Wpis z mikrobloga

@Yahoo_: Ale że jak będziesz bronił zlodzieji z PO? To był zwykły przekręt mający na celu ratowanie upadajacego budżetu. Równie dobrze Tusk z resztą mafi mogliby uchwalić że wszystkie środki z OFE mogą być dowolnie inwestowane, a zamiast tego znacjonalizowali oszczędności ludzi, żeby załatać dziurę budżetowa powstała na skutek nieudolnego rządzenia. Nie wiem czemu ty i ten koleś piszecie takie głupoty.
@I_try_to_talk_to_you: To Ty nie rozumiesz. To, że pieniądze były pożyczane od OFE ma znaczenie drugorzędne, tylko dodaje pikanterii. Już przed reformą w ZUS nie było wystarczających funduszy, a przeniesienie części składki do OFE tylko pogłębia tę sytuację. To trochę tak jakbyś zarabiał 2000, co miesiąc musiał wydać 2500 i zamiast szukać tych 500 dobrowolnie byś oddał jeszcze 500 z Twoich 2000 komuś innemu i z 500 brakujących zrobiłoby się 1000 co
@I_try_to_talk_to_you:

Dokładnie tak jest jak @Yahoo_ napisał. Przekazywanie kasy do OFE powiększa lukę w budżecie państwa. Samo w sobie jeszcze jest to zrozumiałe bo ta kasa idzie w aktywa na przyszłe emerytury. Ale jeśli częścią tych aktyw są po prostu długoterminowe obligacje które zaciągnąłeś na zasypanie dziury wynikającej z transferu do OFE to taka operacja traci zupełnie sens. Zarabiają na niej tylko OFE.

Powiedz mi kolego, co to za sztuka inwestowania:
@parachutes:

Ah, jestem tylko skromnym człowiekiem który od czasu do czasu dla zabawy próbuje edukować biedę umysłową która dominuje na tym gimbo-portalu. Wysiłki to raczej syzyfowe bo te same tematy wracają jak bumerang a tłumaczenia rzeczy prostych są jak grochem o ściane, krew w piach. Ale czego sie nie robi dla odrobiny rozrywki raz na jakiś czas.
@ediz4:

Szaremu kowalskiemu hajs po zmianie się zgadza co do grosza i istotnie nie powinno nic go to obchodzić. Ja tylko nabijam się z gimbo-teorii spiskowych że to była "kradzież", złamanie obietnic itp. #!$%@?. To było zlikwidowanie PATOLOGII którą opisałem jasno i klarownie, ale specjalnie dla ciebie zrobię to ponownie, proszę bardzo:

Co to za sztuka inwestowania: dostać 150 miliardów ziko do reki od państwa w ciągu 15 lat i kupić
@comrade: Ale ja o tym wiem - nie musisz przepisywać. Możesz za to winić osoby które doprowadziły do wprowadzania ustawy o OFE. Nie odpisałeś jednak na moje pytanie : Klient podpisuje z bankiem umowę o konto - wpisuje uposażonych w razie jego śmierci. Bank w pewnym momencie zmienia zapis umowy - w razie śmierci klienta nikt nie będzie miał dostępu do pieniędzy zgromadzonych przez niego. To jest zgodne z prawem czy
@ediz4:

Możesz za to winić osoby które doprowadziły do wprowadzania ustawy o OFE.


Dokładnie tak robię. To wina balcerowicza a Vincent Rostowski wyprostował patologię. Niepopularna na wykopie prawda ale prawda.

Klient podpisuje z bankiem umowę o konto - wpisuje uposażonych w razie jego śmierci. Bank w pewnym momencie zmienia zapis umowy - w razie śmierci klienta nikt nie będzie miał dostępu do pieniędzy zgromadzonych przez niego. To jest zgodne z prawem
@comrade:

Porównaj sobie stopy zwrotu z OFE i z ZUS. Szału w OFE nie było...

Nie było ale jest to również zmiana warunków umowy w czasie jej trwania

To nie jest zgodne z prawem. Ale subkonto w ZUS na które zostały przeniesione zapisy z umorzonych obligacji odziedziczyło wszystkie cechy jakie miało w OFE...

Pierwsze przymiarki o tym nie mówiły. Widzę że jednak wprowadzili tą zmianę więc zwracam honor.
@comrade: Czyli uważasz że mogą sobie z tą kasą robić co chcą ? Nie dziwi mnie że jest to już umocowane prawnie - to chyba oczywiste. Biorąc pod uwagę te orzeczenie to trzeba te pieniądze traktować jako podatek
@ediz4:

Nie mogą "co chcą", przeznaczeniem tej kasy jest być indywidualnie zaksięgowaną na poczet wypłaty emerytur w przyszłości. To czy jest księgowana w ZUS czy w OFE z punktu widzenia emeryta nie ma większego znaczenia, co ładnie pokazuje analiza stóp zwrotu w obu filarach.
@comrade: Jak nie mogą skoro te pieniądze należą do państwa - mogę zrobić co im się żywnie podoba. Skoro mogą je zabrać z prywatnych firm to mogą wszystko. Państwo ogłasza bankructwo i przestanie wypłacać - co im zrobisz skoro nie masz prawa do tych pieniędzy. Zapisy na kontach to i tak tylko cyferki. Pieniądze wpłacane na bieżąco są wydawane na poczet obecnych emerytur. Cały ten system jest zły - powinna być
@Yahoo_:
@comrade: Panowie, za dużo oglądacie telewizji. To wam Tuskowa propaganda wyprala mózgi. Reforma miała na celu przerwanie błędnego koła które polega na tym, że pieniądze które wypłacają pracujący są wydawane na wypłaty emerytur obecnych emerytów. To kolo dzięki tej refirnie zostało przerwane, jeśli dobrze kojarzę w jakiś 15%, ale zawsze to coś. Pieniądze na pokrycie dziury w ZUS miały i powinny pochodzić z prywatyzacji i podatków. A nie z
@ediz4:

Jak nie mogą skoro te pieniądze należą do państwa - mogę zrobić co im się żywnie podoba. Skoro mogą je zabrać z prywatnych firm to mogą wszystko.


Nie masz kompletnie pojęcia o czym mówisz. Kasa w 1 i 2 filarze nie jest prywatna, są na to orzeczenia TK bo badano konstytucyjność umorzenia tych obligacji. System ma charakter repartycypacyjny i koniec. Twoja teza że państwo ogłasza bankructwo jest dziecinna. Niewypłacalność to
@I_try_to_talk_to_you:

To 'błędne koło' obowiązuje wszędzie na świecie, tyle że u nas jest w znacznie ulepszonej i zreformowanej wersji, bo uszczelnionej - składki naliczane sa indywidualnie co do grosza i emerytury nie podlegają jakimś politycznym wymysłom ale liczone są z prostego wzoru opartego o odprowadzony kapitał.

Choć zwolennikom obowiązkowego systemu kapitałowego trudno w to uwierzyć, to nawet w systemie kapitałowym młodzi pracują na starych, bo żeby jednostki rozrachunkowe z OFE zamienić
@comrade: Ale była ulokowane w prywatnych firmach

A jeśli przestanie wypłacać emerytury to jest kolejny szczebel gorzej niż zwykła niewypłacalność ale tzw. państwo upadłe które faktycznie przestaje kontrolować swoje terytorium....

Czyli jest taka możliwość - dziękuje

To jest w gruncie rzeczy to samo, bo tzw emerytura obywatelska jest też po prostu finansowana z bieżących podatków. Tyle że jest niesprawiedliwe bo kazdy dostaje tyle samo a wpłaca się różnie (np lepiej zarabiający