Wpis z mikrobloga

Za każdym razem gdy słyszę sformułowanie "naród z tysiącletnią historią" trafia mnie szlag bo według tego kłamliwego określenia w miejscu Polski przed rokiem 966 była albo wielka biała plama albo zamieszkiwali ją prymitywni jaskiniowcy, których odkryto w X w. i łaskawie dano "cywilizację chrześcijańską".
Szlag mnie trafia tym bardziej bo mamy się CZYM pochwalić jeśli chodzi o dzieje naszego narodu przed zapanowaniem chrześcijaństwa na naszych ziemiach. Oprócz takich "drobnostek" jak to, że to właśnie my zakładaliśmy takie miasta jak Berlin, Drezno, Brema itp. (później wielokrotnie je łupiliśmy ale to "oj tam, oj tam") możemy się pochwalić tym, że byliśmy jedynym narodem, który wywoływał u Wikingów strach i przerażenie. Wielokrotnie robiliśmy wypady na Skandynawię urządzając im średniowieczny D-Day, paliliśmy całe miasta i przejmowaliśmy trony, na których zasiadali wcześniej wikingowie, których bał się ponoć cały ówczesny świat. Później to polscy wojownicy najemni tworzyli skandynawskie armie, które siały postrach (często błędnie przypisuje się to wikingom z uwagi na kraj dla jakiego walczyli). Bałtyk (na którym jako pierwsi zaczęliśmy stawiać latarnie morskie) był przez setki lat pod naszym panowaniem i nikt nawet nie myślał z nami konkurować na tym obszarze. To my byliśmy jednymi z tych, którzy opierali się chrystianizacji najdłużej bo aż 300 lat (dziesiątki powstań pogańskich na przestrzeni wieków). Nawet jeśli chodzi o głupie piwo to my jako pierwsi zaczęliśmy dodawać do niego chmiel!

Dlatego szlag mnie trafia gdy jeden z drugim gimbopatriota pieprzy o "narodzie z tysiącletnią historią". Nasza historia z okresu przedchrześcijańskiego jest piękna i daje jedynie powody do dumy, nie możemy o niej zapominać i nie możemy pozwolić na dalsze jej zamazywanie.

#historia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #slowianie #poganie #wikingowie
  • 34
@Svetovid: jesteś osoba mocno zafiksowaną na punkcie swoich przekonań, ale nie są prawidłowe. Domyslam się, że masz jeszcze wiek nastoletni stąd ten poziom dyskusji, ale jeżeli posługujesz się pojęciami takimi jak naród to chociaż rób to poprawnie. Ty teraz mówisz o zbiorowości etnicznej. Idąc twoja logika ludy na dzisiejszym terenie niemiec czy morawowie też byli Polakami bo należą do tej samej grupy etnicznej - zachodnio słowiańskiej.

Chciałem Ci tylko uzmyslowic, że
Plemiona zachodnio słowiańskie dzielą się kolego na mniejsze zbiorowości tj. dzisiejsi Polacy, Słowacy i Czesi. Ja natomiast pisałem jedynie o Słowianach zachodnich z plemion lechickich, czyli plemionach zamieszkujących tereny w obszarze państwa polskiego, które później powstało. To raz.
Dwa. Język "polski" istniał i bez chrześcijaństwa i jedyne różnice (mniejsze lub większe) polegały na gwarach - tak jak dzisiaj.

Idąc twoja logika ludy na dzisiejszym terenie niemiec czy morawowie też byli Polakami bo
Wieleci to zachodni Słowianie z plemion lechickich, czyli tych samych z których wywodzą się dzisiejsi Polacy. Z kolei Prusowie (jakieś ruskie odpadki, które przybyły nad Bałtyk) byli bardziej na wschód od lechickich Pomorzan, którzy zajmowali głównie "zachodnie" wybrzeże Bałtyku, mniej więcej od terenów dzisiejszego Gdańska po Szczecin/Wolin. Generalnie tłukliśmy się ze wszystkimi dookoła, nawet między sobą tzn. w obrębie lechickich plemion.
Plemiona zachodnio słowiańskie dzielą się kolego na mniejsze zbiorowości tj. dzisiejsi Polacy, Słowacy i Czesi.


@Svetovid: no niestety nie. Słowacja, Czechy, Polska, to tylko granice, stworzone w wiekach późniejszych obejmujące setki różnych plemion, które nawet słaboby się ze sobą dogadały. por. najbardziej zachodni ze Słowian raczej nie zrozumieliby tych, którzy obecnie mieszkają na pograniczu Polski i Białorusi.

chyba, że chodzi Ci o coś zuepłnie innego, ale w takim razie opisujesz to
@gjk_:

no niestety nie. Słowacja, Czechy, Polska, to tylko granice, stworzone w wiekach późniejszych obejmujące setki różnych plemion, które nawet słaboby się ze sobą dogadały. por. najbardziej zachodni ze Słowian raczej nie zrozumieliby tych, którzy obecnie mieszkają na pograniczu Polski i Białorusi.


Oczywiście uprościłem podział i posłużyłem się dzisiejszymi granicami/narodami.