Wpis z mikrobloga

7 stycznia 2015 roku Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska zdecydowała o opublikowaniu Publiczny Rejestr Umów przez Ministerstwo Cyfryzacji na stronach BIP. Tylko 52 dni od powołania Minister. #dobrazmiana

Włączenie publikowania rejestru umów do działań systematycznych zmniejsza koszty działania administracji rządowej, usprawnia prace urzędników, którzy w takim razie nie muszą odpowiadać na składane coraz częściej przez obywateli wnioski, buduje zaufanie obywatela do państwa, co jest elementem konstytucyjnego postulatu demokratycznego państwa prawnego i może być rozpatrywane również w kategoriach tworzenia dobrych praktyk w administracji publicznej.

Decyzję podjęto na skutek mojej petycji. ( ͡ ͜ʖ ͡) 12 grudnia 2015 roku złożyłem do MC i MSWiA propozycje, aby zamieszczono w BIP rejestry umów), a już 7 stycznia 2016 roku rejestr był dostępny w BIP.

Jestem przekonany, że nie pierwsza i ostatnia poprawa w sferze jawności Ministerstwa Cyfryzacji. Jednocześnie mam nadzieje, że już niedługo ta jawność zawędruje do pozostałych ministerstw.

W petycji wymieniłem szereg orzeczeń sądowych dot. rejestrów umów, a które świadczą o naruszeniach podstawowych praw obywatelskich przez poprzedni Rząd Rzeczypospolitej Polskiej (sprawy z moich skarg do sądu). Wierzę, że uniknięcie kolejnych wyroków na tle rejestrów umów jest możliwe, jeśli obecny Rząd Rzeczypospolitej Polskiej przychyli się do tez adresowanych przeze mnie petycji. Niebawem zwrócę się do kolejnych ministerstw z propozycją publikacji takich rejestrów.

Wcześniej na skutek mojej petycji taki rejestr opublikował Rzecznik Praw Obywatelskich.

Tymczasem Prezydent RP Andrzej Duda broni swoich umów. Niby nie mamy prawa wiedzieć kto dostaje publiczne zlecenia, chociaż dla Minister nie był to problem. Prezydencie RP, chcemy poznać umowy! To nasze pieniądze..

#rejestrumow #prawo #cyfryzacja #eadministracja #informacjapubliczna
Pobierz
źródło: comment_5bJTQ6BZx6mbTfDoqS43Z68LE2ZhrihY.jpg
  • 27
@adam-dobrawy: dobra robota, gdyby taki rejestr był jawny, np. we Wrocławiu dowiedzielibyśmy się jaki jest zakres obowiązków i wynagrodzenie pewnego pana z UM, który przed sądem zeznał, że jest koordynatorem projektu unijnego, ale już nie potrafił odpowiedzieć na pytanie "jakiego?". Ponadto moglibyśmy wiedzieć jakie wały lecą przy publicznych przetargach i kto na tym zarabia.
@adam-dobrawy: ciekawe czy byłoby możliwe zmuszenie sejmu do udostępnienia rejestru zwrotów kosztów podróży posłów. Z tego co pamiętam po aferach z Hofmanem udostępnili taką listę z którejś kadencji. Całkiem fajnie wyglądałaby taka lista aktualizowana na bieżąco, nawet w tak nieprzystępny sposób jak w MC, czyli pdf na bipie
@galonim: Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało też na stronie HTML. Minister deklaruje, ze będzie chciała publikować faktury, umowy automatycznie. Sama określa, że obecna publikacja ma prymitywną postać. Ja osobiście będę napierać, aby dane wprowadzono do Centralnego Repozytorium Informacji Publicznej (CRIP), co pozwoli nam osiągnąć światowy poziom otwartości tych danych. Wspomoże mnie w tym pewnie to, że kilka samorządów już zadeklarowało się, że mogą opublikować swoje dane w CRIP. Jednak, aby samorządy mogły być