Wpis z mikrobloga

A teraz w ramach sprostowania bzdur popularnych na wykopie, że faszyzm hitlerowski jest lewicowy. Wbrew temu, większość naukowców uznaje faszyzm za skrajną prawicę (przeciwstawiają się, a jakże inaczej, skrajnie prawicowi "myśliciele" :)

Zacznijmy od cytatu:

Adolf Hitler przedstawiał nazizm jako ideologię, która nie jest ani prawicowa, ani lewicowa, lecz synkretyczna[11][12]. Hitler w Mein Kampf atakował zarówno niemieckich polityków lewicowych, jak i prawicowych

(zależnie co mu pasowało), bardziej szczerze wypowiadał się za to jego przyjaciel, włoski faszysta, Mussolini (za wiki):

Sam twórca ideologii faszystowskiej Benito Mussolini określał ruch jako prawicowy


Toteż wbrew wykopkom (za wiki):

pojęcie skrajna prawica jest też używane do opisania ideologii faszyzmu, narodowego socjalizmu i neonazizmu[6][7][8][9]. Poszczególne odmiany faszyzmu charakteryzuje się jako skrajnie prawicowe ze względu na przekonanie że rzekomo określona grupa ludności jest lepsza od innej i ma prawo dominować nad innymi grupami które są jej zdaniem gorsze od nich[10]

(np uchodźcy, lgtb, Żydzi, Cyganie, itd - zależnie od aktualnej mody).

Co ciekawe, historycy uważają, że

kuczem ideologii nazistowskiej był antysemityzm, a jego głównym nurtem był początkowo antymarksizm[15].

trudno więc by miała charakter lewicowy.

Ostatecznie więc, pomimo sporów o ulokowanie niemieckiego nazizmu na osi lewica-prawica:

Większość badaczy definiuje nazizm jako formę skrajnej prawicy


Wszystkie cytaty pochodzą z Wikipedii (korzystałem z haseł narodowy socjalizm oraz skrajna prawica). Umyślnie zostawiłem numery przypisów, by osoba chcąca zgłębić temat, mogła szybko odnaleźć stosowne odnośniki do prac naukowych, jakie znajdują się u dołu stron wikipedii, pod obu wspomnianymi hasłami, z których korzystałem.


#bekazprawakow #neuropa #hitleryzm #marszniepodleglosci
biliard - A teraz w ramach sprostowania bzdur popularnych na wykopie, że faszyzm hitl...

źródło: comment_OSJIyofTRuiQQLGImWd7goOhFAIZnu6i.jpg

Pobierz
  • 17
  • Odpowiedz
@biliard: tak szczerze, możesz mieć nawet racje ale to i tak mnie nie przekonuje ani nic nie zmienia
te wszystkie spory o nazewnictwo albo próbę odpowiedniego szufladkowania zmierzają zazwyczaj donikąd
cytując Szekspira:

To, co zwiemy różą, pod inną nazwą równie by pachniało
  • Odpowiedz
@diabeu255: tym bardziej że jak już coś komusz udowodnisz to HYC i zmieniasz oś z gospodarczej na obyczajową lub odwrotnie i nazwy znów nie pasują :D To szufladkowanie jest naprawdę dla ludzi z pasją ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@diabeu255: Dokładnie. W powyższym wpisie nie tyle usiluję lokować pojęcia, co podważam próbę zepchnięcia odpowiedzialności na jedną (lewą) stronę przez wykopków, podczas gdy rzeczywistości jest bardziej złożona. Pozdrawiam
  • Odpowiedz
Wbrew temu, większość naukowców uznaje faszyzm za skrajną prawicę


@biliard: Ziomeczek, to nie jest fragment jednego z twoich cytatów, tylko twoje własne zdanie. Teraz przedstaw tych naukowców.
  • Odpowiedz
@Primusek: to tylko swoisty tl ;dr - nawiązanie do cytatu (ostatniego z mojego wpisu) - wniosku twórców hasła narodowy socjalizm:
"Większość badaczy definiuje nazizm jako formę skrajnej prawicy"
  • Odpowiedz
Wszystkie cytaty pochodzą z Wikipedii


@biliard: Wikipedia, wikipedią, ale do książek też musisz zajrzeć. Podstawowym kryterium między lewicą i prawicą jest to, czy uznaje tradycyjny ład społeczny. Jeśli buduje nowego człowieka i nowe społeczeństwo, obiecując raj na ziemi, to zawsze jest to LEWICA. Żeby pokazać o co chodzi, trzeba zestawić narodowy socjalizm (III Rzesza, Hitler), faszyzm (Włochy, Mussolini) i coś, co było tylko przebrane w brunatną koszulę, ale faszyzmem nie
  • Odpowiedz
@hetman-kozacki: Nie do końca. Istnieje, że tak dla potrzeby dyskusji napiszę, gospodarczą i obyczajowa strona (można wymienić i więcej), na której można lokować pogląd wzdłuż osi prawica-lewica. Wskazywanie jednego czynnika uważam za zwyczajnie niesprawiedliwe, wręcz upraszczające. Co zaś tyczy się literatury, przywoływanie fachowych opracowań tematu uważam za stratę czasu - przynajmniej tu, na wykopie. Już lepiej wskazać hasło w wersji dość strawnej, ale dającej do myślenia. I tak, jak sądzę,
  • Odpowiedz
Nie do końca. Istnieje, że tak dla potrzeby dyskusji napiszę, gospodarczą i obyczajowa strona


@biliard: Kryterium o którym napisałem jest najważniejsze i rozstrzygające. Pozostałe to tylko dodatki, pojawiające się w miarę rozbudowywania podziału o którym mowa.
  • Odpowiedz
@hetman-kozacki: Tak się składa, że jako zawodowy filozof przeszedłem rozszerzony kurs filozofii polityki. W związku z tym przypomnę, a prędzej uprzytomnię, że koncepcji wyjaśniających jest bez liku. Wyobraź sobie, że ci bardziej światli myśliciele przyjmują bardziej wyrafinowane kryteria. Poważnie uważasz, że w trzech zdaniach i bez uzasadnienia przekonasz kogokolwiek myślącego do banalnego rozwiązania bez uzasadnienia (ale popularnego na portalu ze śmiesznymi obrazkami) i tym samym ostatecznie rozstrzygniesz zagadnienie, z jakim
  • Odpowiedz