wnioski, buduje zaufanie obywatela do państwa, co jest elementem konstytucyjnego postulatu demokratycznego państwa prawnego i może być rozpatrywane również w kategoriach tworzenia dobrych praktyk w administracji publicznej.

Decyzję podjęto na skutek mojej petycji. ( ͡ ͜ʖ ͡) 12 grudnia 2015 roku złożyłem do MC i MSWiA propozycje, aby zamieszczono w BIP rejestry umów), a już 7 stycznia 2016 roku rejestr był dostępny w BIP.

Jestem przekonany, że nie pierwsza i ostatnia poprawa w sferze jawności Ministerstwa Cyfryzacji. Jednocześnie mam nadzieje, że już niedługo ta jawność zawędruje do pozostałych ministerstw.

W petycji wymieniłem szereg orzeczeń sądowych dot. rejestrów umów, a które świadczą o naruszeniach podstawowych praw obywatelskich przez poprzedni Rząd Rzeczypospolitej Polskiej (sprawy z moich skarg do sądu). Wierzę, że uniknięcie kolejnych wyroków na tle rejestrów umów jest możliwe, jeśli obecny Rząd Rzeczypospolitej Polskiej przychyli się do tez adresowanych przeze mnie petycji. Niebawem zwrócę się do kolejnych ministerstw z propozycją publikacji takich rejestrów.

Wcześniej na skutek mojej petycji taki rejestr opublikował Rzecznik Praw Obywatelskich.

Tymczasem Prezydent RP Andrzej Duda broni swoich umów. Niby nie mamy prawa wiedzieć kto dostaje publiczne zlecenia, chociaż dla Minister nie był to problem. Prezydencie RP, chcemy poznać umowy! To nasze pieniądze..

#rejestrumow #prawo #cyfryzacja #eadministracja #informacjapubliczna
adam-dobrawy - 7 stycznia 2015 roku Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska zdecydowała o...

źródło: comment_5bJTQ6BZx6mbTfDoqS43Z68LE2ZhrihY.jpg

Pobierz
  • 27
  • Odpowiedz
@Kapitalis: Krępuje się zakładać znaleziska o sobie ( #bedziebanczyniebedzie ), ale chętnie udzielę informacji. Od blisko 3 lat przekonuje urzędy do publikowania rejestrów umów. Dostałem z większości ministerstw już, ale nie spoczne póki mireczki nie będą mogły po prostu wejść na stronę urzędu i spokojnie przeczytać jakie umowy zawiera, bez walki o wiedzę.
  • Odpowiedz
@sermaciej: Na piśmie jest Karol Breguła. Tu mam pseudonim pod którym prowadzę też bloga - ochrona.jawne.info.pl. Na FB mam oba ( https://www.facebook.com/adam.dobrawy ) i właśnie wymieniam na nim publiczne komentarze z minister.

Zaczynałem działać jeszcze w liceum chodząc do publicznej szkoły. Nie chcąc się narażać lokalnej władzy w Internecie publikowałem pod pseudonimem na FB. Wielu pisarzy przecież tak robi. Jednak FB w pewnym momencie zmusił mnie do ujawnienia swoich danych
  • Odpowiedz
@kpecak: Ja przekonuje, ale wspieram też inne osoby, które działają na rzecz publikowania rejestrów umów i przekonują urzędy przez siebie wybrane np. miejskie. Zebrała się jakaś grupa nieformalna i dość luźna. Każdemu kto potrzebuje pomocy, ma problem z urzędem - pomagam. Ludzie w całej Polsce pytają w swoich miastach, a ja skupiam się na urzędach centralnych, aby te dały przykład.

Opublikowałem w internecie wzory dokumentów. Zatem każdy może podjąć działania,
  • Odpowiedz
@adam-dobrawy: ty udajesz że coś potrzebujesz a urzędy tracą czas czyli nasze pieniądze by tobie dostarczać. Wasze stowarzyszenie odwala w 99% kawał roboty nikomu nie potrzebnej tylko po to by kilku waszych ludków miało pracę.
  • Odpowiedz
ty udajesz że coś potrzebujesz a urzędy tracą czas czyli nasze pieniądze by tobie dostarczać. Wasze stowarzyszenie odwala w 99% kawał roboty nikomu nie potrzebnej tylko po to by kilku waszych ludków miało pracę.

@breja: Ja mam inne zdanie na ten temat i przykłady z innych krajów na to, że jawność działa. Przykładowo na Słowacji o rejestrach umów pisze się ( http://blog.frankbold.pl/centralny-rejestr-umow-jak-to-robia-inni/ ):

Jak wynika z badania przeprowadzonego w styczniu 2015
  • Odpowiedz
Pracujesz gdzieś jeszcze? Chcesz się rozwijać w kierunku administratorki? :)

@maniac777: Studiuje na UPH Siedlce na kierunku … informatyka. Nie mam czasu na dodatkowe prace.
Myślę, że administracja serwerami to intrygujący temat do rozwoju. Dziś w nocy powinienem skonfigurować Pydio do składowania plików ze wsparciem dla indeksowania PDF-ów.
  • Odpowiedz
@adam-dobrawy: uważam że Anna Streżyńska jest jednym z najlepszych ministrów ostatniej dekady, to ona uwolniła rynek cyfrowej telekomunikacji, zniszczyła monopolistę Telekomunikację Polską po 3 latach bodaj walki z nimi mając na pieńku z Telekomunikacją oraz jej lobbystami. Odwieczny szacunek dla tej kobiety za to co zrobiła w celu uwolnienia rynku cyfrowej komunikacji.
  • Odpowiedz