Mirki mam taka sprawe, moj brat zmarl w 2007 roku. Ostatnio moja mama dostala pismo z AXA OFE w sprawie spadku pieniedzy z ofe. Dostala w tym liscie papierki do wypelnienia i odeslalismy to poleconym, dzisiaj dostala kolejne pismo, ze brakuje notarialnego potwierdzenia dziedziczenia spadku i tu moje pytanie, mianowicie jest sens to drazyc? Moj brat pracowal maksymalnie 2 lata a mama jest jedyna osoba, ktora dziedziczy po nim cokolwiek #pomocy
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Adam_wkladamispadam: to normalne, że wymagają poświadczenia dziedziczenia. Prędzej czy później, o ile brat miał jakikolwiek majątek, sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia lub stwierdzenia nabycia praw do spadku, będzie niezbędne. Jak najbardziej warto.
  • Odpowiedz
Powinienem wypłacić kase z PPK? bez wpłat od państwa mam jakieś 200zl xD akurat by się przydało, ale nie chcę sobie strzelić w stopę w dłuższym terminie. Słyszałem że to będzie jak z OFE ale nie do końca ogarniam o co chodzi
#ppk #zus #ofe #pieniadze #ekonomia #pytanie

??????

  • wypłacaj 66.7% (26)
  • nie wypłacaj 33.3% (13)

Oddanych głosów: 39

  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@jamerokudasaj: nie znam się a się wypowiem xd twoja wpłata to 2% wypłaty brutto z tego co dostajesz "na rękę", wpłata pracodawcy to 1.5% wypłaty brutto i dodatkowo podatek dochodowy od tej kwoty odciągane jest z twojej wypłaty netto. Wypłacając odzyskujesz 100% swojej składki (czyli już po wszystkich podatkach, nie placisz nic dodatkowo) a od składki pracodawcy dostajesz 70%, a 30% idzie na twoje konto indywidualne ZUS. Przepadają wszystkie dopłaty
  • Odpowiedz
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Orientuje się może ktoś czy i kiedy mogę wybrać co zrobić z moimi środkami zgromadzonymi w ofe? Planuje do zusu ale czy to mądre? Nie chcę żeby mi ukradli to 15%. Do marca pracowałem na uop, od marca jdg. #zus #ofe #ike
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

mirasy #inwestycje #ekonomia #poradyprawne #ofe
Mój ojczym wypłacił sobie z OFE ponad 30 tysięcy złotych, ale ktoś mu to tam ogarniał i teraz nie ma kontaktu z tą osobą. Teraz moja mama chce wypłacić sobie z OFE pieniądze które jej się należą i zainwestować je w działkę. Problem jest taki że zupełnie nie wiem jak mogę jej pomóc bo wcześniej nie siedziałem w takich
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ojacie169: Być może dostałeś druki do likwidacji OFE? W czerwcu 2020 r OFE miały być zlikwidowane (nie pamiętam już czy to jest klepnięte) i są 2 opcje do wyboru:
- nie robisz nic i OFE przekształcane jest w IKE, a państwo bierze 15% zgromadzonych środków (opłata przekształceniowa)
- składasz wniosek o przeniesienie kasy do ZUS i trafia ona na Twoje subkonto

Jeśli nie ufasz emeryturom z ZUS to nie rób
  • Odpowiedz
OFE do likwidacji - o tym już zdecydowała rządząca polską partia PiS.
Sejm uchwalił ustawę likwidującą Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE). Oznacza to, że osoby posiadające pieniądze w OFE będą musiały zdecydować, czy mają one trafić na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) czy do ZUS.

Od 1 czerwca będzie można złożyć deklarację, dzięki której środki z OFE zostaną przeniesione do ZUS-u. Jednak trzeba będzie się pospieszyć, ponieważ możliwość składania wniosków będzie tylko do 1 sierpnia. Po
notdot - OFE do likwidacji - o tym już zdecydowała rządząca polską partia PiS.
Sejm ...

źródło: comment_1581961105nrc8KXiypfbmQow2RjdOaR.jpg

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@notdot: Zapomniales wspomniec ze ta oplate tlumacza tym ze emerytury sa opodatkowane a wyplaty z ike by nie byly. Tymaczasem coraz czesciej ktos wyskakuje z pomyslem zeby odpodatkowac emerytury. Czy jesli to wejdzie zwroca te 15%? "Nie sondze" :PP

Poza tym to wspaniale widac krotkowzrocznosc i skok na kase "tu i teraz". Przeciez wstrzymujac sie z opodatkowaniem do momentu zrealizowania srodkow zyskaliby wiecej kasy no bo zakladamy ze srodki sie
  • Odpowiedz
Ponadto, przy wypłacie kapitału po osiągnięciu wieku emerytalnego, nie zostanie pobrana dodatkowa opłata.


@notdot: zanim osiagne ten wiek to władza zlikwiduje IKE i 20 kolejnych funduszy ktore w jego miejsce powstana.

Gdzie sprawdzić ile mam kasy w OFE? Chyba jakieś grosze tam wpadały... Zresztą, tam wpada kasa tylko z etatu czy z JDG też?
  • Odpowiedz
Przy obecnym zamieszaniu z OFE, chciałem sprawdzić stan konta. Albo tego nie rozumiem, albo wychodzi na to, że mam mniej na koncie w OFE, niż odprowadziłem składek. W rozliczeniu z mojego OFE, łączna wartość to 20 500. Zalogowałem się do ZUS. W zakładce informacja o stanie konta, mam składki odprowadzone na OFE: 22 500. I to jest stan na 2018 w ZUS, a z OFE dostałe aktualny stan konta. Więc sprawdziłem jeszcze
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Ej, wszyscy piszą o likwidacji OFE. A ja chciałbym zapytać co się stanie z tymi ~2% wypłaty które obecnie tam lądują z każdej pensji? Będzie przekazywane na IKE, czy wyląduje w ZUS?

W sumie to chyba bez różnicy, bo tak czy siak wetnie je amba do czasu mojej emerytury, ale w przypadku ZUS'u, to rząd cichaczem zagwarantował sobie całkiem niezłe dodatkowe finansowanie obecnych emerytów.


#emerytura #ike #
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Orientuje się ktoś jakie jest kryterium wyboru instytucji w której rząd założy IKE po likwidacji OFE?

#zus #ofe #ike
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Juzbrig: to będzie ta sama instytucja, która obecnie prowadzi Twoje konto OFE. Zmieni się tylko nazwa z Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego na Towarzystwo Funduszy inwestycyjnych, ale wydaje mi się, że będzie można zmienić na inne. Niestety to będzie jedyna opcja zarządzania tymi środkami.
  • Odpowiedz
W końcu udało się ustalić obsługującego OFE ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Udało się również uzyskać dostęp online.
Na dzień dzisiejszy leży tam sobie spokojnie 7k XD
Ile Tusk ukradł nie wiem i nie chce wiedzić...
3 lata zostało do emerytury.
Teraz pytanie, czy przekazać to do ZUSu czy na IKE?
#finanse #zus #ofe #ike #pieniadze #ekonomia
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirki, podeślijcie mi jakieś rzetelne linki odnośnie nowej reformy emerytalnej wprowadzonej przez rząd w 2020 tzn chodzi mi o te konta IKE które są do dyspozycji obywatela a któremu państwo ukradnie kolejne pieniaszki za przeniesienie (15%). Podobno czas z ogarnięciem tego mamy od czerwca-sierpnia. Jeśli coś było o tym na wykopie to podeślijcie link do tego. Dziekowac

#zus #polska #podatki #emerytura #ofe
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach