Pieniądz jako dług - Napisy PL
Przystępnie zobrazowany obecnie obowiązujący system finansowy opary o pieniądz fiducjarny. Film o tym, jak KAŻDA przez Was wpłacana złotówka jest mnożona prawie 100 razy i pożyczana "100 osobom" (wiem, że film był już na wykopie, ale 2 lata temu, a tą prawdę należy mówić regularnie)
konkarne z- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 80
- Odpowiedz
Komentarze (80)
najlepsze
A złoto to niby ma? Złoto ma wartość tak wysoką bo ma tyle zastosowań, czy może dlatego że ludzie myślą że ma wartość. Śmiejemy się że w odległych rejonach świata za pieniądze służyły muszelki, ale w czym p-------c jakichś Indian na punkcie muszelek jest mniej poważny niż nas p-------c na punckie żółtego metalu?
@KaloszSzatana: zloto ma wartosc, bo jest niezmienne i niefalszowalne. W takim sensie ze nie da sie go stworzyc z powietrza, bo oczywiscie mozna komus sprzedac sztabke czegos co zlotem nie jest. Podobnie z bitcoinem. Nie jest nam potrzebne cos, co ma wartosc samo w sobie, ale cos co pozwala przypisana mu wartosc
W warunkach gwarancji państwa poprzez nadzór nad BFG dla depozytów, nie ma już sytuacji runu na banki, jak ponad wiek temu. Nawet, gdyby w jakimś banku nadmiernie wypłacano depozyty, to bank z dobrymi podstawami bilansowymi i z dobrym zyskiem uruchamia pożyczki od innych banków i rekompensuje sobie odpływ depozytów. Gdy bank jest za słaby a ciągle ma dobre standardy bilansu, to jest przejmowany przez inny, większy bank.
Bank komercyjny upada dopiero wtedy, gdy okazuje się, że jego majątek w udzielonych kredytach jest kiepski - udzielono wielu złych kredytów dla oszustów i przedsiębiorstw-bankrutów. Zwykle taki bank nie ma już zysku i jego zła struktura aktywów sprawia, że żaden większy bank takiego banku nie chce przejąć. Nawet wtedy nie ustawiają się kolejki pod bankiem po wypłatę depozytów, bo BFG gwarantuje każdemu szarakowi odzyskanie depozytu.
@yhbgrobdoivbvwamsv: To jest nie do końca prawda. Właśnie na tym polega nie zrozumienie kreacji pieniądza: nie jest tak, ze dług kilkakrotnie przewyższa depozyt.
Kreacja pieniąda polega na tym, że czyjś kredyt staje się czyimś depozytem, te dwie wielkości rosną równocześnie. Jak weźmiesz 1000 kredytu to bank dopisze ci 1000 zloty do twojego