Wpis z mikrobloga

@HpALc_9000: kameralne utwory z tzw. współczesnej muzyki klasycznej to też utwory symfoniczne? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Moim zdaniem nie ma co się czepiać tego, że termin muzyka klasyczna funkcjonuje w szerszym znaczeniu.

@KokiX: jak najbardziej znajdziesz na youtube czy Spotify od groma wykonań. Szczególnie XX wiecznych "klasyków". Strawiński, Ligeti, Bartok, Szostakowicz, Chaczaturian, Xenakis, Penderecki to takie bardziej znane nazwiska.
@KokiX: dorzucę jeszcze mojego ulubionego kompozytora filmowego, czyli Ennio Morricone, kompozytora tworzącego coś na pograniczu muzyki filmowej, klasycznej i jazzu, czyli Karla Jenkinsa oraz Maxa Richtera, który łączy muzykę klasyczną z elektroniczną (sprawdź np. jego "4 pory roku" inspirowane tymi Vivaldiego).
@KokiX: Ja dodam jeszcze: Alfred Schnittke, Olivier Messiaen, Henryk Mikołaj Górecki, Toru Takemitsu, Alban Berg, Arnold Schoenberg, Anton Webern, Maurycy Ravel, Charles Ives, Tadeusz Baird, Arvo Part... Muzyczny wiek XX jest naprawdę przebogaty :) I większości dostępny na YouTube :)
@Kampala: Trafiłem dziś rano na TVP Kultura na program "Historia muzyki", było o baroku, oczywiście mówili o Vivaldim i wspomnieli o tej przeróbce Richtera. Zupełnie nie mam pojęcia co ten człowiek chciał osiągnąć "poprawiając" Vivaldiego. Dla mnie to ewidentny skok na kasę, bo jego oryginalne utwory pewnie się nie sprzedawały, a takie "Cztery pory roku na miarę XXI wieku!!11" pewnie już tak.
@laoong: dla mnie muzyka Richtera w ogóle jest zbyt minimalistyczna. Znaczy minimalizm sam w sobie to nie wada, a styl czy gatunek, ale bardzo nieczęsto podoba mi się jakiś kawałek w tym stylu. Jak Cztery pory roku Vivaldiego są całe porywające i niesamowicie angażujące, to te Richtera już nie do końca. Także ja też wolę oryginał, jest dla mnie spójny i bez zgrzytów. Nie mój gust, ale poleciłem OP, niech sam