Wpis z mikrobloga

#webserwisy #webservice #programowanie #java #inzynierka

Dostałem wstępny temat: przetwarzania XML za pomocą webserwisów.

(w nawiązaniu do tego)

Muszę go doprecyzować co dokładnie chciałbym zrobić.

Jednak nie mam pojęcia co to webserwisy (teraz dopiero czytam, że to tak jakby "serwer" na które wysyłam XML i go pobieram przetworzonego). Takie coś chyba w Javie EE (lub C#) się pisze.

Teraz tak spamuję, bo przez następne 1,5 roku będę to pisał i boję się wpakować w coś trudnego (a temat sam wcześniej chciałem bardziej ambitny ;/ ).

Co robi się takimi webserwisami? Jakiś przykład przetwarzania? Bo kompletnie nic mi do głowy nie przychodzi.
  • 18
@goompas: O technologiach już czytałem (SOAP, WSDL, UDDI i jakieś inne o których pierwszy raz słyszę).

Chodzi mi bardziej o praktyczny pomysł co da się w tym zrobić (co się robi, a ja sobie wymyślę coś nowego).

Bo jedynie to wiem, że:

- zdalny kalkulator,

- mapy Google,

- tłumacz Google.
Webservice tak ogólnie to usługa działająca gdzieś na serwerze, Ty do niej wysyłasz dane i odbierasz. Przykład webservice'u to np. wykop.pl - masz wystawione api wykopu i możesz używając go pobierać dane z bazy danych wykopu. W ten sposób masz działającą na serwerze usługę i do niej zobacz ile aplikacji wykopu jest - kilka na androida, na ios, na windows phone. Weź pierwszą lepszą książkę, na pewno jest wyjaśnione co i jak.
@mk321: Zwykle komunikacje system to system, bo co innego? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Zwykle gdy w jakimś procesie bierze udział więcej niż jedna firma, komunikacja między nimi odbywa się przez SOAP. Giełdy zwykle udostępniają jakieś webservice, wykop mógłby mieć API w SOAP(pewnie jest w JSON). Osobiście pisałem webservice do: blokowania numerów np w przypadku kradzieży telefonu, do zgłaszania lotów (np lotniskom).
@szczepqs: Nie słyszałem o tym.

JSON to wiem, że taki zamiennik XML.

Ale REST z tego co patrzę to tylko sposób przekazywania (parametrów w GET/POST).

W jaki sposób miałoby to zamienić web serwisy? Tam się chyba przesyła całego XML-a, więc tu w parametrach się nie zmieści dużo czegoś. Jedynie JSON.

Tylko, że SOAP chyba automatycznie generuje XML-a. A do JSON co jest?
@KrzaQ2: E tam, jakieś języki wymyślają. Zaraz umrze jak i inne. Jak będzie kilka lat na rynku to się nim zainteresuję.

Jutro ostatecznie wybieram w czym będę i co pisał. Chyba jakiś system do zarządzania kołem naukowym. Bo menadżery bibliografii już są.
@mk321: Generalnie do soap masz endpoint, na który klienci wysyłają różne rzeczy (w jednym miejscu), a w web serwisach restowych są różne ścieżki, w których możesz przyjmować różne typy danych (xml/json/cokolwiek). Jest po prostu czytelniej, nie bez powodu rest jest coraz bardziej popularny.

Tylko, że SOAP chyba automatycznie generuje XML-a. A do JSON co jest?


Soap to tylko protokół niczego Ci nie generuje. Do jednego i do drugiego są biblioteki, które
@KrzaQ2: Ja mam dość jakiś dziwnych języków.

Już mi wystarczyło:

- Prolog (chociaż tu może chodziło o sposób zajęć bo nikt nie wiedział co ma zrobić),

- F# (e tam funkcyjne... jedynie obiektowe; a F# chyba już nikt nigdzie nie używa).

Najlepsza stara, poczciwa Java. Masa materiałów i jest wszystko co potrzeba. A nie wymyślać na nowo. No ewentualnie C#.
@szczepqs: @Yahoo_: No pierwszy raz o tym słyszałem. Na podstawie tego tak myślałem.

W ogóle mało materiałów o tym ;/ A po polsku to już w ogóle. Chyba jednak zostanę przy XML-u (i pewnie SOAP).
@Yahoo_: To wiem. Przy każdej możliwej okazji jest mi to przypominane.

Jednak na jutro mam mieć spis treści pracy. A nie wybrałem ani tematu, ani technologii (tu w sumie zostanie Java pewnie z tym starym XML-em ;P ).