Wpis z mikrobloga

Mirki, jako przyszły #technikinformatyk uczę się obecnie w szkole #javascript (teraz w nowej podstawie nie ma PSiO i Pascala/C++ tylko jest tworzenia aplikacji internetowych - teraz JS potem mamy mieć PHP i coś jeszcze). Niestety mam problem tkwiący w tym, że o ile ze składnią nie mam problemów, to ciężko mi z klepaniem kodu który by dane zadanie rozwiązał.
Na przykład na ostatniej lekcji było takie zadanie:
Utwórz tablicę przechowującą liczby od 1 do 100 w taki sposób, że w komórkach od 0 do 49 będą wartości od 1 do 50, a w komórkach od 50 do 99 wartości od 100 do 51. Wyświetl zawartość tablicy na ekranie.
O ile wiem, że muszę utworzyć tablicę i odpowiednie pętle, to za cholerę nie mogę wymyśleć sposobu jak stworzyć te pętle, by rozgryźć problem.
Wiem, że to częsty problem wśród żółtodziobów. Sam mam pewne problemy ze spostrzegawczością. Byłbym wdzięczny za jakieś tipy. Myślałem, żeby sobie na spokojnie w miarę możliwości przerobić jakiś kurs.
Chciałbym związać swoją przyszłość z #gamedev ale nie wiem czy się nadaję do programowania, prędzej do game designu
#naukaprogramowania #pomocy #pytanie #pytaniedoeksperta
  • 47
@TheLaw: czo? Serio masz z tym problem? Ja rozumiem że to podstawy, dopiero się uczysz itp., ale to jest naprawdę proste zadanie (chyba że czegoś nie rozumiem). Robisz pętlę iterującą po pierwszej połowie komórek i wpisujesz liczby, przy każdej iteracji robisz inkrementację. Potem identyczna pętla dla drugiej połowy tylko że zaczynasz wpisywanie od 100 i dekrementujesz. Rozwiązanie bardzo proste i brzydkie, ale nie ma sensu tego bardziej komplikować. Wypisać na ekran
@TheLaw: jesteś pewien że idziesz w odpowiednim kierunku? Jeżeli takie zadania są dla ciebie trudne to w przyszłości możesz mieć problemy z trudniejszymi i będziesz się męczył. W programowaniu nie chodzi o składnię, konkretny język czy framework, a właśnie o umiejętność rozwiązywania problemów, przekładania ich na język matematyki.
@Zarazeqq: wiem o tym. Mam problem z przełożeniem co bardziej skomplikowanych problemów na kod języka. Np. miałem problem z napisaniem w JS kodu wypisujacego Fibonacciego na ekranie, matematycznie czaję o co chodzi, ale ostatecznie musiałem spisać kod od kumpla (wiem, wstyd mi trochu)
@TheLaw: sądzę że żaden kurs języka nie pomoże z twoim problemem. Usiądź na dupie przez godzinę i programuj. Powtarzaj aż do poprawienia się twojego stanu. Każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu.
@neuwerg: ja mam tak

var numbers = new Array(100);
var helper = 50;

for (var i=0;i<100; i++)
{
if(i<50)
numbers[i]=i+1

else
{
numbers[i]=i+helper;
helper=helper-2;
}
}

for (var j=0;j<100;j++)
{
document.write(numbers[j],"
");
}

Ogólnie działa, więc spox
@frogi16: Niestety, jako że w maju zdaję maturę, to ciężko znaleźć wolny czas na naukę programowania, zwłaszcza jak się jest katowany rozszerzoną matma i fizyką, a bez tego się na infę na PP nie dostanę
@frogi16: Bardziej mnie kręci design, bo mam w głowie pomysły do zastosowania w grach.
A tak to muszę się przemęczyć w techbazie i później na studiach. Chciałbym co nieco umieć, ale zaczynam wątpić czy będę dobrym programistą