Wpis z mikrobloga

Czy jeśli Wszechświat przestanie się rozszerzać a zacznie kurczyć to wtedy czas będzie płynął wstecz?
Skutki będą wyprzedzać przyczyny? Czy będzie mogło to być odczuwalne dla obserwatora na Ziemii (lub innej planecie), jeśli założymy, że w tamtym momencie będzie istniała jakaś cywilizacja? Czy organizm ludzki jest w stanie przeżyć coś takiego? Czy wtedy np. zanim się zorientuję, że chcę zadać to pytanie to już będę znał na nie odpowiedzi ponieważ ten temat na mirko będzie już przerobiony i zakończony?

#fizyka #rozkminy #kosmologia
  • 8
@mpmp-pmpm: Jesteś pewien, że nie? Te X miliardów lat temu Wszechświat zaczął się gwałtownie rozszerzać z prędkością światła i "powstał" czas, od momentu tzw. WW liczymy czas. Gdy Wszechświat zacznie się kurczyć z taką samą prędkością to będzie zmierzał do punktu wyjścia, czyli do momentu uformowania się czasoprzestrzeni po Wielkim Wybuchu.
@Donk_von_Fisher: Ale nie ma czegoś takiego, jak czas płynący wstecz. To droga jednokierunkowa. Nie sądzę też, abyśmy odczuwali kurczenie się wszechświata, skoro nie odczuwamy rozszerzania się. A zanim wszechświat zapadnie się w sobie, to nas (naszej planety, gwiazdy a może i całej galaktyki) już dawno nie będzie.
Ale nie ma czegoś takiego, jak czas płynący wstecz

To sytuacja, w której skutki wyprzedzają przyczyny.

Nie sądzę też, abyśmy odczuwali kurczenie się wszechświata, skoro nie odczuwamy rozszerzania się

Odczuwamy płynący czas, który zaczął płynąć w momencie w którym Wszechświat zaczął się rozszerzać

. A zanim wszechświat zapadnie się w sobie, to nas (naszej planety, gwiazdy a może i całej galaktyki) już dawno nie będzie.

To wiadomo, ale w pytaniu założmy, że
@Donk_von_Fisher:

To sytuacja, w której skutki wyprzedzają przyczyny

Hipotetyczna, w praktyce niemożliwa

Odczuwamy płynący czas, który zaczął płynąć w momencie w którym Wszechświat zaczął się rozszerzać

I będziesz go w ten sam sposób odczuwał, jak wszechświat zacznie się kurczyć.

założmy, że gdzieś będzie istniała jakaś cywilizacja humanoildalna i moje pytanie jest właśnie o ich odczucia

Nie mam pojęcia, co będą odczuwać, ale raczej żadna cywilizacja nie dożyje momentu, kiedy wszechświat zapada
Te X miliardów lat temu Wszechświat zaczął się gwałtownie rozszerzać z prędkością światła


Z tego co wiem to przestrzeń rozszerzała się po wielkim wybuchu szybciej od prędkości światła (nie mam na myśli materii tylko przestrzeń).
@Donk_von_Fisher:

zy jeśli Wszechświat przestanie się rozszerzać a zacznie kurczyć to wtedy czas będzie płynął wstecz


A co masz na myśli że wszechświat się kurczy? W sensie że galaktyki i wszyskie inne obiekty posiadające mase zaczynają się przybliżać do siebie? Czy że kurczy się sama czasoprzestrzeń? Bo w pierwszym przypadku to nie,w drugim prawdopodobnie tak.

Jak dalej cię to interesuję to wołaj :)