Wszystko
Najnowsze
Archiwum
54
W lipcu ukaże się Debian 10

Nowy Debian 10 ukaże się już 6 lipca. Pojawi się Secure Boot i nowy, graficzny instalator. System oparty będzie o Kernel 4.19. Debian 10 otrzyma wsparcie do 2022, a w 2021
z- 20
- #
- #
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
- 0
Dlaczego po zainstalowaniu Debiana z LXDE po uruchomieniu uruchamia się BusyBox? Przy XFCE było wszystko ok.
@unweek: dosyć ogólne to. Nie spieprzyłeś konfiguracji dysków albo coś?
- 0
@Kryspin013: jeśli chodzi o partycjonowanie, to wybrałem
Przewodnik - cały dysk i wszytko na jednej partycjiJakby ktoś pytał to jest mniej oficjalny port #debian 10 dla zniesławionej architektury SPARC64, m64k i PPC32 ( ͡° ͜ʖ ͡°)
https://cdimage.debian.org/cdimage/ports/2019-01-25/
Mam wrażenie że jakieś boty robią te porty, więc nie obiecuję że wszystko będzie działać tak stabilnie jak na ARMach czy x86.
Najbardziej zadziwia mnie że ktoś to jeszcze portuje dla amigowego m64k, które jest bardzo mozolne (chyba że ktoś na wydajne #fpga
https://cdimage.debian.org/cdimage/ports/2019-01-25/
Mam wrażenie że jakieś boty robią te porty, więc nie obiecuję że wszystko będzie działać tak stabilnie jak na ARMach czy x86.
Najbardziej zadziwia mnie że ktoś to jeszcze portuje dla amigowego m64k, które jest bardzo mozolne (chyba że ktoś na wydajne #fpga
@Kryspin013: @majsterV2: m68k było bliskie wywalenia z kernela. Ostatnio całkiem sporo rzeczy jest usuwanych.
https://lwn.net/Articles/769468/
https://lwn.net/Articles/769468/
- 0
zrobiłem z #raspberrypi głośnik bluetooth a2dp. Wie ktoś jak sterować z poziomu systemu - telefonem? tzn. play/pause/następny kawałek. #raspbian #debian #linux
użyłem do tego PulseAudio i wbudowanego modułu BT
użyłem do tego PulseAudio i wbudowanego modułu BT
- 0
Kawalek kodu ktory dziala odwrotnie do tego, czego potrzebujesz, gada po dbusie i reaguje na zmiane wlasciwosci Volume i State:
https://github.com/luetzel/bluez/blob/master/tools/mpris-proxy.c#L2424
Na logike, w druga strone (zmiana tych wartosci przez ciebie) tez powinno dzialac.
Sciagnij jakas przegladarke do drzewa dbus i szukaj interesujacych cie wlasciwosci pod org.bluez.
https://github.com/luetzel/bluez/blob/master/tools/mpris-proxy.c#L2424
Na logike, w druga strone (zmiana tych wartosci przez ciebie) tez powinno dzialac.
Sciagnij jakas przegladarke do drzewa dbus i szukaj interesujacych cie wlasciwosci pod org.bluez.
szanowni użytkownicy systemów spod znaku Pingwina, jak to jest że system #linux #debian instaluje się tak koszmarnie długo (tak, wiem, pakiety przechodzą autokonfigurację) ale w porównaniu do #fedora czy #slackware trwa to przeraźliwie długo... dlaczego? przecież Ubuntu czy Mint lecą wielokrotnie szybciej a mówimy o systemach "out-of-box"
Komentarz usunięty przez autora
- 0
@hiperchimera: Trzeba by sprawdzić to, natomiast Debian korzysta z bardzo mocnych kompresji (LZMA2); chociaż Slackware chyba z TXZ (czyli jeden pies). Natomiast Slackware na pewno nie weryfikuje paczek, tylko rozpakowuje
- 1
#linux #debian #deepin
Hey pingwinowe świry... ujeżdżam linuxa deepin na klapie już od prawie roku i bajka. Na PieCu trzymam Win8.1 głównie pod LR+PS. Czy testował/porównywał ktoś szybkość działania np. LR (lajtrum) win natywny vs na wirtualce? Duża różnica w wydajności? (i7-4400k, 16gb ramu 2400mhz, ssd, geforce gtx680)
Hey pingwinowe świry... ujeżdżam linuxa deepin na klapie już od prawie roku i bajka. Na PieCu trzymam Win8.1 głównie pod LR+PS. Czy testował/porównywał ktoś szybkość działania np. LR (lajtrum) win natywny vs na wirtualce? Duża różnica w wydajności? (i7-4400k, 16gb ramu 2400mhz, ssd, geforce gtx680)
Czy testował/porównywał ktoś szybkość działania np. LR (lajtrum) win natywny vs na wirtualce? Duża różnica w wydajności? (i7-4400k, 16gb ramu 2400mhz, ssd, geforce gtx680)
@Gippo86: Jakbyś miał trochę nowszy procek, to mógłbyś dać GPU-Passthrough albo GVT-g. Bez tego raczej wydajność będzie mierna bo nie masz żadnego wsparcia od strony układu graficznego.
Mirki. Jestem chyba najbardziej zielony z wszystkich z tego tagu, ale mam pytanko. W pracy mamy jedno urządzenie na systemie debian. Pech chciał że komputer stracił połączenie z dyskami sieciowymi po powstaniu. Jest jakaś komenda/wiersz poleceń żeby wymusić połączenie sie z tymi dyskami po sieci? #debian#debian #linux
#debian
#linuxmint
#ubuntu
#linux
Zainstalowałem mint i pierwsze połączenie z komputerem lokalnym przebiega pomyślnie, natomiast po jego zerwaniu i kolejnej próbie, zonk. Nie mogę się nawet połączyć z modemem, kompletnie nic mi nie działa po LANie, tylko internet. Jestem pewny że to problem z mint, bo po reinstalacji to samo (sprawdzałem w ten sposób czy ja czegoś nie z------m). Co mam teraz właściwie zrobić,
#linuxmint
#ubuntu
#linux
Zainstalowałem mint i pierwsze połączenie z komputerem lokalnym przebiega pomyślnie, natomiast po jego zerwaniu i kolejnej próbie, zonk. Nie mogę się nawet połączyć z modemem, kompletnie nic mi nie działa po LANie, tylko internet. Jestem pewny że to problem z mint, bo po reinstalacji to samo (sprawdzałem w ten sposób czy ja czegoś nie z------m). Co mam teraz właściwie zrobić,
- 2
@kubik78: bo używa się android sdk
- 1
@kubik78: czytaj logi
- 1
@anonim1133: Dobra, sprawa była błacha, odinstalował mi się tylko ten manager do włączenia i wybrania środowiska graficznego sdm itd.
( ͡° ͜ʖ ͡°)
( ͡° ͜ʖ ͡°)
- 0
Siemano mirasy, powiedzcie mi jakiego tiling window managera warto jeszcze spróbować? Dosyć dużo czasu na i3 (konkretnie to i3-gaps) przesiedziałem. Było w miarę spoko, napisałem swoje skrypty do i3blocks i w sumie nic mi nie brakowało, jednak chciałbym spróbować czegoś nowego. Więc mireczki- co polecacie? Jak jest Wasz ulubiony manager okien prócz i3?
#linux #debian #archlinux
#linux #debian #archlinux
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
- 1
Pomoże ktoś z kartą sieciową na Debianie? Dokładniej nie działa Wi-Fi. Po kablu działa. Próbowałem z https://wiki.debian.org/iwlwifi lecz nie pomaga. Ktoś coś?
#pomocy #linux #debian
#pomocy #linux #debian
- 1
@K5HV: działa
- 1
@unweek: a na wstępie napisałeś, że zrobiłeś wszystko zgodnie z https://wiki.debian.org/iwlwifi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
- 5
@kubik78: davinci, openshot, lightworks, a najprościej chyba będzie z kdenlive
- 3
28
Linux 5.1 dostępny z nowym interfejsem I/O, obsługą pamięci nieulotnych jako RAM

Z jednodniowym opóźnieniem Linus Torvalds ogłosił dziś premierę kolejnej wersji j---a Linux.
z- 7
- #
- #
- #
- #
- #
- #
Gra ktoś w #sc2 #starcraft2 na #linux #debian ? Mam taki problem dziwny - o ile w kampanię mogę grać bez problemu, to w multi (nieważne 1 vs 1 czy coop) gra w pewnym momencie się po prostu zawiesza i koniec, trzeba ubić proces. Co jeszcze ciekawsze - zawsze dzieje się to między 7 a 8 minutą gry - nieważne jaka mapa czy tryb
- 0
- 1
@Pietr: tak. OVZ lepiej szeruje między vpsami zasoby, a usługodawca ma kontrolę nad wnętrzem vpsow. Może dlatego mniej restrykcyjne ciąć zasoby.
@Pietr: Bardzo możliwe że KVM jest znacznie wolniejszy od OVZ.
Weź pod uwage, że w KVMie masz wirtualizowane całe środowisko serwerowe (kernel, systemd, etc), a w OVZ masz zwykły kontener wspóldzielący wiele częsci systemu.
Dlatego często dla środowisk które potrzebują dużo procka lepiej jest wybrać OVZ.
Oczywiście OVZ ma swoje wady, zwykle to jest kernel 2.6.32 (podejrzewam, że przejście na nowsze kernele to będzie dopiero koniec tego roku dla większosci
Weź pod uwage, że w KVMie masz wirtualizowane całe środowisko serwerowe (kernel, systemd, etc), a w OVZ masz zwykły kontener wspóldzielący wiele częsci systemu.
Dlatego często dla środowisk które potrzebują dużo procka lepiej jest wybrać OVZ.
Oczywiście OVZ ma swoje wady, zwykle to jest kernel 2.6.32 (podejrzewam, że przejście na nowsze kernele to będzie dopiero koniec tego roku dla większosci
- 3
- 0
Co można rozumieć przez niekomercyjne interesujące projekty aplikując na stanowisko junior system administratora? XD
Dodatkowo- co należy rozumieć poprzez podstawową umiejętność skryptowania w bashu/pythonie? XD Raczej status bar bashowy do dwm nie styknie ?
#linux #devops #debian #informatyka #bash #python
Dodatkowo- co należy rozumieć poprzez podstawową umiejętność skryptowania w bashu/pythonie? XD Raczej status bar bashowy do dwm nie styknie ?
#linux #devops #debian #informatyka #bash #python
@TMBRK:
Pewnie jakaś administracja na uczelni, ewentualnie czy coś ciekawego w domu postawiles. Junior raczej nie będzie miał innego
Co można rozumieć przez niekomercyjne interesujące projekty aplikując na stanowisko junior system administratora? XD
Pewnie jakaś administracja na uczelni, ewentualnie czy coś ciekawego w domu postawiles. Junior raczej nie będzie miał innego
@TMBRK: jakbym rekrutował to jeszcze zapytałbym jak sprawdzić logi, zrestartować usługę, sprawdzić adres IP, tablice routingu, co to def gateway, coś o DHCP, co to traceroute, jak sprawdzić mountpointy, zajętość dysku, lsof




















#linux #debian #ubuntu
Jak ktos bedzie bardzo chcial dostac sie do kompa, to wykorzysta na wlamanie nawet chwile, kiedy pojdziesz do kibla, bedac samemu w domu jak komp nie zablokowany i po problemie..
Warto dbac o bezpieczenstwo, ale nie ma co popadac w paranoje,
@krzyzakp: Ostatecznie się zdecydowałem na zwykłego LUKS-a ( ͡° ͜ʖ ͡°)
No i pisałem ci wyżej, że raczej do nauki.