Wpis z mikrobloga

@kielonek: @Alpa_Chino: załóżmy że na etacie zarabiasz 6k brutto, wtedy na b2b wystawiasz fakturę 7,3k netto. Zakładając preferencyjny ZUS przez pierwsze 2 lata (tylko pod warunkiem że wcześniej nie pracowałeś na etat u tego samego pracodawcy) to po opłaceniu ZUSu i podatku dochodowego zostaje 5,5k, podczas gdy na etacie po odliczeniu podatków byłoby to 4,4k.

Oczywiście inną kwestią są prawa i przywileje pracownicze, których na B2B zwyczajnie nie ma. Można
ja nie choruje, wiec L4 mi zbyt nie potrzebne


@kielonek: ja też nie choruje i wychodzę z takiego samego założenia, ale zwróć uwagę na zdarzenia losowe jak np. wypadek - nie masz na to wpływu, a czas niezdolności do pracy może być różny.
@Alpa_Chino: w zasadzie praca jak każda inna ;) z tym że trzeba się liczyć z klientem :) Ogólnie to wygląda tak, że firma zatrudnia sporą ilość programistów i jak się pojawia klient, to przedstawiają mu tych, których mają akurat wolnych od projektu i którzy spełniają kwalifikacje do projektu klienta. Później najczęściej jest coś na kształt rozmowy kwalifikacyjnej z działem IT klienta czy się nadajesz do projektu. Następnie kompletowanie zespołu z tych,
@Alpa_Chino: zależy ile zarabiasz ( ͡° ͜ʖ ͡°)

dla mnie, lat temu ~3, granicą opłacalności własnej działalności vs etat było 3,5k

na rękę
, czyli jakieś 5k netto na FV.

Ogólnie rzecz biorąc, jak masz jakieś wydatki związane z wykonywaną pracą (np. sporo jeździsz do klientów robiąc serwis, albo kupujesz dużo sprzętu), to zawsze DG będzie lepszą opcją, bo sporo rzeczy wrzucisz w koszty, to i haraczu
@Ciap: dzięki, właśnie o coś takiego mi chodziło! Ja na pewno nie bawiłbym się w papierkologię, tylko również płaciłbym księgowej. 150zł w zamian za pewien komfort to niewygórowana cena :)

@zecto: tak znam to, mam doświadczenie ze współpracy z Włochami, Czechami, Amerykanami, Norwegami, Polakami, Niemcami, Hindusami i Chińczykami ( ͡ ͜ʖ ͡) Jeżeli chodzi np. o USA, to ludzie z Florydy cisną mocno, natomiast z
@Alpa_Chino: Tylko DG, i szybko konkludując: jedyny możliwy minus to gdy na długo zachorujesz.

Cała reszta wychodzi na plus wobec etatu, przede wszystkim pieniądze. Tym bardziej w branży IT, są w internecie kalkulatory, można sobie sprawdzić ile na samym ZUSie zaoszczędzisz pieniędzy.