Wpis z mikrobloga

O cumplu, ja w swoim punciaku zainstalowałem ledy. Od razu #!$%@? widać, że auto jakby mniej pali.

- jak mniej? Ile mniej? 0,5l?
- przed założeniem tankowałem pół baku za 100 zł, teraz płącę 98 zł
- ale benzyna tanieje
- #!$%@? z tego? Mówię ci, to było najlepiej zainwestowane 50 zł w moim życiu. I nawet kupiłem po promocji, na bazarze w niedziele, koło komisu w Nowym Targu

- Jade se ostatnio do roboty przez Szaflary, 5 rano, ciemnawo jeszcze, mgła jak #!$%@?. Patrze w lusterka, bo taki już mam nawyk, w końcu się jeździ już te 10 lat, nie? No i widzę, że zbliża się do mnie jakieś auto. #!$%@? światełek jak na choince. Tyle kasy w błoto, #!$%@? żarniki, halogeny, ile to auto musi palić? 15/100?
Daje mi długimi, po lusterkach baran #!$%@?, janusz motoryzacji.
Jadę dalej spokojnie, wreszcie mnie wyprzedził.
A, przy okazji jak #!$%@?ą mnie kierowcy bez włączonych świateł w aucie to ja #!$%@?, śmierć im.
U mojej Grażynki też zainstalowałem w seiczencie ledy. Baby to jednak głupie. Pyta mnie po #!$%@? mi te ledy skoro mam światła, to nie fabryczne oświetlenie. Po co wydawać pieniądze jak i tak nie będzie widać różnicy w spalaniu. #!$%@?ła mnie więc jej mówię:
#!$%@? GRAŻYNA DZIŚ NA LEDACH JEŻDŻĄ WSZYSCY. ROZMAWIAŁEM Z SEBIXEM Z PRACY I MÓWIŁ ŻE ON W SWOIM POLONEZIE Z SILNIKIEM Z ROWERA TEŻ MA LEDY. TERAZ MA TAK WYPASIONE AUTO ŻE WSZYSCY MU #!$%@?Ą DŁUGIMI Z ZACHWYTU.
Grażyna przyjebena mocnymi argumentami nie wylewała swoich przeciwwskazań. Zresztą baby do garów nie?

No i słuchaj, jadę sobie do tej pracy mijam sklep spożywczy, #!$%@? aut mgła dalej mocno. I nagle patrze a tam psy na zatoczce przy sklepie. Zerkam szybko na licznik i bez paniki wciskam hamulec, wiesz zanim strzeli z iskry to już za późno. Jadę spokojnie chyba z 30 a ten mnie zatrzymuje. #!$%@? pewnie kontrola trzeźwości.

Otwieram okno:
-dzień dobry, komenda powiatowa policji w Zakopanem..., zna pan powód zatrzymania?
Mówię, panie władzo kochany nie znam.
-jest mgła, ledwo świta. Stwarza pan zagrożenie w ruchu, nie ma pan włączonych świateł.
myślę sobie jak #!$%@? nie mam? Ledy #!$%@? świecą.
-ale mam włączone ledy, o co chodzi?
-warunki pogodowe zmuszają pana do włączenia świateł przeciwmgielnych, mało tego, nie ma pan oświetlenia z tyłu pojazdu.
-ale panie kochany sprzedawca mówił że można...
-proszę przygotować dokumenty:prawo jazdy, ubezpieczenie OC i dowód osobisty jeżeli pan posiada, oprócz tego homologacja obowiązująca na terenie UE do świateł LED. Nakładam na pana mandat w wysokości 200 zł za brak wymaganych świateł od zmierzchu do świateł.

- czy przyjmuje pan mandat?
- mam inne wyjście?
- droga sądowa
- przyjmuję
- jest homologacja na światła led?
- nie ma?!
- prosze zdemontować to oświetlenie, inaczej zatrzymany zostanie dowód osobisty.

#!$%@? mać. Dobrze że miałem kombinerki. Z tego #!$%@? #!$%@?łem te kabelki i wyrwałem te #!$%@? ledy.
Wsiadam do auta. Cały #!$%@? błotem, mokre spodnie i koszula bo tak się zgrzałem.

Siedzę w aucie już cały spocony, nie wiem o co chodzi. Ręce mi się trzęsą myślę sobie #!$%@? co ja zrobiłem? O co chodzi? Uwzięli się na mnie, na pewno zaraz przejebią mi jeszcze bagażnik, a nie mam ani gaśnicy ani apteczki.

Podchodzi policjant wręcza mi mandat, podpisuję i jadę. Cały dzień w robocie #!$%@?. Grażynka mnie #!$%@? ledwo do 1 starcza a tu 200 zł mandatu trzeba zapłacić. I jeszcze ta zmarnowana kasa, bo na światłach musiałem jechać, a do roboty jeszcze 6 km. #!$%@? tam!

- a Ty co nie montujesz ledów? Widzę że się powodzi.
- #!$%@? to daje.
- nie znasz się #!$%@?, rozmawiałem wczoraj z kolegą busiarzem, ten co jeździ Zakopane-Kościelisko, takim zielonym busem. Mówił mi że teraz mało kto kupuje ledy na bazarze że jest inna opcja. Że wszyscy jego koledzy busiarze i taryfiarze z postoju na Kościuszki w Zakopanem takie mają. I kisną z tych co do opcji LED dopłacają 2000 w salonie.

- co masz na tym siedzeniu z tyłu?
- no właśnie to o czym mówił Mirek busiarz, pojechałem do elektrycznego koło Szymonka i kupiłem 2 kawałki 30 cm. leda samoprzylepnego. #!$%@? te ledy co mam zamontowane bo atestu nie mają a wkleję od środka do klosza te paski i milicja może mnie w dupę pocałować.
- to na #!$%@? Ci ten zasilacz
- bo ledy są na 12V debilu!

Kij w dupę Januszom i Grażynom z pseudo ledami doklejonymi do zderzaka na kropelce.
#!$%@? wam długimi, żeby rozjaśnić wam te #!$%@? mułem umysły.

#gorzkiezale #januszemotoryzacji #tuning #oswiadczenie #podhale
  • 55
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Vanni: RL to oznaczenie określające przeznaczenie RL-światło do jazdy dziennej
Najważniejsza jest duża litera E z liczbą umieszczoną w kółku, litera oznacza znak homologacji, a więc dopuszczenie do ruchu, a liczba - kraj homologacji lampy.
  • Odpowiedz
@Nebayh: Przy czym wszystkie liczby są respektowane na terenie całej Europy. Wiem, wiem, siedzę trochę w temacie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Słyszałem o przypadkach, gdzie policji wystarczyło RL. Dziś już na oko nie rozróżniają która lampa jest legalna, a która nie. Jak coś się świeci, to nie haltują.
  • Odpowiedz
Tak naprawdę nie liczy się to, czy światła posiadają homologację, tylko to czy na nich jest wytłoczony znak homologacji RL - policja może zatrzymać dowód tylko, gdy go nie ma. Na allegro pełno jest chińskich zestawów bez homologacji, ale ze znakiem RL. Czasami nawet bez zerknięcia do papierów nie wiadomo, czy posiadają one homologację, czy sprytny Chińczyk ją podrobił.


siedzę trochę w temacie

@Vanni: ale tylko trochę
  • Odpowiedz
@Nebayh: ledowcom zawsze migam długimi, bo to, że ma włączone światła widać dopiero z... dwudziestu metrów? Nie mówię tutaj o fabrycznych, bo fabryczne spełniają swoją rolę i widać ich z daleka, ale doklejane...

  • Odpowiedz
@Nebayh: Ale żeby za brak homologacji od razu dowód osobisty zabierać? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Trzeba było z nimi do sądu za takie groźby!

BTW. Jeżeli ktoś zainwestuje w dobre światła LEDowe, które widać w ciągu dnia to nie mam nic przeciwko. Ale takie prawdziwe LEDy zaczynają się od 100 zł w góre, a Janusz tyle nie wyda do swojego Punciaka.
  • Odpowiedz
“W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej”.


@c3l3r1on: To super. Teraz mam dwie uwagi - fabryczne ledy montowane są na standardowej wysokości, zazwyczaj na wysokości świateł mijania. Przypadeg? Numer jeden.
Dwa - powierzchnia. Ledy mają #!$%@?ą powierzchnię a to liczy się w słoneczny dzień. Zwłaszcza przy ocenie odległości przy wyprzedzaniu. Normalny kierowca ma normalne światła
  • Odpowiedz
@Nebayh: Ja osobiście nie widze sensu w używaniu tych ledów, niby ile paliwa na tym zaoszczędzę ? :) Kilka groszy, a poza tym i tak lubię sobie czasami depnąć. Za to widoczność na drodze jest bardzo ważna i światła w dzień wbrew pozorom naprawdę dużo dają, takie jest moje zdanie. W całej reszcie Europy powinien byc obowiązek jazdy z włączonymi światłami w dzień.
  • Odpowiedz
@Nebayh: nie bardzo rozumiem ten ból dupy o ledy, co wam to przeszkadza? (sam nie mam bo by brzydko wyglądały ale co kto lubi) na pewno jak ktoś ma drogie żarówki 130% które sie przepalają po pół roku, to ledy wydłużają ich żywot
  • Odpowiedz
@Nebayh: Akurat ostatnio na forum astraclubpolska.pl ktoś obliczał różnicę w spalaniu na Xenonach H7 i LEDach za 200zł:

Założenia:
jazda na mijania 2 żarówki po 55W każda, razem 110W, czyli 0,11kW.
Jednostka czasu 1 godzina, zatem zużycie energii 0,11kWh.
jazda na dziennych przyjmuję pomijalnie małe, czyli zakładam korzystny wariant, zużycie energii na
  • Odpowiedz
@Tommy_M: z tyłu nie ma obowiązku mieć włączonych świateł do jazdy dziennej


@arbuz77: ja to doskonale wiem (sam mam już drugie auto z fabrycznymi ledami). Chodziło mi o sytuację kiedy Ci ludzie traktują te ledy jakby mieli światła całą dobę - w Krakowie często jeżdżą w nocy tacy agenci
  • Odpowiedz