Wpis z mikrobloga

Jaki filesystem pod serwer wybrać? Zależy mi na możliwie największym bezpieczeństwie, wydajność nie ma dla mnie znaczenia. Rozważam wybór reiserfs lub reiser4, macie może jakieś inne propozycje? Całość będę stawiał na LVMie, więc możliwość manipulacji rozmiarem filesystemu bez odmontowywania partycji będzie dodatkowym atutem. Liczę na waszą pomoc!

#debian #linux
surma - Jaki filesystem pod serwer wybrać? Zależy mi na możliwie największym bezpiecz...

źródło: comment_poliS65VrJ7P6s52U4C21uxjZsp50xnp.jpg

Pobierz
  • 30
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@surma: XFS albo ext4. XFS mnie nigdy nie zawiodl, a byly tam miliardy plikow. A zaliczyl pare dziwnych padow macierzy IBM, jakies bledy kart FC, awarii zasilania.
  • Odpowiedz
@bst: XFS to s---------o. Serio, nie ma to to księgowania, a więc jeżeli zasilanie padnie przy zapisie to d--a :|. Ext4 to z kolei filesystem do wszystkiego i do niczego, a ja szukam czegoś co zostało zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie danych.
  • Odpowiedz
@surma: Alez XFS ma ksiegowanie i to slicznie tuningowalne. Poczytaj.

Reiser w kazdej wersji porafil robic niespodzianki, ZFS nigdzie do produkcji nie wsadzilem, jakos mnie nie przekonal.

Przy XFS, jezeli nastapi zanik zasilania nie nastapi uszkodzenie struktury systemu plikow. Mialem na XFS pare macierzy ktore robily flashcopy na poziomie sprzetu, wiec montowanie takiego snapshota to bylo montowanie zamrozonego systemu plikow, czasami oczywiscie z niedokonczona tranzakcja. XFS radzil sobie z tym
  • Odpowiedz
@nvll: Z naciskiem na 'solarisie i bsd' ;)

Ale prawda, niech autor patrzy na 'stare' systemy plikow, wywodzace sie z duzych unixow. To sa naprawde systemy pilkow sprawdzone i przemyslane.
  • Odpowiedz