Wpis z mikrobloga

„WYJĄTEK POTWIERDZA REGUŁĘ!” – SKĄD POWIEDZENIE?

„Exceptio probat regulam” – te właśnie słowa padły podczas obrony Korneliusza Balbo w starożytnym Rzymie. Korneliusz Balbo nie był Rzymianinem z urodzenia, lecz otrzymał obywatelstwo rzymskie. Tę decyzję zaskarżono, argumentując, że istnieją umowy zabraniające nadawania obywatelstwa członkom niektórych plemion. Jednak Balbo nie należał do żadnego z tych plemion, więc Cyceron dowodził, że skoro prawo dokładnie ustala wyjątki, kiedy coś jest zabronione, to wynika z tego właśnie, że w przypadkach nieobjętych tymi wyjątkami jest to dozwolone.

http://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/wyjatek-potwierdza-regule-skad-powiedzenie/

#rzym #starozytnyrzym #antycznyrzym #starozytnosc #imperiumromanum #tegodnia #wydarzenia #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne
IMPERIUMROMANUM - „WYJĄTEK POTWIERDZA REGUŁĘ!” – SKĄD POWIEDZENIE?

„Exceptio proba...

źródło: comment_KcHqfrbKud7a73uDzyAbSXJbqVvNYEA4.jpg

Pobierz
  • 24
  • Odpowiedz
@IMPERIUMROMANUM: o właśnie - zawsze mam wrażenie, że ludzie to źle używają np. w wypadku rzeczy, które nie mają żadnych reguł. "Blondynki są głupie", później spotykasz mądrą blondynkę i wyskakujesz z tekstem "Ooo! Wyjątek potwierdza regułę!"... No, a gdzie kurde taką regułę można przeczytać :/
  • Odpowiedz
@IMPERIUMROMANUM: ależ to byli mądrzy ludzie. Pamiętam moją szkolną fascynację Starożytnym Rzymem. Mógłbyś polecić jakąś literaturę, która wręcz trzeba przeczytać odnośnie Imperium Romanum? Taka, która porusza większość aspektów życia i funkcjonowania imperium. Od początków aż po kres.
  • Odpowiedz
@IMPERIUMROMANUM: a jak sprawa ma się z pewnym często krytykowanym powiedzeniem de gustibus non est disputandum? Zastanawiam się, czy może w jego przypadku też jest jakiś kontekst, który mógłby zmienić wydźwięk tej sentencji. Bardzo miło by było przeczytać na ten temat, ale i tak wystarczy, że po prostu będziesz dalej publikować, bo ten portal i wszystko co z nim związane (na facebooku lub mirko) jest rewelacyjne. Pozdrawiam.
  • Odpowiedz
@IMPERIUMROMANUM:

skoro prawo dokładnie ustala wyjątki, kiedy coś jest zabronione, to wynika z tego właśnie, że w przypadkach nieobjętych tymi wyjątkami jest to dozwolone.


() Jakie to mądre i piękne. Jeden z fundamentów naszej cywilizacji
  • Odpowiedz
@IMPERIUMROMANUM: dla mnie mylące w tym powiedzeniu jest użycie słowa "potwierdza". Zgodnie z przedstawioną tutaj etymologią wyjątek lub wyjątki są częścią reguły. Potwierdzeniem czegokolwiek, również reguły, może być jej zastosowanie lub jej dowód. W naszej mowie "wyjątek" to sytuacja, w której zachodzi coś niezwykłego, nieprzewidzianego regułą. Gdyby wyjątek był przewidziany regułą to byłby jej częścią i nie byłby wyjątkiem. Byłby po prostu częścią reguły. Staram się nie stosować tego powiedzenia.
  • Odpowiedz