Wpis z mikrobloga

Choć zabrzmi to dość abstrakcyjnie, naukowcy doskonale zdają sobie sprawę, że kiedyś nastąpi koniec świata. Mówiąc o tym, mam na myśli sytuację, kiedy nasze Słońce powoli zacznie się starzeć i zmieniać, nie pozostawiając przyszłym mieszkańcom Ziemi szans na przetrwanie.

Szacuje się, że obecny wiek Słońca to około 4,5 miliarda lat. Uformowało się ono z obłoku molekularnego, który zaczął się zapadać pod wpływem własnej masy. Choć w skali naszego Układu jest wręcz gigantyczne (ma dziesięciokrotnie większą średnicę niż Jowisz, drugi największy obiekt w US), istnieje wiele gwiazd o rozmiarach mogących naszą Dzienną Gwiazdę wręcz zawstydzać. Przykładem może być chociażby S Doradus, położona w Wielkim Obłoku Magellana, która może mieć średnicę nawet 380-krotnie większą od Słońca.

Mimo to, nasza Dzienna Gwiazda nie jest zupełnie przeciętnym obiektem, jaki możemy napotkać w kosmosie. Choć istnieją gwiazdy znacznie od niego większe, Słońce wciąż jest jaśniejsze niż 85% z wszystkich. Co ciekawe, od momentu powstania systematycznie (choć bardzo powoli) zwiększa swoją jasność, co jest dopiero preludium do przyszłych, dramatycznych wydarzeń, jakie w naszym Układzie nastąpią.

W porównaniu do stanu sprzed czterech miliardów lat, Słońce jest jaśniejsze o około 40% oraz o około 10% większe. Za około 5 miliardów lat wodór w naszej Dziennej Gwieździe zacznie się kończyć a ona sama pocznie się przekształcać w czerwonego olbrzyma. Nieco ostygnie, lecz w zamian za to drastycznie zwiększy swoje rozmiary (około dwustukrotnie). Szacuje się, że będą one większe niż aktualny promień Ziemi. Za kolejnych kilka miliardów lat Słońce stworzy mgławicę planetarną i powoli zacznie stygnąć, przechodząc w stadium białego karła.

Jeżeli do tej pory ludzkość nie skolonizuje innych planet, nastąpi jej niechybny koniec.

#mirkokosmos #astronomia #fizyka #kosmos #ciekawostki #piszeestel

P.S. Bardzo dziękuję użytkownikowi @CegielniaPL za przygotowanie mi avatara! :)
E.....l - Choć zabrzmi to dość abstrakcyjnie, naukowcy doskonale zdają sobie sprawę, ...

źródło: comment_TIGqCrCJF3ZDhhpF1QOlKWVecPf5D5RV.jpg

Pobierz
  • 25
@Eestel: tak się zastanawiam, czy jak słońce nieco ostygnie to zwiększy swoją objętość. Ale dlaczego? Zmniejszy się siła grawitacji która trzyma Słońce w kupie? Jeśli tak to co z orbitami planet? Powinny się oddalić od słońca? Dobrze kombinuję?