#garmilmajstruje

Z przodu dodałem klapkę, żeby się nie kurzyło. Tylko nie jestem pewien czy się sterowniki nie będą wewnątrz grzały. Ma ktoś jakieś doświadczenia - M542, prąd ustawiony na maksimum 4,2A ? Wcześniej jak z nich korzystałem to chodziły na ~2A i nie wykazywały tendencji do wydzielania nadmiernej ilości ciepła.

#cnc #frezarka
garmil - #garmilmajstruje 

Z przodu dodałem klapkę, żeby się nie kurzyło. Tylko ni...

źródło: comment_MEDe5g0afXJs8yug79g3A8JvrsTts7EA.jpg

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

jeszcze jakiś mały wentylator


@garmil: no, oczywiście, nie napisałem ale o wentylatorze myślałem pisząc o wyrzucaniu powietrza. Z tym że nie mały, bo mały będzie dużo hałasu mało przepływu, już lepiej albo duży albo turbinowy (odśrodkowy)
  • Odpowiedz
#garmilmajstruje

Przedni panel okablowany, sterowniki podłączone. Mechanika przetestowana.
Podłączyłem też falownik i wrzeciono na próbę. Chłodzone powietrzem ale jest zaskakująco ciche.

Płytka rozdzielcza potrzebuje dodatkowego zasilania 12-24V to sobie podciągnąłem z falownika (ma wyjścia 5V i 24V). Tu jest jeden problem - jaką wydajność prądową tego wyjścia przewidzieli? Jakby nie patrzeć musi zasilić 5 transoptorów, więc może podejść pod 100mA... może najlepiej będzie to zmierzyć, albo zobaczyć jakie rezystory dali na wejściach.
garmil - #garmilmajstruje

Przedni panel okablowany, sterowniki podłączone. Mechani...

źródło: comment_sSOzAFMuV5QAGdyX5fdY6ISPqZrSXV7u.jpg

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Płytka rozdzielcza potrzebuje dodatkowego zasilania 12-24V to sobie podciągnąłem z falownika (ma wyjścia 5V i 24V)


@garmil: nie robiłbym tak. W końcu to falownik. Jak ci jakieś różnice masy popłyną, choćby w momencie załączenia falownika, to zamiast 0v i +24v może się okazać że masz 50v i (50+24)=74v i gdzieś coś wystrzeli..
Nie po to wszędzie jest optoizolacja sygnałów, by potem łączyć wszystko masami jakpopadnie...
Dorzuć jakiś zasilaczyk 12-24v malutki
  • Odpowiedz
@hrumque: falownik nieco rozebrałem i faktycznie - to wyjście 24V jest podłączone do regulatora typu lm7824 w dużej obudowie TO-220. Więc jest spore natężenie prądu do dyspozycji. A optoizolatory pobierają łącznie 60mA...
Płytka rozdzielcza LPT ma dwie osobne masy - jedną na komputer i 5V, a drugą na limity i obsługę wrzeciona. Nie ma połączenia galwanicznego, są optoizolatory. Jeśli coś się kopsnie na falowniku to i tak ta płytka oberwie
  • Odpowiedz
@garmil: nie ociera ci brama o tą czarną podkładkę-płytę?
Ja bym zrobił jeszcze "burty" po bokach na tej czarnej podkładce, by się syf nie przesypywał na boki i na bramę ;) Łatwiej wtedy omieść i utrzymać w czystości maszynę.
  • Odpowiedz
@hrumque: jest całe 2 mm luzu między bramą a podkładką (3mm hips) ;) Burty faktycznie, wydaje się, że będą dobrym pomysłem. Trzeba dokleić
  • Odpowiedz
#garmilmajstruje

Wchodzi okablowanie i montaż czujników krańcowych. Małe te czujniki, mocowane na śruby M1,5. Na osi Z dorobiłem im obudowy, żeby nie wystawały poza wózek. Na pozostałych osiach montowane bezpośrednio do profili. Tak małego gwintownika nie miałem więc musiałem używać do tego celu śrubek. Słabe one są i się szybko ukręcały, na jeden otwór schodził jeden "gwintownik". Czujniki łączone w trybie NC.

#frezarka #cnc
garmil - #garmilmajstruje

Wchodzi okablowanie i montaż czujników krańcowych. Małe ...

źródło: comment_l0Jey0rwc3hlDB6zhNg2rWnK8ndzVAbh.jpg

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

M1,5


@garmil: a nie M2.5? większość "pstryczków krańcówkowych" jest ma otwór 2.5mm na śrubkę 2.0 ale 2.5 też wchodzi. Chyba żeś użył naprawdę maleństw które byly dedykowane jako pstryczki pod przyciski w myszce ;) ?
  • Odpowiedz
@hrumque: faktycznie, otwór w przełącznikach będzie 2,5 mm. Wierciłem dziurki 1,5mm, więc śrubki M2, nawet nie sprawdzałem. Miałem takie, że pasowały to się ucieszyłem, że nie muszę dodatkowo lecieć do sklepu.
  • Odpowiedz
#garmilmajstruje

Trochę ostatnio miałem mniej czasu na prace przy frezarce, ale przy okazji poczekałem na nowe części.
Z przodu zamiast zwykłego uchwytu na silnik krokowy wstawiłem cały panel - na sterowniki, okablowanie.
Doszedł stół - kawał formatki aluminiowej, grubości 15mm. Rozmiar jak pole robocze 440x560mm. Niestety stop PA11 (cena) - szczególnie biorąc pod uwagę, że zamierzam go zplanować po uruchomieniu frezarki. Zobaczymy jak się da obrabiać skrawaniem. Na krawędziach otwory gwintowane, mogą się
garmil - #garmilmajstruje

Trochę ostatnio miałem mniej czasu na prace przy frezarc...

źródło: comment_sdG4ks6mNY5hAeAsI2UGmayVmPU1LNtt.jpg

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

No mireczki, oś Z już gotowa, wszystkie łożyska, śruby kulowe osadzone. Właściwie mechanika w 90% na ukończeniu.
Te chińskie śruby kulowe to jednak jakieś kulawe, średnio proste się okazały ( ͡° ʖ̯ ͡°). Na szczęście po osadzeniu w łożyskach się poddały i nie ma to wyczuwalnego wpływu na płynność działania.

Myślę teraz intensywnie czy dawać jakieś osłony na prowadnice. Wydaje mi się, że jednak te łożyska liniowe powinny sobie radzić z odgarnianiem urobku.
garmil - No mireczki, oś Z już gotowa, wszystkie łożyska, śruby kulowe osadzone. Właś...

źródło: comment_k35QT6L61A6P6TkVJfAyK6w60zowqe8v.jpg

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Wie ktoś gdzie można TANIO dostać stół teowy?


@garmil: ale jaki? Znaczy - z czego?
Bo tam widzę że masz dwa profile położone poziomo - aluminiaki. Chciałbyś cały stół z alu, z takich profilów? Czy na to położyć stół z czegoś? Z alu frezowanego frezem T-rowkowym? Skręcany?
Wszystko zależy jak leży ;) a w zasadzie - co na stole leży, i czym i jak mocno dopierdzielone. Co innego jak chcesz na tym
  • Odpowiedz
#garmilmajstruje

Śruby kulowe kupiłem w "standardowym rozmiarze", bo taniej. Jedna była trochę za krótka do projektu, więc musiałem wykombinować podkładkę. Potrzebna była grubości 12,5 mm, a miałem kawałek płaskownika 15 mm. Pomyślałem, że czas przetestować jak stara frezarka radzi sobie z obróbką metali... Szału nie ma ( ͡° ͜ʖ ͡°), ale spełni swoje zadanie

#cnc #majsterkowanie #frezarka
garmil - #garmilmajstruje

Śruby kulowe kupiłem w "standardowym rozmiarze", bo tani...

źródło: comment_bflg2uGKzkoIq6vVxzpEPQlpFAVHyf9e.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@daf38: Masz rację. Powinien napisać:

Śruby kulowe kupiłem w "standardowym rozmiarze", bo taniej. Jedna była trochę za krótka do MAJSTERKOWANIA (...)

To by lepiej brzmiało.
  • Odpowiedz
#cnc #business #b2b #frezowanie #frezarka

Witam wszystkich.
Potrzebuje namiar na kogoś, kto jest w stanie zrobić dla mnie stempel do wypalania symbolu. Otóż mam serię produktów w drewnie i chciałbym każdy z nich markować logiem firmy. Każdy pojedynczy produkt jest pakowany w drewnianą skrzynię, na której chciałbym również wypalić logo.
Logo małe : h=5cm w=10cm
Logo duże : h=15cm w=30cm
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Anegdota do #garmilmajstruje :

Kiedyś zdjąłem nakrętkę od śrub kulowych nie zastanawiając się co tam właściwie w środku jest. Nie powiem, trochę mnie zaskoczyły wylatujące kuleczki ( ͡º ͜ʖ͡º).
Nakrętka się przydała do różnych przymiarek, teraz musiałem ją ponownie założyć. Doczytałem, że powinno być 17 kulek na jeden obieg (model 1605). O dziwo! okazało się, że wszystkie pozbierałem podczas mojego małego wypadku.
Sam proces składania
garmil - Anegdota do #garmilmajstruje :

Kiedyś zdjąłem nakrętkę od śrub kulowych n...

źródło: comment_YRJ3v25XjBWC3jGmtDjPVRYi7k5aKsD4.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Z cyklu #garmilmajstruje:

Ruszyło wycinanie wózka osi Z. Plus skręcanie, jako ta najprzyjemniejsza część pracy.

Nie mając pod ręką plotera laserowego / waterjet / plazmy do blach, cięcie takich elementów nie należy do najłatwiejszych zadań!
Można to robić wyrzynarką, ale cięcie idzie dość wolno, piłki szybko się tępią / zapychają. Ja najchętniej używam szlifierki kątowej z dobrą tarczą. Cięcie (szczególnie z ręki) nie jest super jakości więc najpierw wycinam o 0,5 mm
garmil - Z cyklu #garmilmajstruje:

Ruszyło wycinanie wózka osi Z. Plus skręcanie, ...

źródło: comment_TsgsfALDweZwfRQMNe6nXtrCLcpIkXr2.jpg

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Nie mając pod ręką plotera laserowego / waterjet / plazmy do blach, cięcie takich elementów nie należy do najłatwiejszych


@garmil: ja sobie radzę ... piłą do drewna, ale z specjalistyczną tarczą do aluminium (pierdylion zębów, jakieś >80 dla tarczy 210). Posuw oczywiście delikatny, dobra nasmarowana prowadnica dla równomiernego prowadzenia - i idzie ładnie, na pewno nie tak szybko jak płyta meblowa ;) ale alu 8mm tnę sobie w spokoju. Jak
  • Odpowiedz
Dzisiaj wpadłem na pomysł przerobienia swojej drukarki 3d na prostą frezarkę. Jak pomyślałem tak zrobiłem. Przy bardzo wolnym ruchu radzi sobie z drewnem (nie chcę jej za bardzo obciążać). W mojej porytej bani zrodził się pomysł żeby zrobić jakąś płaskorzeźbę w parafinie ze świeczki. Przygotowałem sobie taki oto bloczek i... nie mam pomysłu co by można wyfrezować (w sumie nawet nie wiem czy da radę :P) Chce ktoś rzucić jakimś pomysłem? (nie
Harold - Dzisiaj wpadłem na pomysł przerobienia swojej drukarki 3d na prostą frezarkę...

źródło: comment_65xLWlaJz8W5Zn7e9hWKDKRIYNJm0z76.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@hrumque: no raczej - jak ktoś zaczyna od modelarskiego stołu krzyżowego Proxxon KT 70 to chyba ne nastawia się na wióry z klasówki. Nawet jako modelarska hobbistyczna zabawka też przegadana. Sądząc po ilości brązu to jakiś modelarski onanizm forumowy musi być ;)
  • Odpowiedz
modelarski onanizm forumowy

@karma-zyn:
Dobre określenie. Podstawa i kolumna z klocka aluminium, jakby to był piedestał pod pomnik, potem kawałek spawanego kątowniczka z czegoś wyciętego... i na 2 śruby do tego przykręcona cała Ztka. Gdzie nie tylko wrzeciono, ale całość włącznie z przekładnią i silnikiem i wszytko wisi na jednym aluminiowym zacisku, trzymającym to za oś wrzeciona...
jakoś wygląda to jak praca dyplomowa kujona-modelarza z manią prześladowczo-pedantyczną.
  • Odpowiedz
Cześć mirki.
Znacie może jakieś kursy internetowe (darmowe czy nie, udemy i inne) w których w łatwy i przyjemny sposób są przedstawione rozwiązania, co do programowania maszynek cnc? () Znam w miarę Fanuca, ale zmuszony jestem do nauki Heidenhaina i uczenie się z instrukcji strasznie mi nie podchodzi. Jakieś propozycje Panowie? ( ͡° ʖ̯ ͡°)

#cnc #pracbaza
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Potrzebuję sprzętu CNC do wycinania takich motywików w drewnie lub sklejce, raczej w sklejce. Co byście polecali? - ma być to sprzęt tani i dobry ofkors XD Ewentualnie na początek jakaś firma, która przyjęłaby zlecenie na wykonanie kilku zestawów. Rzecz jasna nie chodzi o dokładnie to samo, co na zdjęciu, aczkolwiek na klockach miałyby być literki.

#cnc #stolarstwo #drewno #technologia #przemysl #
pogop - Potrzebuję sprzętu CNC do wycinania takich motywików w drewnie lub sklejce, r...

źródło: comment_9QtgawDrP93j8xQYG92nWKyEaPQoZJhN.jpg

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach