Wpis z mikrobloga

Cydru ciąg dalszy, mija 20 godzina, nic się nie dzieje. Nawet lekka pianka się nie zbiera na moszczu, Mam obawy, że znajduje się tam za dużo pirosiarczanu. Dodałem według instrukcji, ale odkażałem również piro i nie wycierałem, lekko wilgotne przyrządy były, jak to sprawdzić? Jak to naprawić? Martwić się? Czekać? Mirki co robić? #chwalesie #cydr #cydrofan #gotujzwykopem #pijzwykopem #zainteresowania #alkohol
Pobierz tomekura - Cydru ciąg dalszy, mija 20 godzina, nic się nie dzieje. Nawet lekka pianka...
źródło: comment_w0gdYxrCH5cYLpRPErT5GUwL8XzzTLbs.jpg
  • 24
@tomekura: MD to matka drożdżowa

Do butelki 0,5 l najlepiej ciemnej, wlewamy 3/4 przegotowanej wody dodajemy 3 łyżeczki cukru, wsypujemy drożdże, oraz szczyptę pożywki (sól, będąca źródłem azotu, niezbędnego dla prawidłowego rozwoju drożdży), dodatkowo dodajemy główny składnik z którego chcemy zrobić wino np jak robimy wino winogronowe to dodajmy kilkanaście zmiażdżonych winogron do butelki, tak przygotowaną matkę odstawiamy w ciepłe miejsce na 2-3 dni, gdy drożdże zaczną burzliwie fermentować to wlewamy
@tomekura: nie rób matki żadnej, idź kup z dwie paczki drożdży na zapas, jedną paczkę uwodnij w chłodnej, przegotowanej wodzie, poczekaj z 10-20 minut, potem dolej tego soku co masz w wiadrze i zobacz jak reagują drożdże w szklance, czy się mnożą (tak po 30 minutach).
Jak tak, to wlej do wiadra i powinno być wszystko w porządku.
Jak nie, to przegiąłeś z piro i będzie problem.
@tomekura: pojemnik wstaw pod prysznic i zacznij obmywać ciepła wodą, zeby trochę podnieść temp. I pózniej zamieszaj, powinno ładnie wystartować. Btw. Mówiłem, zeby robić na soku z biedry!
@tomekura: jak motzno piro to może być problem. Zbełtaj i pod prysznic, niech drożdże maja imprezę. Pamietam jak musiałem swoje gasiorki umyć, bo piana wybila. To po ciepłym prysznicu wpadły w szał :D
@DejwiD: Piro dodałem 4 g do zmiksowanych jabłek, następnego dnia je wyciskałęm, i 10g na 2l wody do czyszczenia. wszystko płukałem takim roztworem, ale nioe czekałem aż wyschnie, wszystko było lekko wilgotne od niego. Mogłem taką ilością zaszkodzić?

Zresztą zrobię jak mówi @to_jest_chyba_kurcze_zart, ale jutro. dam mu jeszcze jedną noc.bo i tak zaraz muszę jechać, ale po drodze kupie drożże. Teraz je mocno przemieszam jak pisze @Nebayh.

Dzięki Panowie