Wpis z mikrobloga

Witamy w USA... w kraju gdzie swiatlowod do szerokopasmowego internetu instaluje sie na drewnianych sluupach, uzywajac do tego koni ( ͡º ͜ʖ͡º)

O ile koni uzywa sie wylacznie w ciezkim terenie gdzie ciezko sie dostac samochodem, to amerykanska milosc do drewnianych slupow jest dla mnie dziwna. Rozumiem ze gdzies na glebokiej prowincji moze sie nie oplacac kopac rowow pod kable to ciagniecie w miastach (poza scislym centrum) pradu, kablowki, telefonow i internetu napowietrznie to jakas porazka.

Szczegolnie fajnie jest jak jakas wiewiorka usmazy sie na kablach albo spadnie jakas galaz i trzeba czekac pol dnia az ktos przyjedzie i wlaczy zasilanie.

#podrugiejstroniebajora <---- Moj wlasny tag o roznych rzeczach zwiazanych z USA

#sieci #siecienergetyczneboners
Taco_Polaco - Witamy w USA... w kraju gdzie swiatlowod do szerokopasmowego internetu ...

źródło: comment_Zww6JQpDNxUed74N2N6HmEhYpu65JyUA.jpg

Pobierz
  • 77
@Taco_Polaco: Nie rozumiem problemu. Sieci energetyczne, kable telko ciągnie się po słupach z dwóch powodów - po pierwsze nie są narażone na uszkodzenia związane z ruchem tektonicznym i przesuwaniem się podłoża. Może to wydawać się dziwne, ale naprężenia powstające w ziemi są o wiele bardziej szkodliwe niż te przy liniach napowietrznych. Zresztą tu chodzi o wygodę w konserwacji chociażby - Uszkodzenie zerwanej linii napowietrznej jest łatwiejsze w naprawie niż linii ziemnej
@brokenik: Szanse na trzesienie ziemi w Bostonie masz takie jak w Polsce... czyli praktycznie zadne. Natomiast zimy, wiatry, zwierzeta i przewracajace sie drzewa jak najbardziej wystepuja. Niby konserwacja prostsza... tyle ze trzeba ja czesciej robic. Nie jestem specjalista, nie wiem ile wytrzymuje kabel pod ziemia ale wydaje mi sie ze 30 lat spokojnie.

Poza tym pajeczyna kabli za oknem wyglada jak kupa.
@Taco_Polaco: Nie do końca - wszystko zależy od przelicznika takich awarii i kosztów. Kabel pod ziemią nie wytrzyma naprężeń przez 30 lat - przynajmniej kable telekomunikacyjne. Żeby kable układać w ziemi musisz budować kanalizację. W Polsce na terenach podmokłych czy górskich kanalizacja nie wytrzymuje bez naprawy ok. 10 lat. Są miejsca gdzie w ciągu 3-4 lat taka kanalizacja staje się niedrożna i uszkodzona. Do tego dochodzi jeszcze taki czynnik że w
@Taco_Polaco: USA jest znacznie większe niż Polska a i u nas średnio się opłaca budować linie w ziemi.

Głównie przez to że więcej trzeba nadzoru, tak jak kolega wyżej pisał, przynajmniej raz w roku.

Dodatkowo warstwa izolacji musi być znacznie większa niż w przypadku napowietrznej linii. Wynika to z rodzajów erozji izolacji pod wpływem pola elmag i oddziaływań wody. Wilgoć naprawdę może bardzo zniszczyć izolację
@c4-pl-: Z tym zacofaniem to bym znowu tak nie przesadzal. To jest poprostu dziwna mieszanina super nowoczesnych rozwiazan z technologicznym skansenem ;)

Duzo infrastruktury jest przestarzalej bo poprostu powstala kilkadziesiat lat temu. Np. Wiekszosc autostrad powstala w latach 60 i 70 czyli maja teraz po 50 lat. Sa, dzialaja i dopoki sie nie rozsypia to nikt ich nie bedzie znaczaco przebudowywal mimo ze swiat poszedl do przodu.

Tak samo warszawskie metro
@brzusio: Jakość internetu mocno się zmienia - to jest bardzo logiczne, że tam gdzie jest mała urbanizacja tam jakość usług jest stosunkowo mniejsza. Akurat Internet do życia nie jest najpotrzebniejszy.
@Taco_Polaco: Estetyka estetyką - lepszy wiszący kabel i szybki Internet (Patrz Tokyo/Singapur/HongKong/Rumunia) niż zakopany w ziemi i wolny (patrz Polska).
Ze słupami to jest tak, że drawniany łatwo wymienić, wyrywasz stary, mielisz go w maszynie (takiej jak do gałęzi) i dajesz nowy, szczególnie jak jest przykrecony do betonowej podstawy.
Słupy betonowe / metalowe ciężej jest zutylizować.
I nie, nie wymyślam sobie tego, daleki Wujek miał firme, która przez 10 lat sprzedawała tak słupy drewniane do wloch i włosi kupywali je właśnie z tych powodów.
@Taco_Polaco: się uczepiłeś.. Amerykanie są praktyczni. Mnie się to podoba, chociaż standardy wykonania domów, dróg, chodników czy sieci elektrycznej są faktycznie siermiężne. Ale dzięki temu są tańsze. Dużo tańszy jest prostacki chodnik z wielkich betonowych płyt niż taki typowo polski - z kostki, pod którą najpierw trzeba przygotować podłoże, utwardzić, potem położyć kostkę, ubić, wyrównać, itd. Dzięki temu tam w kilka dni położą chodnik na całym osiedlu, postawią słupy z napięciem
@Taco_Polaco: Mieszkam na wsi pod Rzeszowem i mam FTTH ciągnięty w warstwie szkieletowej po słupach energetycznych :) tak, że nie wiem o co to halo ( ͡º ͜ʖ͡º)

http://www.wist.com.pl/p/projekty-unijne

cytuję:
"RPO WP na lata 2007-2013
(...)
4. Budowa podbudowy słupowej w miejscowości Zalesie oraz powieszenie kabli światłowodowych na nowowybudowanych i istniejących słupach energetycznej sieci NN, które zostały doprowadzone i zakończone mufami w 164 domach."

#ftth #
@janusznowak01: w żargonie telekumunikacyjnym na te kable mówi się ołowiaki, pierwszy raz jak to widziałem to z podziwu nie mogłem wyjść, miedziane żyły(każda jedna zaizolowania papierową otuliną z oleju, do tego oplot ołowiany, do to teraz u nas często spotykane powodu praktyczności na np obszarach wiejskich, jeśli coś dziala to na #!$%@? ruszać, chociaż w warszawce też czesto gęsto spotykane, gwarantuje że mialbyś problem uradzić 10-15 m takiego przewodu(gratka dla złomiazy)