Adam Bodnar ignoruje decyzję Krystyny Pawłowicz. "Postanowienie nieistniejące"
"Minister sprawiedliwości prokurator generalny uznaje jako nieistniejące postanowienie zabezpieczające wydane przez sędzię Trybunału Konstytucyjnego Krystynę Pawłowicz w dniu 15 stycznia 2024 r." czytamy w komunikacie resortu sprawiedliwości.
Kolekcjoner_dusz z- #
- #
- #
- #
- #
- 105
- Odpowiedz
Komentarze (105)
najlepsze
To może ktoś mi wytłumaczy jakim prawem TK wydaje wyroki na temat wszystkiego? XD
Ktoś w ogóle sobie zadał pytanie, co to jest "orzeczenie nieistniejące"? Przecież wydanie orzeczenia wadliwego, nawet przez sędziego podlegającego wyłączeniu z mocy prawa nie skutkuje stanem "nieistnienia" orzeczenia. Jest ono wówczas wadliwe i trzeba je zaskarżyć żeby mogło zostać uchylone.
O
@Satyr: A w sumie jak się skończyła sprawa z tym, że w chwili powołania była na to za stara?
Postanowieni K 29/23 wydano wadliwie od strony formalno-prawnej, w jego wydaniu brała udział osoba powołana do TK w wadliwym trybie. Postanowienie nie może być uważane za wydane przez działający na podstawie ustawy Trybunał Konstytucyjny.
Poza tym instytucja zabezpieczenia, a w jej trybie wydano postanowienie, przed TK ma zastosowanie tylko w sprawach skarg konstytucyjnych. Specyfika orzekania przez TK NiE PRZEWIDUJE egzekucji w trybie postępowania cywilnego, jak w tym wypadku.
ciekawe, że Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny rości sobie teraz prawo do orzekania o prawidłowości złożonych skarg do TK. Nie wydaje mi się, żeby w ustawach coś było na ten temat.