Wpis z mikrobloga

Niczym dumni rodzice cały dzień podziwiamy ( ͡ ͜ʖ ͡) dzisiaj najnowsze mieszanki ziół do grzańców. Uznaliśmy więc, że podzielimy się tym szczęściem i z Wami. Oprócz poniedziałkowego przepisu będzie też małe #rozdajo !

Do wygrania 2 zestawy: Mieszanka ziół do piwa grzanego + Mieszanka ziół do wina grzanego. Szansę ma oczywiście każdy, kto +. Losowanie w środę.

A teraz trochę bardziej merytorycznie:

Piwo Jasne Lager

Składniki na 20 litrów piwa:
- Słód Pilzneński 3,7kg
- Słód Karmelowy 0,3kg
- Chmiel Marynka 20g
- Chmiel Lubelski 35g
- Drożdże piwowarskie Brewo Go1
- Pirosiarczyn potasu 100 gram
- Płyn Lugola - wskaźnik jodowy skrobi
- Glukoza krystaliczna 160 gram

Przepis:

UWAGA! Wszystkie sprzęty powinny być odpowiednio zdezynfekowane i oczyszczone. Do tego celu używamy pirosiarczanu potasu wg instrukcji na opakowaniu.

Słód poddajemy śrutowaniu w celu rozdrobnienia ziarna oraz połamaniu łusek. Można go zamówić w gotowej ześrutowanej formie lub ześrutować samodzielnie przy pomocy profesjonalnego śrutownika (ewentualnie przy pomocy młynka do kawy czy też blendera).

Do garnka o pojemności 40 litrów wlewamy 14 litrów wody, podgrzewając do temperatury 65oC. Dodajemy ześrutowany słód, mieszając długą plastikową łyżką, równomiernie rozprowadzając słód w wodzie. Temperaturę ustalamy na 61-63oC. W tej temperaturze utrzymujemy zacier przez 30 minut.

Rozpoczynając zacieranie pobieramy próbkę zacieru na biały talerzyk – dodajemy kroplę wskaźnika jodowego skrobi – zawarta w słodzie skrobia zabarwi się na kolor fioletowy. Zacieranie prowadzimy aż do tzw. negatywnej próby jodowej – czyli braku zabarwienia wskaźnika.

Temperaturę podnosimy do 72oC, utrzymując przez kolejne 30 minut. W między czasie sprawdzając stopień rozłożenia skrobi za pomocą barwnika. Po upływie zadanego czasu podnosimy temperaturę do 78oC, pozostawiamy na 10 minut co jakiś czas mieszając, aby nie dopuścić do przypalenia zacieru.

Dzięki zmianom temperatur skrobia szybciej się rozłoży, zacier będzie mniej kleisty i będzie się łatwiej klarować. Wskaźnik jodowy skrobi nie powinien zmieniać koloru (nie będzie zabarwiał się na fioletowo) Wtedy proces zacierania możemy uznać za zakończony.

Następnym etapem jest filtracja brzeczki. Zacier ostrożnie przenosimy do pojemnika filtracyjnego o pojemności 30 litrów. Należy chwilę odczekać aby powstało tzw. złoże filtracyjne. Następnie zacier należy przefiltrować przez lejek z gazą/sitkiem lub użyć filtratora z oplotu umieszczonego w zbiorniku aby oddzielić młóto od brzeczki. Jeśli większa część brzeczki została przefiltrowana, powstałe młóto należy wysłodzić czyli przelać wodą o temperaturze około 80oC, aby wypłukać cukry pozostałe po zacieraniu. Wysładzanie prowadzimy za pomocą 8-10 litrów wody. Nadmiar wody odparuje przy procesie chmielenia.

Klarowną brzeczkę umieszczamy ponownie w garnku, w między czasie pobierając próbkę do pomiaru cukru za pomocą cukromierza. Pokaże nam on gęstość naszego wyrobu, czyli zawartość cukru w oBlg, jaki znajduje się w naszej brzeczce. Powinno nam wyjść około 12-15oBlg.

Chmielenie brzeczki – 60 minut
Następnym etapem jest chmielenie brzeczki. Całość umieszczamy w garnku i doprowadzamy do wrzenia. Zadaną dawkę Chmielu goryczkowego – MARYNKA, dodajemy powoli z uwagi na możliwość wykipienia roztworu. Ganek przykrywamy pozostawiając dostęp powietrza, aby mogła wydostawać się para. Po upływie 45 minut dodajemy zadanej ilości chmielu aromatycznego – LUBELSKI.

Po upływie 15 minut (łącznie trwa 60 minut) chmielenie jest zakończone.
Do chmielenia możemy użyć chusty do chmielenia, umieszczając w niej chmiel, aby nie umieszczać go bezpośrednio w brzeczce. Natomiast jeśli gotujemy go bezpośrednio w brzeczce po zakończeniu chmielenia należy go przefiltrować, oddzielić od brzeczki przez sitko lub filtrator z oplotu.
Klarowną brzeczkę pozostawiamy do wystygnięcia.

W tym czasie możemy przygotować drożdże. Zawartość torebki umieszczamy w wodzie o temperaturze około 25oC. Pozostawiamy na około 20 – 30 minut, aby się uwodniły.
Po ostygnięciu brzeczki do 21oC dodajemy drożdże. Fermentor szczelnie zamykamy i zakładamy rurkę fermentacyjną wypełnioną do połowy wodą. Fermentację prowadzimy w temperaturze około 18 -21oC przez 7-10 dni.

Po fermentacji burzliwej młode piwo przelewamy na fermentację cichą. Ma ona na celu sklarowanie i dojrzewanie piwa. Płyn ściągamy znad drożdży za pomocą wężyka do drugiego zbiornika fermentacyjnego. Wężyk powinien być zanurzony odpowiednio w brzeczce, aby uniknąć napowietrzania i zakażenia piwa. Po przelaniu pojemnik szczelnie zamykamy i pozostawiamy na kolejne 7 dni w tej samej temperaturze. W czasie fermentacji cichej nie musimy już używać rurki fermentacyjnej.

W tym czasie pobieramy również próbkę naszego piwa. Cukromierz powinien wskazywać od 2-4oBlg, co oznacza że fermentacja burzliwa została zakończona.
Po upływanie tygodnia możemy rozlewać nasze piwo do butelek. W tym celu na litr piwa dodajemy około 8 gramów glukozy by piwo było pysznie gazowane.

Każdą butelkę oraz kapsle należy dokładnie umyć oraz zdezynfekować z pomocą piorsiarczynu potasu. Cukier możemy rozpuścić w niewielkiej ilości wody i dodać do całego nastawu. Na 20 litrów piwa potrzebujemy około 160 gram glukozy. Cukier można również dodać w odpowiedniej ilości za pomocą miarki do cukru, bezpośrednio do każdej butelki - 4 gramy na każde 0,5 litra piwa.

Butelki zamykamy za pomocą kapslownicy.

Po upływie około 4 tygodni piwo jest gotowe do spożycia

Smacznego!

#browin #piwo #piwowarstwo #piwodomowe #rozdajozadarmo #przepisy
Pobierz Browin - Niczym dumni rodzice cały dzień podziwiamy (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■) dzisiaj najnowsze mi...
źródło: comment_QotF6Dite4NMT7qFQcVajW6QdabebzT5.jpg
  • 29
@CygaroZwasem: Znak jest stosowany w językach, w których spójnik przedstawiający ten znak jest wieloliterowy, jak np. w jęz. angielskim „and” czy też niemieckim „und”.

Jest jedynie potocznie nazwany 'etką'. Czyli przy wymawianiu w żadnym wypadku nie jest stosowane 'et', a tym bardziej 'i'.

grammarnazi zawsze, ale po poprawne opierdziele wnioskujemy ( ͡ ͜ʖ ͡)
@Browin: ja właśnie doszedłem do wniosku, że są to grzandńce [fon. grzendńce], mimo wszystko dalej poroniony pomysł (słabo się to wymawia). Szanuję symetrię, ale nie kosztem sensowności całości. Ale macie 2/10 na zachętę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Browin: słabo jak na lagera taka temperatura fermentacji i trochę zaszaleliście z tym, że sterowanie temperaturowe podczas zacierania przyspiesza rozkład skrobii, zapominając o wyjaśnieniu w kilku słowach znaczenia konkretnych przerw ;)