Wpis z mikrobloga

#bezpieczenstwo #oszust #fikcyjny #przelew #januszebiznesu #oszustwo

Siemano mireczki, opowiem Wam w skrócie, żeby nikogo nie zanudzić, pewną historię i mam nadzieję, że powiecie mi czy moje podejrzenia są słuszne.

Kolega po paru latach trzymania mojej gitary w końcu ją oddał. Nie jest ona wiele warta, grać też nie potrafię, jednak postanowiłem ją sprzedać. http://www.gumtree.pl/a-szarpane/krak%C3%B3w/do-sprzedania-cort-g200-kilkuletni-drugi-wlasciciel/1001413539660910780214309

Napisał do mnie niejaki Joshua Teddy, który twierdzi, że jest bardzo zainteresowany kupnem jednak chciałby całą transakcję przeprowadzić przez serwis paypal aby pieniądze szybciej przyszły. Podałem przyzwoitą, może nawet nieco zawyżoną kwotę - w końcu z zagranicy pisze, hajsy ma! - i bez problemu się zgodził. Wszystkie jego historyjki od samego początku były podejrzane. Oceanograf, ciągle na morzu, napalony na gitarę jak na egzotyczną panienkę, nie jest w stanie skontaktować się telefonicznie, jedynie drogą mailową. Zgodziłem się na przeprowadzenie transakcji przez paypal, założyłem konto i podałem dane potrzebne do wykonania przelewu.

Moje zdziwienie przerosło miarę po rzekomym dokonaniu przelewu. Dostałem maila wzbudzającego moje zaufanie wyglądem ale po pierwsze ten mail, potwierdzenie przesłania pieniędzy, znajdował się w spamie. Po drugie był wysłany z pay.palpurchase@accountant.com z yahoo.com. Na stronie paypal piszą "Jeśli po @ nie widzisz „paypal.com”, oznacza to, że wiadomość jest fałszywa. Uważaj na łącza umieszczone w wiadomości – tylko w przypadku linków prowadzących do witryny „paypal.com” prosimy o zalogowanie się do konta. Pamiętaj jednak, że adres e-mail może być ukryty lub zmieniony."

Czy moje podejrzenia są słuszne i trafiłem na oszusta? W załączniku wysyłam historię konwersacji oraz maila z paypala, proszę nie śmiać się z mojego angielskiego ( ͡º ͜ʖ͡º) Jeśli podejrzenia są słuszne chciałbym ostrzec przed tym kretynem i zapytać co mogę zrobić dalej, czy mogę wsadzić go do puszki na dożywocie, żeby już więcej tak nie robił?

Sam fakt, że gitara kosztuje prawdopodobnie niedużo więcej niż koszty wysyłki do dalekiego kraju jest podejrzany..

Nie mam zamiaru ukrywać jego danych, może w czymś pomogą.

Z ciekawości sprawdzałem IP nadawcy, choć nie wiem czy ma to znaczenie i na ile łatwo to zmienić. O dziwo według informacji ze sprawdzarek IP wpierw pisał z Amsterdamu, teraz ze Stanów Zjednoczonych
osama - #bezpieczenstwo #oszust #fikcyjny #przelew #januszebiznesu #oszustwo

Siema...

źródło: comment_kOkGsrv3FQM1tS9TVhda9z4pNOmpB61G.jpg

Pobierz
  • 14
@stassma: tylko czy jest jakiś sposób, żeby faktycznie debila odnaleźć i złapać? Z tego co rozumiem (mój angielski jest słaby) gość chce, żebym powiedział kiedy może przyjść kurier po przesyłkę, którą mu przekaże. Nie da się dojść do niego przez adres odbiorcy czy coś? jestem na kacu i słabo myśle, jeśli piszę bzdury przepraszam
Różni są ludzie i ktoś może się nabrać. Tutaj rozchodzi się o nieduże pieniądze ale może od kogoś kiedyś wyłudzić większą kasę
@osama: napisz, że paczka wysłana, a kurier powinien dotrzeć w ciągu tygodnia. Jak się odezwie że nie doszło, to powiedz że sprawdzisz, i następnego dnia napisz, że prawdopodobnie zgubili gdzieś paczkę, i musisz zgłosić reklamację żeby znaleźli, ale kosztuje to 30zł których teraz nie masz, a nie masz jak wypłacić z PayPala kasy, i zapytaj, czy byłby w stanie przelać Ci na konto te 30zł :>
@osama: No ale mimo wszystko widać, ze oszust. Kto by kupowal wiosło za 250 zł i płacił 1500 za wysłanie go. To juz lepiej na miejscu kupić jakies wiosło za 1500 zł.
@osama: niektórym się podobno udawało :> Jak poprosisz o jakieś śmieszne 30/50zł (czyli kilka[naście] dolarów) to może się uda :> Byle by z kwotą nie przesadzić. A zawsze na piwo będzie.

A to jak najbardziej ma sens. Gość wie, że jest bezkarny - mieszka gdzieś w #!$%@? daleko, nawet jak to zgłosisz na policję to utknie to zapewne na komisariacie w polszy i dostaniesz pisemko o umożeniu z powodu niewykrycia sprawcy.