Wpis z mikrobloga

W starożytnej Grecji Sokrates był szeroko znany ze swojej mądrości. Pewnego razu ten wielki filozof spotkał swojego znajomego, który biegł właśnie do niego by mu coś powiedzieć:
- Sokratesie czy ty wiesz, co właśnie usłyszałem o jednym z twoich studentów?
- Zaczekaj chwilę - przerwał mu Sokrates - zanim mi to powiesz chciałbym, byś przeszedł pewien test. Nazywa się testem "Potrójnego filtru"
- Potrójny filtr?
- Dokładnie - kontynuował Sokrates - Zanim powiesz coś o moim studencie, spróbujmy przefiltrować to, co chcesz mi powiedzieć. 1-Pierwszy filtr to prawda. Czy upewniłeś się, że to co słyszałeś o moim studencie jest w 100% prawdziwe?
- No nie, właściwie to tylko to słyszałem...
- Dobrze, czyli właściwie nie wiesz czy to jest prawda czy fałsz...Przejdźmy do filtru drugiego, filtr dobroci. Czy to, co chcesz mi powiedzieć jest czymś dobrym?
- Raczej nie, właściwie to coś przeciwnego
- Czyli chcesz mi powiedzieć o nim coś złego, nie wiedząc nawet czy to jest prawda.
Mężczyzna potrząsnął ramionami z zawstydzeniem a Sokrates kontynuował:
- Nadal możesz pomyślnie zdać ten test, bo mamy trzeci filtr: użyteczności. Czy to co chcesz mi powiedzieć o moim studencie jest dla mnie użyteczne?
- Nie specjalnie.
- Zatem - podsumował Sokrates - jeżeli chcesz mi powiedzieć coś, o czym nie wiesz czy jest prawdziwe, ani dobre ani też użyteczne dla mnie... To po co mi to w ogóle mówić?
Mężczyzna poczuł porażkę i był zawstydzony.
To jest powód, dla którego Sokrates był uważany za najwybitniejszego filozofa i darzony takim wielkim szacunkiem.
To również wyjaśnia, dlaczego nigdy się nie dowiedział, że Platon posuwał jego żonę.
  • 33
@astral55:

Myślę, że Sokrates nie wiele by się przejął, gdyby o tym fakcie usłyszał. Jednakże, to głównie jej zawdzięcza, to, że jest uważany za jednego z najważniejszych filozofów.
Dlaczego Sokrates całe dnie spędzał na mieście w towarzystwie swych uczniów, trawiąc czas na dysputach? Ponieważ Ksantypa (bo tak nazywała się jego żona) najzwyczajniej w świecie strasznie mu w chałupie dupę zatruwała i była do tego cholernie brzydka, to musiał sobie jakoś czas
jest greckie słowo, które odpowiada temu "dokładnie", mianowicie μάλιστα (malista). Występuje bardzo często w dialogach Platona i to bardzo dobra stylizacja na ich styl. Przetrwało nawet do dzisiaj i używa się go w nowogreckim


@catkarol:
Pewno wiesz, skoro tak twierdzisz. Mnie po prostu razi używanie angielskiej czy niemieckiej kalki w potocznej polszczyźnie.
@etui64: Umberto Eco też kiedyś napisał felieton o irytującym "esatto", które weszło do włoskiego wraz z adaptacją amerykańskich teleturniejów do telewizji.

Po polsku należałoby powiedzieć "w rzeczy samej".