Wpis z mikrobloga

Ray Bradbury urodzony 22 sierpnia 1920. Dziś by obchodził swoje 95 urodziny lecz zmarł 5 czerwca 2012 roku. Pomyślicie po co wam to pisze bo i tak większość z was go nie zna. Otóż będzie to ciekawa historia powstania pewnej piosenki - świetnej piosenki.

Warto przeczytać całość :)

Ray był amerykańskim pisarzem spod gatunku fantasy, science fiction oraz horroru.. 23 września 1950 roku opublikował krótką historię o "The World the Children Made", która rok później została wydana pod nazwą "The Veldt" w jego zbiorze krótkich historii - The Illustrated Man

"The World the Children Made" nazwane później "The Veldt" to historia o rodzinie mieszkającej w domu gdzie maszyny robią wszystko za nich, gdzie dzieci (Peter i Wendy - tutaj nawiązanie do Piotrusia Pana) tworzą w pokoju swój wyimaginowany świat - Veld - krajobraz/teren występujący w Afryce, stąd też wzięła się nazwa.

Ojciec nie akceptuje tego, że dzieci tak często przebywają w tym pokoju zamiast cieszyć się naturą występującą poza domem. Postanawia wyłączyć prąd w domu i zmusić swoje dzieci do wyjścia - czego nie polubiły. Dzieci zmuszają rodziców by mogły spędzić tam ostatnią minutę pod pretekstem, że w jakimś stopniu pokój to dla nich niania/przedszkole. Gdy wchodzą szukać dzieci widzą hologram lwa jedzącego ich własne zwłoki. Historia nie mówi co się stało z rodzicami lecz możemy się tylko domyślać, że dzieci by być ciągle w pokoju postanowiły pozbyć się rodziców.

Mogłem coś w tej historii pokręcić dlatego daję link do oryginału: KLIK

W 2010 roku duńskie studio Playdead wydaje grą pod tytułem "Limbo".

"Limbo" w jakimś stopniu jest nawiązaniem do "The Veldt" i opowiada o bezimiennym chłopcu, który budzi się w środku lasu na „krawędzi piekła” (wyimaginowany świat). Podczas poszukiwań swojej zaginionej siostry napotka tylko kilku innych ludzi, którzy atakują go lub uciekają przed nim. W pewnej chwili podczas podróży bohater dostrzega dziewczynkę, ale ta znika, zanim udaje mu się do niej dotrzeć. Las w pewnym momencie ustępuje miejsca rozpadającemu się miastu.(wpokoju mogli zmieniać obraz jak tylko chcieli) Po ukończeniu końcowego poziomu chłopiec wpada w taflę szkła, która przenosi go ponownie do lasu. Chłopak kontynuuje podróż, aż do momentu napotkania siostry. Kiedy podchodzi, dziewczynka podnosi się zaskoczona. W tym momencie gra nagle się kończy.

Można powiedzieć, że to kontynuacja tej krótkiej historii w formie gry.

Tutaj sceen z gry: KLIK

No i napisałem już o historii i grze a wspomniałem, że przedstawię tu historię powstania pewnej świetnej piosenki. Otóż wszystko to ładnie łączy się w całość.

20 Marca 2012 roku kanadyjski DJ i producent muzyczny "deadmau5" przez przypadek wpadł na tweeta od Chrisa Jamesa, który do jednego kawałka z nowej płyty zrobił wokal i zaśpiewał całość. Deadmau5 powiedział, że go skrytykuje - w żartach. Po włączeniu piosenki doznał szoku - była świetna. Tutaj możecie oglądnąć całą jego reakcję na to: Deadmau5 finds the vocals for The Veldt March 20, 2012

Historia którą zaśpiewał Chris to jak nic innego jak przerobione "The Veldt" Raya Bradbury. I tu dochodzimy do momentu gdzie dwie te historie się łączą. Deadmau5 skontaktował się z Chrisem czego efektem była piosenka "deadmau5 feat. Chris James - The Veldt" i co niesamowitego teledysk do tej piosenki to nic innego jak wzorowanie się na owej grze "Limbo"

Tak więc deadmau5 stworzył piosenkę z Chrisem Jamesem, w której śpiewa on historię "The Veldt", Teledysk jest nawiązaniem do gry "Limbo" która też jest nawiązaniem do tej historii.


Piosenka nie zdobyła jakiejś oszałamiającej sławy ale jest na serio dobra oraz ma ciekawą historię jej powstania.


Oficjalny teledysk został wypuszczony 25.06.2012 roku. Możecie go zobaczyć poniżej.

Wszystko pisałem sam więc jak się gdzieś pomyliłem w "zeznaniach" to przepraszam :P

#ciekawostki #muzyka #muzykaelektroniczna #fantastyka #literatura #ksiazki #deadmau5 #gry #ciekawostkimuzyczne #urodziny
9.....a - Ray Bradbury urodzony 22 sierpnia 1920. Dziś by obchodził swoje 95 urodziny...
  • 17
"deadmau5" przez przypadek wpadł na tweeta od Chrisa Jamesa, który do jednego kawałka z nowej płyty zrobił wokal i zaśpiewał całość. Deadmau5 powiedział, że go skrytykuje - w żartach. Po włączeniu piosenki doznał szoku - była świetna. Tutaj możecie oglądnąć całą jego reakcję na to


@serok: i podałem też link do całości - https://www.youtube.com/watch?v=jgeWHnSmPKE

Chodziło mi w tym zdaniu o fakt, że po usłyszeniu tego się z nim skontaktował.
"Limbo" w jakimś stopniu jest nawiązaniem do "The Veldt (...) Można powiedzieć, że to kontynuacja tej krótkiej historii w formie gry.


@92Gruszka: Jak dla mnie w żadnym. Mieszasz te wszystkie rzeczy bo teledysk deadmau5 jest stylistycznie podobny do "Limbo".

Skoro i tak już spoilujesz grę to wiedz, że opowiada ona o wędrówce głównego bohatera przez zaświaty (Limbo) do świata żywych. Tak, chłopiec jest martwy o czym świadczy dziewczyna czekająca
Ray Bradbury urodzony 22 sierpnia 1920. Dziś by obchodził swoje 95 urodziny lecz zmarł 5 czerwca 2012 roku. Pomyślicie po co wam to pisze bo i tak większość z was go nie zna.


No już nie przesadzajmy, że Bradbury to jakiś wielki underground, nieznany pisarz i w ogóle twórczość dla najbardziej hipsterskich hipsterów.

Btw. 451 fahrenheita to wcale nie jest jakieś niesamowicie wybitne dzieło.