Wpis z mikrobloga

Jaki filesystem pod serwer wybrać? Zależy mi na możliwie największym bezpieczeństwie, wydajność nie ma dla mnie znaczenia. Rozważam wybór reiserfs lub reiser4, macie może jakieś inne propozycje? Całość będę stawiał na LVMie, więc możliwość manipulacji rozmiarem filesystemu bez odmontowywania partycji będzie dodatkowym atutem. Liczę na waszą pomoc!

#debian #linux
Pobierz
źródło: comment_poliS65VrJ7P6s52U4C21uxjZsp50xnp.jpg
  • 30
A oferuje wsparcie dla partycji opartych na innym systemie plików? Hm, ZFS mnie nie przekonuje, wolę LVM.


@surma: Ale po co inny system plików w chmurze?

Chodzi o to, że nie bardzo rozumiem, o co biega. Z jednej strony ma być bezpieczeństwo i w chmurze. Z drugiej LVM i żadnych "pendrajwów". No to w końcu jak to jest? ;-)
@alosha: Azure sam replikuje dyski wirtualnej maszyny do kilku lokalizacji na świecie (3 w tym samym DC i 3 na innym kontynencie), ale to chroni jedynie przed fuckupem macierzy - gdy padnie filesystem, nawet kilkadziesiąt kopii nie pomoże, bo padnie każda kopia. Dlatego pytam o najbezpieczniejszy filesystem który ciężko jest "wyrąbać", ujmując to bardzo kolokwialnie.
@surma: Nie wiem, na ile to dokładanie napędów fizycznych do puli ZFS przypomina działania w chmurze, tutaj też jest trochę na temat.

Sam nie jestem biegły w temacie, ale znajomi admini nie mogą się nachwalić ZFS. Tyle, że oni głównie korzystają z FBSD.