Wpis z mikrobloga

tl;dr: pogotowie energetyczne odłączyło mi przewód neutralny, przez co mam w domu zniszczony sprzęt, którego naprawa będzie kosztowała około 1732 PLN, staram się o odszkodowanie od ZE.

Spotkała mnie w zeszłym tygodniu przykra sytuacja (w domu mojej mamy). Zgłosiłem na pogotowie energetyczne brak jednej fazy w domu. Przyjechało dwóch fachowców, popatrzyli do skrzynki stwierdzili, że uszkodzone przewody na słupie. Pytam więc czy do czegoś jestem w takim razie potrzebny, usłyszałem, że nie więc zawinąłem kitę do pracy. Jakież było moje zdziwienie gdy mame dzwoni tego samego dnia wieczorem, że stoi pod domem bo brama się nie chce otworzyć (nie mamy furtki bo ciasno), no trudno mówię, pojechałem otworzyłem manualnie, a że ciemno było mówię sprawdzę jutro. Po jakimś czasie mame znowu dzwoni, że jej lodówka nie działa. Jeszcze nie wydało mi się to podejrzane ale na drugie dzień gdy zobaczyłem w obu urządzeniach uszkodzone warystory (element zabezpieczający przed zbyt wysokim napięciem) to wszystko stało się jasne. Panowie z PE odłączyli mi przewód Neutralny i w instalacji domowej nastąpiło przepięcie.

Po oględzinach pozostałych domowych sprzętów bilans strat jest następujący:
Sterownik lodówki - 332 PLN
Sterownik (wstępnie) napędu bramy - 600 PLN
Zasilacz i sterownik zmiękczacza wody - ok 800 PLN
Łącznie ok 1732 PLN, nie licząc straconego mojego czasu.

Aktualnie dostałem formularz do wypełnienia w sprawie odszkodowanie, zobaczymy jak to się dalej rozwinie.

A dla zobrazowania co się dzieje w instalacji trójfazowej gdy odłączymy przewód Neutralny zamieszczam obrazek:
(Jeszcze dodam, w instalacji trójfazowej napięcie między każdą z faz a przewodem Neutralnym to około 230V, natomiast napięcie między dowolnymi dwiema fazami to 400V)

#elektryka #elektronika #pogotowieenergetyczne #elektrownia #zakladenergetyczny #coolstory #straty #odszkodowanie
roszej - tl;dr: pogotowie energetyczne odłączyło mi przewód neutralny, przez co mam w...

źródło: comment_LfavMmKAtnqtP1Q4gU6D23AhD50Uo94w.jpg

Pobierz
  • 23
@kost: Jedynym przypadkiem, w którym może się pojawić międzyfazowe i wywalić TV jest włączenie czajnika po przerwaniu przewodu neutralnego. Wówczas mała oporność czajnika (sprawdziłem, mój ma 30 Ohm gdy jest zimny :) ) praktycznie "podłącza" TV między dwie fazy. Czajnikowi od takiej przeprawy nic nie będzie, lecz zasilacz w TV (SMPS) poleci, choćby z uwagi na max. napięcie kondesatorów wejściowych (400V po wyprostowaniu da 564V, szanse przeżycia: zerowe), napięcie Uds Mosfeta
@twatorowski: jaki masz rodzaj sieci w domu? TNCS? Jeśli tak to masz uziemiony przewód N w swojej rozdzielnicy, więc odłączenie N z linii napowietrznej nic nie zmieni, więc dalej podtrzymuje, że na N musiała pojawić się faza.
@kost: nie mam pojęcia jaki mam rodzaj sieci w domu, natomiast wiem, że to nie u mnie nastąpiła awaria, zatem informacja o mojej sieci nic nie wniesie do dyskusji :) Oparłem się jedynie o sytuację uwidocznioną na załączonym przez kolegę @roszej obrazku oraz o szybki pomiar oporu grzały czajnika omomierzem :)
@twatorowski: eh nie przyuważyłem, że to nie u ciebie, przepraszam. Wracając do awarii u @roszej to kolega napisał, że uszkodziły mu się ograniczniki przepięć, więc wnioskuje, że jego przewód N jest uziemiony w rozdzielnicy (taka zasada ich działania, że mają przepięcia odprowadzać do ziemi) co oznacza, że odłączenie N z linii napowietrznej nie spowoduje pojawienia się napięcia międzyfazowego na urządzeniu.