Wpis z mikrobloga

@comrade: Opieram się na informacjach które przychodziły do mojej matki. Druga sprawa to ciężko wybiec w przyszłość i wiedzieć czy i ile będę pracował. Do pewnego wieku takie wyliczenie emerytury to jak wróżenie ze szklanej kuli
@ediz4:

OK, jasne że trudno prognozowac swoje przyszłe dochody. Mi bardziej chodziło o ilustrację tego że obecny polski system emerytalny, na którym tak wiesza się psy, jest NAPRAWDĘ jednym z najelpszych na świecie systemów repartycypacyjnych, co potwierdzają eksperci znający sie na tym temacie.

Ma prosto zdefinowany wzór na emeryturę, notuje odprowadzone składki indywidualnie, umożliwia sprawdzenie ich stanu przez net, waloryzacja kapitału jest ustawowo gwarantowana nie mniej niż inflacja (w praktyce jest
@comrade: Jeżeli jest tak wspaniale to dlaczego jest tak źle. Dlaczego corocznie budżet dokłada kolosalną kwotę żeby to się jakoś kręciło ? Przecież cały czas mamy więcej wpłacając niż pobierających.
@ediz4:

Poniważ jest to system repartycypacyjny więc z zasady finansowany biezącymi wplatami, co wyraźnie zaznaczałem.

Większość dziury w ZUSie wynika z zobowiązań ze starego systemu co jest opusane w tym artykule czyli nabytych w piramidce finansowej w której wyliczano emerytur prosto z dupy a nie z indywidualnie naliczanej kasy. Zrozum że w zreformowanym 1 filarze liczą indywidualnie każdy grosz i system w długim okresie wyda co do grosza dokładnie tyle ile
@comrade: Teraz też płaczą - choćby artyści. Korwin popiera odkładanie samemu tak gwoli ścisłości. Nie dopisałem o tym że przeróżne grupy mają nadal przywileje emerytalne i raczej ich wyliczona emerytura nie odzwierciedla w pełni tego co wpłacili.
Oszczędności z ograniczenia przywilejów emerytalnych górników (jedyny przywilej emerytalny finansowany z FUS) wyniosłyby po ośmiu latach (wg Forum Obywatelskiego Rozwoju Leszka Balcerowicza) 3,5 mld zł.
@Yahoo_: Przeczytałem i zgadzam się z nim. Gość pisze o faktach. Nie wiem jak wasze OFE ale moje miało słabe wyniki. Były momenty, że jednostki uczestnictwa traciły po 20% na rok. Jak dodać prowizję (na początku 7%) to z ekonomicznego punktu widzenia wolałbym trzymać całą kasę w ZUS albo w skarpecie. Chociaż ZUS lepszy bo konta waloryzuje a skarpeta bez odsetek.