Galaktyka Sombrero (Messier 104 / NGC 4594)

Galaktyka spiralna M104 jest znana dzięki swemu, widzianemu niemal dokładnie z boku, dyskowi, który zawiera szeroki pierścień przesłaniającego światło pyłu.

Widziane na tle jasnego zgrubienia gwiazdowego, połacie pasów kosmicznego pyłu powodują, że na zdjęciach optycznych galaktyka wygląda niczym kapelusz, co wyjaśnia jej popularną nazwę Galaktyki Sombrero.

Poniżej przedstawione zostało archiwalne zdjęcie, wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a, przetworzone dla ukazania innego spojrzenia na
źródło: comment_jBbbYzbcPnmtVVppvmkBc1z1HmoNctII.jpg
#mcastro #astrofoto #astronomia

Jowisz sprzed pół godziny z widoczną Wielką Czerwoną Plamą

Setup taki jak na foto czyli prymitywna projekcja okularowa. Niedługo przychodzi do mnie kamera do astrofoto planet, a na niebie mamy Jowisza, Saturna i Marsa niedługo z resztą w wielkiej opozycji, to możecie się spodziewać reaktywacji mojego tagu i sporej ilości fotek ( ͡ ͜ʖ ͡)
źródło: comment_Rgq4lJejUwH3Ln3sTTUDNs0dBqxDdo55.jpg
@adam2a: to co napisałeś nijak się ma do tego o co zapytałem. Pytałem o to, gdzie w OTW masz napisane, że "warunki wewnątrz tych wykraczają poza ramy brzegowe teorii". Rozwiązaniem OTW dla czarnych dziur jest właśnie osobliwość. Nie trzeba tu zaprzątać skali mikro, których teoria w ogóle nie opisuje.

Tak, wiem. Widzę, że próbujesz "zaorać". Tylko nie wiem po co. No cóż. Taki portal, tacy ludzie.


@adam2a: nie próbuję zaorać.
@Midnight_MindDriver: No to się akurat zdarza, nie mają zastosowania ;)

Nieskończoność wynika z matematyki, we wzorach łatwo się ją podstawia i łatwo ją wyprowadza.
Ale w naturze nie widzę tego. Dążenie do nieskończoności - jak najbardziej. Sama wartość, już nie.

"Nieskończenie małe" wiemy, że nie istnieje - mamy długość Plancka.
Z drugiej strony też gdzieś jest granica. Według mnie. I innych też, chociaż naukowo mało popularna opinia ;)

Wielokrotny Układ Gwiazdowy HD 98800

Oddalony o około 150 lat świetlnych od Ziemi - w naszym regionie Galaktyki Mlecznej Drogi.

Od lat wiadomo, że HD 98800 składa się z dwu par młodych (ok. 10 milionów lat) gwiazd podwójnych, z których jedną otocza dysk pyłowy.
Pary są oddalone od siebie o około 50 AU - nieco więcej niż orbita Plutona.

Jednak dane w świetle podczerwonym z orbitalnego Teleskopu Kosmicznego Spitzera sugerują
źródło: comment_sEXhbcvQIrF5NOu7MkiOodoot1yGSxQX.jpg
@suluat Za 2k do astrofotografii to raczej tylko montaż dający w miarę poprawne śledzenie obiektu. Pozwolę sobie zawołać @namrab ja się na fotografii za bardzo nie znam. @kubaw92 Jeśli masz możliwość, i będzie Ci się chciało jeździć na wieś, to polecam popatrzeć za używanym newtonem 8-10" na montażu dobsona. W tym budżecie niestety nie ogarnie się fajnego refraktora (który jest lepszy do planet i ksiezyca) gdyż solidny montaż kosztuje koło 700 zł.
W kontekście czarnych dziur najczęściej pada stwierdzenie, że nawet światło nie jest w stanie się oprzeć ich grawitacji, ale rzadko mówi się o dylatacji czasu, jaką czarna dziura może wywołać.

Jeżeli komuś obecne czasy są niemiłe, to mógłby orbitować supermasywną czarną dziurę na granicy horyzontu zdarzeń. Gdyby jeszcze udało mu się poruszać niemalże z prędkością światła, to jedynie kilka lat poza Ziemią pozwoliłoby "przeczekać" dziesiątki lat, a nawet wieki w rachubie ziemskiej.
źródło: comment_BtHOMCdbfHCPiuwiP9Hm38eoU4LSD7NE.jpg
@Maglev: Kiedyś trafiłem na dokument w którym padało stwierdzenie że prędkość światła nie jest równa stałej Einsteina, tylko że jest eee nieskończona? Ale teoretycznie można wyrwać się z pola grawitacyjnego czarnej dziury i opuścić horyzont zdarzeń jednak trzeba osiągnąć prędkość ucieczki, czyli większą niż światła¯\_(ツ)_/¯
Marsjański Helikopter
Mars Helicopter Scout (MHS)

"Nowy" (początek sięga 2013r.) projekt NASA zatwierdzony wczoraj (11 Maja) jako część misji Mars 2020.

MHS ma być na wyposażeniu nowego łazika marsjańskiego i wystartować z niego po odnalezieniu odpowiedniego miejsca do startu, następnie łazik umieści go na ziemi (Marsie :P) oraz oddali się na bezpieczną odległość.

MHS oczywiście będzie autonomicznym pojazdem i nie będzie sterowany przez człowieka, ze względu na odległość i czas jaki
@urbscapta ale naprawdę nie wiem, o co Ci chodzi. Obserwuję, ponieważ tu mieszkam, od niedawna posiłkuję się tanim teleskopem i jestem dalej zadowolony. Ale w ramach tego nie muszę mówić, że widoki mam zaje... A tym bardziej się tym chwalić, bo niby czym. Po prostu nie rozumiem tego, że NICZEGO zupełnie nie widzisz. Chyba, że chciałbyś gołym okiem odległe mgławice obserwować, ale to chyba i z wioski byłoby trudno. ;-)
Lawina na Marsie

Lodowo-pyłowa lawina w okolicach północnego bieguna Marsa.
Zdjęcie wykonała kamera HiRISE sondy Mars Reconnaissance Orbiter 14 lutego 2008 roku.
Przedstawia skłębione chmury, unoszące się u podnóża stromego zbocza, po którym zeszła lawina.

Chmura lodu i pyłu ma 180 metrów szerokości i rozciąga się na 190 metrów od podnóża zbocza, samo urwisko ma ok. 700 metrów.

Na zdjęciach udało się uchwycić co najmniej cztery lawiny.
Jest to pierwsze zdjęcie
źródło: comment_hsAmLxeEThXdkURotRdiukoAF3PxwOVc.jpg
#pesymizm #weltschmerz #ateizm #astronomia

„Prowadziło to do najbardziej grzesznej myśli, jaka przyszła mi wtedy do głowy: że my wszyscy – ludzie zamieszkujący Ziemię – jesteśmy lepsi od Boga, bo to nie my stworzyliśmy coś tak strasznego jak wszechświat. Że każdy z nas – nawet najgorszy – jest od Boga lepszy, bo nie stworzył czegoś równie potwornego. Konsekwencją takiej myśli było absolutne przerażenie, bunt, odraza, sprzeciw, niechęć, strach, lęk i pragnienie ucieczki. To
@Werdandi: Dziękuję za źródło. Przeczytałem artykuł pobieżnie do cytatu Chwina i uważnie od tamtego miejsca. Jeśli artykuł jest rzetelny (a wydaje mi się bardzo płytki), to już teraz mogę stwierdzić że się kompletnie z Chwinem nie zgadzam, a jego argumenty wynikają z perspektywy egoistycznego przedstawiciela ludzkości. Zanim jednak będę zabierał głos w jakiejkolwiek dyskusji z nim związanej, przeczytam jego książkę. Dla upewnienia się, czy dobrze rozumiem jego słowa przywołane w eseju.
Obserwowalny Wszechświat

Czyli wszystko, co możemy zobaczyć oraz wszystko, co moglibyśmy zobaczyć,
zakładając, że nasze oczy mogą rejestrować każdy typ otaczającego Cię promieniowania.

W świetle widzialnym, najdalej możemy sięgnąć kosmicznego promieniowania tła, pochodzącego z zamierzchłych czasów - 13,8 miliarda lat temu, gdy Wszechświat był nieprzezroczysty niczym gęsta mgła.
Niektóre neutrina oraz fale grawitacyjne docierają do nas z jeszcze dalszych obszarów, lecz ludzkość póki co nie dysponuje technologią pozwalającą je rejestrować
(ale
źródło: comment_xwV5b3BYlHH7Y4q29ZQH1iSzdztcOJFF.jpg
Opublikowano ostatnią teorię Stephena Hawkinga

Zdaniem Stephena Hawkinga, natura kosmosu może być znacznie prostsza, niż się do tej pory wydawało. Nowa teoria została opublikowana już kilka tygodni po śmierci wybitnego naukowca.

Dokument przedstawiający pogląd fizyka, napisany wraz z Thomasem Hertogiem z Uniwersytetu Leuven, został opublikowany przez Journal of High Energy Physics. Publikację ogłosił Uniwersytet Cambridge, w którym pracował Hawking.


#mikroreklama #fizyka #astronomia #kosmos #wszechswiat #stephenhawking #hawking
Uwaga, #gdansk, #gdynia, #sopot i okolice, szykuje się w Gdańsku fajny wykład popularnonaukowy o Kosmosie, planetach i powstaniu życia.

24 maja (czwartek) o 17:00 robię dłuższy wykład, dość silnie wizualny, na temat ewolucji Wszechświata. W skrócie: jak to się dzieje, że z czasem świat robi się coraz bardziej złożony? Jaka jest "metoda", którą Wszechświat wyprodukował z pierwotnego szumu galaktyki, gwiazdy, planety i różne interesujące planetarne sztuczki, w tym życie? Stąd
źródło: comment_KIeCZStGSHC2sx0ouhlRbrNxK2GkiSD9.jpg
Tegoroczna wiosenna aura jest wielce łaskawa dla miłośników obserwacji rozgwieżdżonego nieba. A i sam nieboskłon funduje nam liczne atrakcje. W majowe wieczory są aż dwie obowiązkowe: Wenus nad zachodnim horyzontem i Jowisz na wschodzie. Właśnie zaczyna się najlepszy w tym roku czas do śledzenia największej planety Układu Słonecznego na nocnym niebie. Tej okazji nie wolno przegapić - zwłaszcza kiedy do Jowisza dołącza Księżyc w pełni. Zapraszam na filmowe szczegóły.


niebo w maju
W nocy z 8 na 9 maja będą panować najlepsze warunki do obserwacji Jowisza w 2018 roku. Piąta w kolejności oddalenia od Słońca i zarazem największa planeta Układu Słonecznego zbliży się do Ziemi na najmniejszą odległość w tym roku.
Szczegóły: https://www.astronomia24.com/news.php?readmore=779
#astronomia #jowisz #planety #obserwacje #niebo #kosmos
źródło: comment_BUJySg36wimgzo8htZMwNTKiExW2rLD6.jpg
R136
Dziś o młodziutkiej gromadzie gwiazd do której lepiej się nie zapuszczać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Formalnie nazwana RMC 136 jest centralnym skupiskiem gwiazd w gromadzie gwiazdowej NGC 2070, która leży w centrum Mgławicy Tarantula w Wielkim Obłoku Magellana. Początkowo nazwany jako HD 38268 z racji braku potwierdzenia typu obiektu. Dziś znany jest z 72 gwiazd klasy O i Wolf-Rayet na przestrzeni 5 parseków (20 sekund
źródło: comment_Eb1nK9kcIOwbuHWLFVe202GqNNqM26ef.jpg
R136a1

Gwiazda Wolfa-Rayeta typu widmowego WN o masie równej 265 (+80 / -35) mas Słońc. Znajduje się w odległości około 157 000 lat świetlnych od Ziemi w gromadzie R136, w mgławicy NGC 2070, w Wielkim Obłoku Magellana.

Jest to obecnie najmasywniejsza znana gwiazda (Dla porównania VY Canis Majoris ma masę zaledwie 30 mas Słońca!). Intensywnie traci ona materię na skutek emisji wiatru gwiazdowego. Odkrywcy szacują, że w chwili powstania mogła mieć
źródło: comment_bMonlY7d2pXjxFYePCyi0NeYpFn63sGG.jpg
Mam jeszcze zdjecie z weekendowych eksperymentów. Udało mi się znaleźć stary monitor, ktory po podpieciu do laptopa okazał się calkiem dobrze działać, odpalilem na nim Stellarium, z ktorego mogę sterować teleskopem przez port COM, ale nad tą konfiguracją jeszcze muszę trochę popracować. Poza tym w sharpcapie jest fajna opcja, że mozna odpalic obraz na full screen, usiąść i podziwiać :D. Teleskop stał jakieś 2.5m dalej #astronomia #hobby #teleskop #mactrixpoleca
źródło: comment_2tB75QTIZSteVmNgcjMKZFGjz6pZvXNF.jpg