Wpis z mikrobloga

Wyspy Diomedesa to dwie malutkie wysepki leżące w Cieśninie Beringa. Dzieli je dystans niecałych 4 kilometrów, zaś pomiędzy nimi przebiega granica między USA i Rosją. Mniejsza z wysp należy do USA, nazywa się Małą Diomedą i zamieszkuje ją niewiele ponad sto osób. Położona na zachód od niej rosyjska wyspa nosi miano Wielkiej Diomedy i mieści się na niej tylko stacja pogodowa. Nie byłoby w tym wszystkim nic dziwnego gdyby nie to, że granica między tymi wyspami jest tożsama z międzynarodową linią zmiany daty, czyli linią na mapie stref czasowych, po której obu stronach daty różnią się o całą dobę. Innymi słowy, kiedy mieszkańcy amerykańskiej wyspy patrzą na wyspę rosyjską, to dosłownie patrzą w przyszłość, bowiem u Rosjan jest wtedy dokładnie 24 godziny później.


Ciekawie musi wyglądać świętowanie Nowego Roku na tych wyspach, o ile coś w ogóle jest tam organizowane :D

#ciekawostki #podroze #rosja #usa
GhostxT - > Wyspy Diomedesa to dwie malutkie wysepki leżące w Cieśninie Beringa. Dzie...

źródło: comment_fAHvF9SQkEwWAMNLYAvETGpy95SyCMuO.jpg

Pobierz
  • 27
@fillion:
1. Fakt, ciężko było mi tu wymyślić jak napisać, gdyż mamy tu PARADOKS FORMALIZMÓW.
2. Każdy równoleżnik dzieli się, gdyby go dzielić formalnie i dokładnie jak trzeba, na 24 strefy godzinne a MLZD powoduje, że kiedy po wschodniej jest stronie 31 grudnia to po zachodniej 1 stycznia.
3. Podział równoleżnika na 24 godziny jest formalizmem i formalizmem przesunięcia MLZD są, tudzież przesunięcia granic stref, zaniki stref i strefy dodatkowe.
4.