Wpis z mikrobloga

Być może to zburzy Twój dotychczasowy pogląd na historię, ale w cywilizacji europejskiej ludzie też nie robili tego tylko po ślubie i tylko ze swoją żoną.


@Aleksander_Newski: Co nie znaczy, że nie było to potępiane i w konserwatywnym społeczeństwie widziane jako niewłaściwe.
  • Odpowiedz
@nie_jem_grzybow: Albo inaczej: oczywiście istniał pewien wzór chrześcijańskiej moralności. Co nie znaczy, że był on zawsze przestrzegany, a każdy inny tępiony. Na Litwie jeszcze wiele lat po przyjęciu chrześcijaństwa nikt nie za bardzo potępiał niezamężnych kobiet, które miały kochanków, na południu Europy też podchodzono do tego z rezerwę. Sporo zmieniło dojście do głosu bardziej restrykcyjnego w wielu aspektach protestantyzmu. Ale nadal jeśli ktoś odwołuje się do "tamtych" czasów niekoniecznie musi
  • Odpowiedz
@Aleksander_Newski:

XIV wiecznym


Ok, czyli cofamy się do XIVw. i to do Paryża pełnego sodomii? Ja to zawsze myślałem, że mentalnie korwin jest chociaż w gronie XIXwiecznych fabrykantów brytyjskich (oczywiście niektórzy z nich też na pewno mieli dzieci poza małżeństwem).
Można tu przywoływać jakieś konkretne przypadki, gdzie przymykano oko na odstępstwa od reguł, ale GENERALNIE zdrada małżeńska nie była nigdy i nadal nie jest w środowiskach konserwatywnych (a nawet nie
  • Odpowiedz
@spere: Co ma konserwatyzm do katolicyzmu - wyjaśnisz mi ?

ideologia, która bazuje na hasłach obrony porządku społeczno-gospodarczego oraz zachowywania i umacniania tradycyjnych wartości, takich jak: religia, naród, państwo, rodzina, hierarchia, autorytet, własność prywatna...

Równie dobrze można praktykować Islam i być konserwatystą
  • Odpowiedz
@nie_jem_grzybow: Nie wiem gdzie jest mentalnie Korwin, ale cała rozmowa odnosiła się do historycznej cywilizacji europejskiej. O ile oficjalnie zdradzanie kogoś było i jest nieakceptowalne (sam uważam, że zdradzając żonę zrobił źle). To nigdy nie było czymś niecodziennym, czy niespotykanym.

potrafił złamać przysięgę to równie dobrze może to zrobić w sytuacji, gdy putin sypnie groszem albo jakąś Swietłaną...


@nie_jem_grzybow: Tu już trochę poleciałeś (
  • Odpowiedz
@Aleksander_Newski:

O ile oficjalnie zdradzanie kogoś było i jest nieakceptowalne (sam uważam, że zdradzając żonę zrobił źle). To nigdy nie było czymś niecodziennym, czy niespotykanym.

No, czyli postąpił źle. Od początku o tym piszę. Naprawdę ta sprawa jest nie do wybronienia. I to także w kontekście tego słynnego "lewactwa", które też na zdrady patrzy nieprzychylnie (poza jakimiś spaczonymi jednostkami) - bo to proste złamanie umowy.

Tu już trochę
  • Odpowiedz
skoro nie był w stanie oprzeć się panience i potrafił złamać przysięgę to równie dobrze może to zrobić w sytuacji, gdy putin sypnie groszem albo jakąś Swietłaną...


@nie_jem_grzybow: no tak, bo zdrada małżeńska przekłada się na działalność w każdym innym aspekcie życia. Większość zdrowych ludzi jednak oddziela życie prywatne od zawodowego. Jeśli zdradzam swoją partnerkę, to nie oznacza jednocześnie, że daję się przekupić albo donoszę na swojego pracodawcę. Bez jaj.
  • Odpowiedz
@Sojerr: No i sam omawiany Putin też spotykał się z pewną modelką na boku. Mimo wszystko raczej wątpię żeby nagle prze to stał się wielki sojusznikiem Polski, przekupiony za jakąś Karynę ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
lepiej Ty mi odpowiedz, czy istnieje sprzeczność miedzy konserwatyzmem, a posiadaniem kochanki? Jesli tak, to czemu.


@Aleksander_Newski: no nie istnieje sprzeczność, dlatego ja uważam, że można mieć kochankę, albo kilka żon. A lewactwo sobie takie podeście zawłaszczyło od nas, konserwatystów.
  • Odpowiedz
Co ma konserwatyzm do katolicyzmu - wyjaśnisz mi ?

Równie dobrze można praktykować Islam i być konserwatystą


@ediz4: zgadzam się, ale można być tym, oraz tym, jak Korwin czy ja.
  • Odpowiedz
@Aleksander_Newski: Juz ci tlumacze Korwin ciągle mówi ze paktów się nie lamie. Ciągle to powtarza z tego co widm przysiega kościelna a także nauki kościoła w ktorym bral nieprzynuszony slub mówią dość stanowczo o cudzolozeniu. Zreszta jak widac zona tez tego nie zaakceptowala. Wiec to jest czysta hipokryzja.
  • Odpowiedz
A od kiedy to chrześcijańska cywilizacja była wolna od seksu pozamałżeńskiego? Nie było burdeli, prostytutek, czy dzieci urodzonych poza małżeństwem?


@Aleksander_Newski: O, super. Tak kochacie biadolić o współczesnej demoralizacji, rozpadzie rodziny, a wychodzi na to, że w tych waszych mitycznych chrześcijańskich, normalnych czasach wszyscy się pieprzyli jak króliki! Tylko wtedy rodzina, a raczej "rodzina" trwała nadal, bo kobiecie bardzo trudno było uzyskać od Kościoła rozwód, ale co tam, ważne, że
  • Odpowiedz
@Aleksander_Newski: Masz trochę racji, głównie w tym że lewica przejęła granie na tym poziomie emocji od prawicy. Ale przypuszczam że umiesz zauważyć różnice pomiędzy np. atakowaniem Biedronia tylko za to jaki jest a zauważenie hipokryzji Korwina bez większego wchodzenia w jego życie. Ważniejsze dla mnie jest czemu przeszedłeś na niski poziom i podpisujesz to "Typowy neuropek" jakby miało to określać konkretną grupę pewnie jeszcze skoncentrowaną na zniszczeniu świata.
  • Odpowiedz