Wpis z mikrobloga

@platkiowsiane: nie trzeba miec D nummeru zeby zaczac pracowac. ma sie chyba 30 dni od dnia rozpoczecia pracy zeby go wyrobic (bo inaczej to by pracodawca potracal 50% pensji na podatek).

tak czy siak, jak masz polskie obywatelstwo to masz wszystko co trzeba zeby rozpoczac prace od zaraz.
@stilu: Tylko, ze im moze chodzic o to, ze zeby wyrobic ten numer trzeba bedzie opuscic jeden dzien w pracy.

ma sie chyba 30 dni od dnia rozpoczecia pracy zeby go wyrobic


To jest lekko #!$%@? moim zdaniem.

1. Znajdujesz pracę
2. Umawiasz się do UDI po pozwolenie na pobyt
3. W Oslo wyznaczają ci termin za 2-2,5 miesiąca a nie możesz złożyć wniosku w miejscu w którym nie żyjesz. Ewentualnie
@platkiowsiane: Ogolnie chodzi o to ze bedac obywatelem polski masz prawo podjac prace i mozesz zaczac pracowac z dnia na dzien. Wizyta w UDI jest tylko formalnoscia, o ile twoja praca spelnia wszytkie warunki (czyli na bialo i z odpowiednim wynagrodzeniem). Rejestrujac sie na stronach UDI, mozesz zaczac starac sie o tymczasowy numer personalny, zalozyc konto. Jedyny problem moze pojawic sie jak to wszytko zajmuje za duzo czasu, i pierwsza wyplata
@JayCube: W Oslo uda sie wyhaczyc termin do miesiaca czasu w UDI od podjecia pracy na 95%.

Innym problemem jest to, ze urzednicy pracuja rano i prawdopodobnie bedzie tak, ze bede musial isc to zalatwiac w godzinach pracy. Moze ich to juz irytuje i wykluczaja osoby bez tych papierow, zeby uniknac tego zwalniania?

Teraz wszedlem, zeby mi wyznaczylo termin to dalo 22 maja, 9:45

Nie wiem ile zajmuje wyrobienie karty podatkowej
@JayCube: Mysle, ze jak dostane prace to sie zarejestruje na stronie UDI na wizyte, ale mimo to pojde tam rano jak nie bede wtedy mial pracy i sprobuje jakos sie ustawic w kolejce z przodu, zeby to wyrobic mimo, ze to niby nie jest dla osob z EU.
@platkiowsiane: Co za problem zwolnic sie na kilka godzn z pracy... Poprostu powiadamiasz pracodawce wystarczajaco wczesniej...

A co do ustawienia sie sprzodu w kolejce... moze sie udac, ale watpie, odesla ci z kwitkiem, ale stanie w tej kolejce to fajna przygoda :)
Nie wiem ile zajmuje wyrobienie karty podatkowej niestety a czekaniem na hajs do wakacji troche lipa jak sie okaze, ze po 4 miesiacach wroce do Polski. No chyba, ze potem sami to wysla na konto i nie bede musial leciec tam zalatwiac.


@platkiowsiane: Wyrobienie karty podatkowej to tydzien. Na karcie bedzie napisane ze jest wazna tylko z waznym pozwoleniem na prace. A sama rejestracja na UDI daje Ci prawo do podjecia
@JayCube: Wiem, ze konto bede mial nadal, ale nie wiem czy jak mi zabiora te 45% podatek to potem nie bede musial leciec specjalnie po to, zeby wypelnic jakis gowniany wniosek.

A sama rejestacja na UDI daje Ci prawo do podjecia pracy


Z tego co wiem to imigranci z UE mogą pracy szukac legalnie 6 miesiecy a pracowac bez pozwolenia 3 miesiace. Troche idiotyczne mi sie wydaje rejestracja w UDI przed
@platkiowsiane:
1) Znajdujesz prace
2) Rejestruesz sie i umawiasz na spotkanie w UDI
3) Wizyta w skacie, D-nummer i karta podatkowa, jak i forlkeregister
4) Powiadamiasz pracodawce o wizycie w UDI, ustawiasz grafik tam zeby pasowalo
5) pracujesz zyjesz
6) Nadplaty i niedoplaty same sie obliczaja, ale dobrze sprawdzic norweskieg pita (app lub net) wczesniej (kwiecien 2016 za rok podatkowy 2015) rozliczenia lato 2016