Wpis z mikrobloga

Ostatni wpis związany z architekturą przypadł Wam do gustu, więc spróbuję podążyć tym tropem. Z tym że tym razem będzie na smutno. Widoków takich jak ten przedstawiony na zdjęciu można znaleźć w Łodzi wiele, ale historia tego miejsca jest wyjątkowo dramatyczna. Ta barwna mozaika stanowi ślad po wyburzonej kilka lat temu kamienicy na Piotrkowskiej. Dokonała tego firma PGE, zobowiązana później do odbudowy, która do tej pory nie nastąpiła. Sprawa była kilkukrotnie nagłaśniana, trafiała również na Wykop, ale protesty nie przyniosły skutku. Od 2009 roku w pięknej, jednolitej zabudowie Pietryny zieje dziura, jedyna w całej wschodniej pierzei.

Zachęcam do obserwowania mojego tagu #miastomeneli.

#lodz #fotografia #mojezdjecie
źródło: comment_vU22h3WIOC7cJflSqxxCx4Lbc1LnInqt.jpg
  • 41
@akg_: zabytkowa kamienica była w słabym stanie, obiecali że jak ją dostaną to zamiast remontować - zburzą, ale fasadę odbudują a w środku zbudują po swojemu pod biuro. Konserwator zgodził się na taki układ. Zburzyli kamienice, w międzyczasie spółki się pozmieniały wewnątrz PGE (główne PGE włączyło do siebie te lokalne) i aktualne PGE nie poczuwa sie do odpowiedzialności za zburzoną kamienice.

Tutaj więcej w temacie http://piotrkowska58.pl

Co kawałek łodzianie przypominają się
@punkgrrl: to jest (albo raczej byl) normalny obraz we Wroclawiu, tyle tylko ze kolory bardziej wyblakle.
Slady po kamienicach ktore zostaly zniszczone w czasie wojny i rozebrane.
W centrum juz sie tego nie uswiadczy, ale na obrzezach nadal mozna trafic na taka "mozaike pokojowa".
@Dante15: Jako że mieszkam w Łodzi, to dokumentuję głównie moje miasto. Nie mam zbyt wielu okazji do fotografowania innych, ale może później pojawią się jakieś pojedyncze kadry, ale to nie pod tym tagiem ;)
Jak to? Urzędnicy znowu dali się wyprowadzić w pole dużej firmie? #alejakto

W umowie powinien być zapis skutecznie zniechęcający do takiego olewania. Taki, dzięki któremu firmie nie opłacałoby się olewać.
@Radus: Np kanion przez pół centrum, nie przyspieszył komunikacji ani trochę za to rozdzielił miasto na 2 części. Nawet gdyby kosztował 0 zł to nie powinno się tego robić, a co dopiero paraliżując miasto na wiele miesięcy.
@PlonacaZyrafa: Kanion był przepłacony moim zdaniem, ale ogólnie nie miał służyć samochodom, a komunikacji miejskiej. W sumie to jedyna kontrowersyjna inwestycja. Jeszcze system inteligentych skrzyżować może okazać się niewypałem ale musimy poczekać jeszcze minimum z pół roku.
@sargento: Sparaliżować centrum (ktoś policzył straty?), żeby z tramwajów przesiadać zię 5 minut szybciej, ludzie... BTW, byłem na tym przystanku i jest totalnie nieprzemyślany, kwestia czasu zanim ktoś tam wpadnie pod tramwaj i się zabije.
@Radus: Sukcesja też bez sensu moim zdaniem.
@punkgrrl: A no to że zrobił to Zakład Energetyczny Łódź... PGE zawsze będzie miała w nosie tą sprawę bo dostała to w prezencie ale to jest temat bardziej dla forów pokroju skyscrapercity, itp Aczkolwiek popieram w 100% odbudowanie kamienicy przez PGE, Miasto, kogokolwiek bo dziura i wieje :P Najbardziej oczywiście zawodzi miasto i ekipa "obiecanki cacanki" bo jakby przycisnęli ten temat to już dawno by ta stała kamienica. Pozdrawiam i no
Miałem okazję raz być w Łodzi powiem tyle że dziwne miasto z jednej strony piotrkowska bardzo ładnie tam plus jedna z ładniejszych galerii jakie widziałem w życiu ale tuż za parawanem ulice jak po wojnie. Ogólnie tragedia w życiu nie powiedział bym że takie coś w Polsce i to w dużych miastach jest możliwe normalnie Afryka jeszcze tam tylko nasrac
@punkgrrl: @DzierzyslawMocny: z tego co wiem to problem był taki, że kamienicę kupił jeden podmiot (PGE Łódź?), po jakimś czasie regionalne PGE skonsolidowały się w ogólnopolską spółkę a ta nie poczuwała się i nie poczuwa do zobowiązań swojej poprzedniczki...
@bodegas: nie wiem kiedy byłeś, ale to się zmienia. W dużej zasłudze dzięki programowi miasto kamienic, ale wiadomo, wieloletnich zaniedbań nie da się naprawić w rok.