Wszystko
Najnowsze
Archiwum
Mirki mam taka sprawe, moj brat zmarl w 2007 roku. Ostatnio moja mama dostala pismo z AXA OFE w sprawie spadku pieniedzy z ofe. Dostala w tym liscie papierki do wypelnienia i odeslalismy to poleconym, dzisiaj dostala kolejne pismo, ze brakuje notarialnego potwierdzenia dziedziczenia spadku i tu moje pytanie, mianowicie jest sens to drazyc? Moj brat pracowal maksymalnie 2 lata a mama jest jedyna osoba, ktora dziedziczy po nim cokolwiek #pomocy
@Adam_wkladamispadam: to normalne, że wymagają poświadczenia dziedziczenia. Prędzej czy później, o ile brat miał jakikolwiek majątek, sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia lub stwierdzenia nabycia praw do spadku, będzie niezbędne. Jak najbardziej warto.
Jak najbardziej warto.
@chytra_wydra, @Adam_wkladamispadam: Skoro brat pracował max 2 lata to może się okazać, że potwierdzenie dziedziczenia wyjdzie drożej niż to, co zgromadził na OFE. Ale i tak warto, żeby później kolejni spadkobiercy nie mieli tego problemu ;)
??????
- wypłacaj 66.7% (26)
- nie wypłacaj 33.3% (13)
@Ozja: podwtek bedziesz musial od tego zaplacic xD
@jamerokudasaj: nie znam się a się wypowiem xd twoja wpłata to 2% wypłaty brutto z tego co dostajesz "na rękę", wpłata pracodawcy to 1.5% wypłaty brutto i dodatkowo podatek dochodowy od tej kwoty odciągane jest z twojej wypłaty netto. Wypłacając odzyskujesz 100% swojej składki (czyli już po wszystkich podatkach, nie placisz nic dodatkowo) a od składki pracodawcy dostajesz 70%, a 30% idzie na twoje konto indywidualne ZUS. Przepadają wszystkie dopłaty
- 3
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
- 1
@notdot: zobacz akcje których spółek kupiło twoje ofe i podziękuj Sasinowi
@notdot: przepraszam, ja wiem że w modzie jest sranie na pis i obecną Polskę, ale u mnie z innego powodu, ja mam w globalnych spółkach i w usa fundusze :( jak zapytacie dlaczego jest -9 a nie 15, że kłamca, to dodam że wcześniej byłem na plusie :)
źródło: comment_1594124727WB8RhrpA0UwzwkQRzxYMKD.jpg
Pobierz@cstach : doczytałem:
https://strefainwestorow.pl/artykuly/emerytura/20200708/reforma-ofe
TL;DR: Likwidacja OFE przesunięta na 2021 rok (dokładniejsze dane nie są znane), a wdrożenie PPK odbędzie się dopiero za kilka miesięcy
@mic_rys: @TatoAktywny: @sorhu:
https://strefainwestorow.pl/artykuly/emerytura/20200708/reforma-ofe
TL;DR: Likwidacja OFE przesunięta na 2021 rok (dokładniejsze dane nie są znane), a wdrożenie PPK odbędzie się dopiero za kilka miesięcy
@mic_rys: @TatoAktywny: @sorhu:
Ejejej, Morawiecki kosi te 15% z #ofe czy coś się poprzesuwało w terminach? 1 lipca mi świtał jako data...
- 0
mirasy #inwestycje #ekonomia #poradyprawne #ofe
Mój ojczym wypłacił sobie z OFE ponad 30 tysięcy złotych, ale ktoś mu to tam ogarniał i teraz nie ma kontaktu z tą osobą. Teraz moja mama chce wypłacić sobie z OFE pieniądze które jej się należą i zainwestować je w działkę. Problem jest taki że zupełnie nie wiem jak mogę jej pomóc bo wcześniej nie siedziałem w takich
Mój ojczym wypłacił sobie z OFE ponad 30 tysięcy złotych, ale ktoś mu to tam ogarniał i teraz nie ma kontaktu z tą osobą. Teraz moja mama chce wypłacić sobie z OFE pieniądze które jej się należą i zainwestować je w działkę. Problem jest taki że zupełnie nie wiem jak mogę jej pomóc bo wcześniej nie siedziałem w takich
- 1
@normanos: hajsy Ci oddali w końcu z 2003 roku a Ty szukasz dziury w całym ;)
- 0
@hu-nows: że w sensie coś znaczą te cyferki bo z kontekstu wyrwane
- 1
@elf_pszeniczny: no o to właśnie chodzi żebyś wpłacał i nie interesował się jakimiś cyferkami ¯\_(ツ)_/¯
@ojacie169: Być może dostałeś druki do likwidacji OFE? W czerwcu 2020 r OFE miały być zlikwidowane (nie pamiętam już czy to jest klepnięte) i są 2 opcje do wyboru:
- nie robisz nic i OFE przekształcane jest w IKE, a państwo bierze 15% zgromadzonych środków (opłata przekształceniowa)
- składasz wniosek o przeniesienie kasy do ZUS i trafia ona na Twoje subkonto
Jeśli nie ufasz emeryturom z ZUS to nie rób
- nie robisz nic i OFE przekształcane jest w IKE, a państwo bierze 15% zgromadzonych środków (opłata przekształceniowa)
- składasz wniosek o przeniesienie kasy do ZUS i trafia ona na Twoje subkonto
Jeśli nie ufasz emeryturom z ZUS to nie rób
- 0
@diabel_z_piekla: Dziękuję za dokładny opis, tylko takowe opcje są do wyboru?
2
Czy rząd sięgnie głębiej po pieniądze z OFE
Program przekształcenia OFE w IKE idzie w odstawkę. Dziś nie wiadomo nawet, czy rząd jeszcze kiedyś do niego wróci. Możliwy jest czarny scenariusz.
z- 3
- #
- #
- #
- #
- #
13
Emerytura? Jakoś to będzie, 47 proc. Polaków nie odkłada dodatkowych...

Statystyczny Polak przewiduje, że będzie żył 77 lat. Pod tym względem jesteśmy największymi pesymistami wśród mieszkańców Europy i jesteśmy najbardziej pewni tego, że zgromadzone fundusze nam wystarczą.
z- 11
- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 3
OFE do likwidacji - o tym już zdecydowała rządząca polską partia PiS.
Sejm uchwalił ustawę likwidującą Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE). Oznacza to, że osoby posiadające pieniądze w OFE będą musiały zdecydować, czy mają one trafić na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) czy do ZUS.
Od 1 czerwca będzie można złożyć deklarację, dzięki której środki z OFE zostaną przeniesione do ZUS-u. Jednak trzeba będzie się pospieszyć, ponieważ możliwość składania wniosków będzie tylko do 1 sierpnia. Po
Sejm uchwalił ustawę likwidującą Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE). Oznacza to, że osoby posiadające pieniądze w OFE będą musiały zdecydować, czy mają one trafić na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) czy do ZUS.
Od 1 czerwca będzie można złożyć deklarację, dzięki której środki z OFE zostaną przeniesione do ZUS-u. Jednak trzeba będzie się pospieszyć, ponieważ możliwość składania wniosków będzie tylko do 1 sierpnia. Po
źródło: comment_1581961105nrc8KXiypfbmQow2RjdOaR.jpg
Pobierz- 2
@notdot: Zapomniales wspomniec ze ta oplate tlumacza tym ze emerytury sa opodatkowane a wyplaty z ike by nie byly. Tymaczasem coraz czesciej ktos wyskakuje z pomyslem zeby odpodatkowac emerytury. Czy jesli to wejdzie zwroca te 15%? "Nie sondze" :PP
Poza tym to wspaniale widac krotkowzrocznosc i skok na kase "tu i teraz". Przeciez wstrzymujac sie z opodatkowaniem do momentu zrealizowania srodkow zyskaliby wiecej kasy no bo zakladamy ze srodki sie
Poza tym to wspaniale widac krotkowzrocznosc i skok na kase "tu i teraz". Przeciez wstrzymujac sie z opodatkowaniem do momentu zrealizowania srodkow zyskaliby wiecej kasy no bo zakladamy ze srodki sie
Ponadto, przy wypłacie kapitału po osiągnięciu wieku emerytalnego, nie zostanie pobrana dodatkowa opłata.
@notdot: zanim osiagne ten wiek to władza zlikwiduje IKE i 20 kolejnych funduszy ktore w jego miejsce powstana.
Gdzie sprawdzić ile mam kasy w OFE? Chyba jakieś grosze tam wpadały... Zresztą, tam wpada kasa tylko z etatu czy z JDG też?
- 1
Przy obecnym zamieszaniu z OFE, chciałem sprawdzić stan konta. Albo tego nie rozumiem, albo wychodzi na to, że mam mniej na koncie w OFE, niż odprowadziłem składek. W rozliczeniu z mojego OFE, łączna wartość to 20 500. Zalogowałem się do ZUS. W zakładce informacja o stanie konta, mam składki odprowadzone na OFE: 22 500. I to jest stan na 2018 w ZUS, a z OFE dostałe aktualny stan konta. Więc sprawdziłem jeszcze
Ej, wszyscy piszą o likwidacji OFE. A ja chciałbym zapytać co się stanie z tymi ~2% wypłaty które obecnie tam lądują z każdej pensji? Będzie przekazywane na IKE, czy wyląduje w ZUS?
W sumie to chyba bez różnicy, bo tak czy siak wetnie je amba do czasu mojej emerytury, ale w przypadku ZUS'u, to rząd cichaczem zagwarantował sobie całkiem niezłe dodatkowe finansowanie obecnych emerytów.
#emerytura #ike #
W sumie to chyba bez różnicy, bo tak czy siak wetnie je amba do czasu mojej emerytury, ale w przypadku ZUS'u, to rząd cichaczem zagwarantował sobie całkiem niezłe dodatkowe finansowanie obecnych emerytów.
#emerytura #ike #
@White_Raven: tzw przepadło
5
Wybór "IKE czy ZUS" ma drugie dno. Zdecydujesz od razu o losie swoich...
Wybór "IKE czy ZUS" ma drugie dno. Zdecydujesz od razu o losie swoich przyszłych składek
z- 0
- #
- #
- #
- #
- 0
@Juzbrig: to będzie ta sama instytucja, która obecnie prowadzi Twoje konto OFE. Zmieni się tylko nazwa z Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego na Towarzystwo Funduszy inwestycyjnych, ale wydaje mi się, że będzie można zmienić na inne. Niestety to będzie jedyna opcja zarządzania tymi środkami.
W końcu udało się ustalić obsługującego OFE ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Udało się również uzyskać dostęp online.
Na dzień dzisiejszy leży tam sobie spokojnie 7k XD
Ile Tusk ukradł nie wiem i nie chce wiedzić...
3 lata zostało do emerytury.
Teraz pytanie, czy przekazać to do ZUSu czy na IKE?
#finanse #zus #ofe #ike #pieniadze #ekonomia
Udało się również uzyskać dostęp online.
Na dzień dzisiejszy leży tam sobie spokojnie 7k XD
Ile Tusk ukradł nie wiem i nie chce wiedzić...
3 lata zostało do emerytury.
Teraz pytanie, czy przekazać to do ZUSu czy na IKE?
#finanse #zus #ofe #ike #pieniadze #ekonomia
- 1
@Czerstwa_Bagietka: w ZUS zniknie wszystko.
@Czerstwa_Bagietka: ja tam wolę IKE, przynajmniej nie przepadnie jak coś mi się stanie. No ale ja mam 30lat do emerytury, więc mogę cfaniakować
- 27
@hu-nows: łap jeszcze jeden zapasowy
źródło: comment_GZfVeA0Ho61acAFNmUZt5Nj4SsAfli1R.jpg
Pobierz@Laargoo: wypisałem się jak tylko dowiedziałem się, że moja firma się w to łapie xD
Mirki, podeślijcie mi jakieś rzetelne linki odnośnie nowej reformy emerytalnej wprowadzonej przez rząd w 2020 tzn chodzi mi o te konta IKE które są do dyspozycji obywatela a któremu państwo ukradnie kolejne pieniaszki za przeniesienie (15%). Podobno czas z ogarnięciem tego mamy od czerwca-sierpnia. Jeśli coś było o tym na wykopie to podeślijcie link do tego. Dziekowac
#zus #polska #podatki #emerytura #ofe
#zus #polska #podatki #emerytura #ofe
- 0
@Archangel87: no dokładnie, gdy człowiek zaczyna załatwiać sprawy to wtedy dowiaduje się dużo ciekawych rzeczy. Najczęściej związanych z pożyczka i dziedziczonymi i kruczkami bankow/ubezpieczycieli
- 0
@Archangel87: no dokładnie, gdy człowiek zaczyna załatwiać sprawy to wtedy dowiaduje się dużo ciekawych rzeczy. Najczęściej związanych z pożyczka i dziedziczonymi i kruczkami bankow/ubezpieczycieli






















https://www.bankier.pl/wiadomosc/Wraca-temat-przeksztalcenia-OFE-w-IKE-Rzad-zajmie-sie-nim-w-III-kwartale-7954395.html
#ike #ofe #emerytura #oszczedzanie