Wpis z mikrobloga

Mirki od pewnego czasu myślę nad grą na giełdzie może nawet jakąś inwestycją. W takim razie chciałbym się Was spytać czy macie może jakąś ciekawą literaturę dla początkujących? Aktualnie wyłapałem takie książki, wystarczą?
- Zawód: Inwestor giełdowy - Alexander Elder,
- Analiza techniczna rynków finansowych - J. Muprhy
- Inteligenty Inwestor - Benjamin Graham,
#ekonomia #gielda #ksiazki #inwestycje #akcje
  • 18
Na początek - z powodzeniem. Choć pytanie, oczywiście, w jaki sposób chcesz zarabiać (HFT? DT? swing? long term?). Eldera na Twoim miejscu przeczytałbym już chwilę po rozpoczęciu eksperymentów, bo sporo mówi o emocjach i lektura będzie miała więcej sensu, gdy będziesz już miał coś za sobą.
@mosci_K: HFT - High Fequency Trading wiki - rodzaj tradingu który uprawiają firmy działające na algorytmach (tzw. blackboxach). Bardzo dużo bardzo szybkich transakcji przeważnie z przeznaczeniem na małe zmiany cen. Robią bardzo duży wolumen transakcji w USA na akcjach i często działają wykorzystując "front running", czyli po prostu kupują lub sprzedają szybciej od indywidualnych lub innych uczestników rynku, wyprzedzają innych, dzięki dobrej infrastrukturze i mniejszym opóźnieniom w składaniu zleceń oraz bardzo
@mosci_K: HFT to High Frequency Trading, realizowany przez automaty i stanowiący na niektórych rynkach większość obrotów. DT to po prostu Day trading, czyli spekulacyjna gra zakładająca, że nie zostajesz z pozycją na noc. Swing to ciut dłuższy horyzont czasowy (mój ulubiony, bo mam życie, które uniemożliwia mi gra w krótszym) - dni, max. tygodnie. Long term to dla mnie reszta, do nieskończoności.

Szukaj podręczników, które mówią o zasadach gry w horyzoncie,
@mosci_K: Fascynacji Buffetem nie rozumiem. Facet ma receptę, jak zamienić milion w półtora miliona w dziesięć lat. Problem w tym, że o ile jeszcze dziesięć lat mi może zostało, o tyle nie mam miliona, który mógłbym rozmnażać... ()
Z klasyków pomyśl jeszcze o:
# The 10 Essentials of Forex Trading: The Rules for Turning Patterns Into Profit - Jared Martinez - nie znam polskiego tytułu, ale uchodzi za niezłe podsumowanie podstawowych zasad
# Giełda, wolność i pieniądze. Poradnik spekulanta – Van K. Tharp - ta i pozostałe książki tego pana to jedne z ważniejszych dla mnie tytułów; tłumaczą, dlaczego większość ludzi robi bzdurę skupiając się na otwarciu pozycji i wyjaśnia
@kurp
Ty żartujesz jeśli chodzi o Buffetta, prawda?
Człowiek, który jest nr 1 jeśli chodzi o zyski z giełdy, a Ty nie rozumiesz fascynacji nim?
Przykładowo, też nie rozumiesz fascynacji w piłce nożnej pele, albo Jordanem w koszykówce jak jeszcze biegał na boisku? Ludzie którzy charakteryzują się umiejętnościami o klasę wyżej niż pozostali w zawodzie. Myślę, że to powód fascynacji nimi.
I nie wiem czy OP miał na myśli jeśli chodzi o
Ty żartujesz jeśli chodzi o Buffetta, prawda?

Człowiek, który jest nr 1 jeśli chodzi o zyski z giełdy, a Ty nie rozumiesz fascynacji nim?


@Nimdokai: Może inaczej. Rozumiem fascynację na tej samej zasadzie, co fascynację Jobsem, Gatesem albo Karkosikiem. Należy im się, oczywiście, uznanie i szacunek za niewyobrażalne sukcesy.

Natomiast nie rozumiem, jak jego strategia miałaby pomóc mi w inwestowaniu - gość operuje w innej skali, inną pulą środków i w
@kurp
teraz to inna wypowiedź:)

Jeszcze nie wspomniałeś, że indywidualny nie ma możliwości przejęcia spółki, jak to robi WB i obsadzenia jej swoimi ludźmi.
Jednak zasady jakie on stosuje odnośnie wyboru spółek są jak najbardziej trafne również dla indywidualnego inwestora (poznaj spółkę, szukaj bezpiecznych z uczciwym zarządem).
Jeśli chodzi o horyzont czasowy to WB się powoli kończy. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
A jego zasady są o tyle dobry,
@Nimdokai: No, trochę skrót myślowy wyszedł, przyznaję ;)

Jeszcze bym dodał, że na polskim, nieco, powiedzmy, nieprzejrzystym rynku kapitałowym, trochę trudno o rzetelną ocenę zarządów i wyników z uwagi na niską kulturę informacyjną, nierestrykcyjne zasady gry itp., ale historia pokazuje akurat, że i na największych rynkach czytanie samych sprawozdań może wieść na manowce, bo dzieją się cuda i wałki.