Wpis z mikrobloga

Witam serdecznie Mireczków.

Zamierzam zacząć przygodę z C# .NET i MVC.
Szukam literatury i dobrej rady odnośnie zalecanej kolejności nauki języka i frameworków (wszystko na raz na przykładach, czy może lepiej najpierw poświęcić dużo czasu na samą składnię C# a później skupić się na samych platformach?).
Materiały mogą być zarówno w języku polskim jak i angielskim.
Mam już obszerną (nie absolutną!) teoretyczną wiedzę na temat programowania strukturalnego i obiektowego bazującą głównie na językach C i C++. Z doświadczeniem słabiej - jeszcze nie pracuję w branży, ale jestem zdeterminowany i chcę jak najlepiej zagospodarować ostatni rok studiów.
Wiem już z czym to się je, więc nie potrzebuję ponownego wertowania setek stron informacji o podstawowych pętlach/typach danych/wskaźnikach itd. (chyba, że są bardzo charakterystyczne i znacznie różnią się od tych z C).

Dodam tylko, że bardzo cenię sobie uporządkowane, prowadzące jak "za rękę", ale jednocześnie konkretne i zwięzłe książki, poradniki i kursy. Przytłacza mnie sytuacja kiedy dopiero chcę coś liznąć, otwieram poradnik online 'od podstaw' i zostaję zasypany menu składającym się z setki linków prowadzących do przeróżnych tematów związanych z tematem, często pisanych przez różnych autorów w różnym stylu i nie jest zaproponowana żadna kolejność czytania tych materiałów.
W mojej opinii takie 'miejsca' są dobre dla ludzi którzy już znają temat a jedynie potrzebują ściągi do działania. Nie potrafię się uczyć z samej dokumentacji.

Co mi polecacie? Od czego zacząć i jak zdobywać praktykę nie będąc nigdzie zatrudnionym?

Pozdrawiam.

#csharp #dotnet #naukaprogramowania
  • 8
@cesskobb:
@CoconutPirate:

Pro C# & .NET 4.5 wygląda bardzo fajnie, na pewno wezmę to pod uwagę. Zastanawiam się tylko czy nie powinienem zacząć od czegoś lżejszego - tzn. mniej obszernego i bardziej ogólnikowego. Mam na myśli fakt, że nie miałem z tematem jeszcze praktycznie w ogóle do czynienia. No chyba, że naprawdę zdecydowanie polecacie mi przebrnąć tę kobyłę na start.

Co możecie powiedzieć mi na zachętę w ogólności na temat
@krepton: No ja całego Pro C# nie przeczytałem, w dodatku czytałem jak już to i owo wiedziałem. Okazało się, że trochę wiedzy mi brakuje. No i najważniejsze; wiem jak działa to "pod spodem". Nie doczytałem nie dlatego, że kobyła, czy, nie że dość dobra - po prostu potrzebowałem przeczytać inne książki a teraz mam ją tymczasowo za daleko by skończyć.

Lżejsze to zrobienie czegoś dla siebie, programistyczne katy + czytanie dokumentacji.
@krepton: Zobacz sobie tez Headfirst C# - jak dopiero zaczynasz przygodę z programowaniem to może być w sam raz. Jest wprawdzie trochę specyficznie pisana, musiałbyś zobaczyć czy Ci podpasuje
@Sudokuu: Zasady działania bebechów warto znać. A idee za tym będące za bardzo się nie zmieniły.

To jeśli chodzi o Pro C#.


Jeśli chodzi o Clean Code, Design Patterns, Refactoring i inne takie - czytaj. A potem czytaj nowsze na ten temat (np.: Refactoring to Patterns) bo wiele z tego to podnadczasowe rady, a niektórzy ogarnięci ludzie jeszcze je rozwijają.