Krach inwestycji w Polsce. "Cztery lata szoków o nieprawdopodobnej sile"
Od 2016 roku stopa inwestycji spadła do poniżej 17% PKB. Średnia unijna to 22%. Jako powody przedsiębiorcy wymieniali najczęściej stabilność prawa, przewidywalność i stabilność podatków, wysokie koszty finansowania, zmienność cen surowców oraz stan sieci energetycznych i dostęp do zielonej energii.
bropek z- #
- #
- #
- #
- 177
- Odpowiedz
Komentarze (177)
najlepsze
@Mayki73: zajebisty pomysl z inflacja 17%
Kto by pomyślał że inflacja w PL będzie najwyższa w Europie xD Jak ktoś rzuci wyjresami COVIDowymi to proszcze wrócić do tablicy i zobaczyć kiedy inflacja w PL ruszyła do góry a kiedy w pozostałych krajach xd
@jabolmax: Dokładnie. Teraz "szary człowiek" jest zdziwiony, że na opłaty musi wydać 90% emerytury a nie 50% jak przed rządami tych dbających socjopatów. I komu bardziej nie zgadzają się cyferki w excelu?
Główna wykopu...
@
@Gotter: którym PiS z-----ł wpływy z podatków Nowym Ładem.
https://tradingeconomics.com/poland/gdp
O czym konkretnie mówisz? O globalnym kryzysie finansowym? I czemu wrzucasz wykres w dolarach?
Ale w temacie inwestycji, to najlepiej dobrą zmianę złodziei i nieudaczników widać na tle pozostałych krajów Unii. W Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju Morawiecki obiecywany pułap 25% nakładów brutto na środki trwałe, a wyszło jak z Elektromobilnością, energetyką i tysiącem innych wielkich narodowych projektów do wyciągania kasy z budżetu.
To jedna z największych porażek rządu PiS. Jesteśmy "znacząco w tyle". Pod względem poziomu inwestycji Polska pozostaje znacząco w tyle za innymi krajami Europy Środkowo-Wschodniej, w szczególności Czechami czy Węgrami. Polska osiągnęła już średni poziom rozwoju i może niebawem wpaść w pułapkę średniego dochodu.
Ja swoją działalność zawiesiłem całkowicie.
Jakby jeszcze rząd umiał wypracować jakieś konkretne zyski to mógłby sobie pozwolić na wysoki socjal jak w Szwajcarii czy Norwegii ale my mamy g---o a nie gospodarkę i nie mamy takich źródeł finansowania jak zasoby naturalne czy instytucje finansowe generujące duże zyski dla państwa. U