Firma Solorza zbuduje w Wielkopolsce największą elektrownię słoneczną w Polsce
Panele pokryją około 100 ha powierzchni byłej Kopalni Adamów.
DziennikCodzienny z- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 135
- Odpowiedz
Panele pokryją około 100 ha powierzchni byłej Kopalni Adamów.
DziennikCodzienny z
Komentarze (135)
najlepsze
Wychodzi 2.3 zł/Wp czyli bardzo tanio. Jeszcze niedawno same panele kosztowały $1-2/W a tu jest kompletna infrastruktura.
70 MWp wyprodukuje rocznie 70 GWh energii. W 2019 hurtowe ceny energii to 240-280 PLN/MWh, czyli w ciągu roku taka elektrownia może zarobić 17-20 mln PLN. Dodatkowo pewno będą jakieś benefity za "zieloną energię" i na obecnym etapie naszej sieci energetycznej najpewniej nie będzie żadnych problemów z odbiorem tej energii. Energia z PV jest świetnie skorelowana z powstającą "górką" popytu letniego - wszyscy chcą się klimatyzować, wtedy kiedy akurat najbardziej świeci słońce :-) W te gorące dni elektrownie cieplne mają duże problemy z chłodzeniem, muszą ograniczać moc więc cena idzie w górę. Razem z "zielonymi certyfikatami" można pewno wynegocjować lepszą cenę niż średnia hurtowa.
Panele
@ToksycznyArek: Mam wrażenie, że koszty utylizacji elektrowni węglowej czy atomowej są o rzędy wielkości wyższe niż paneli PV.
Dodatkowo dochodzi jeszcze koszt utrzymania. Elektrownie PV są w zasadzie bezobsługowe. Tam wszystko jest "solid state", chyba jedynymi mechanicznymi elementami są wentylatory chłodzące falowniki. Czyli obsługa (koszty zmienne) są praktycznie zerowe w porównaniu do konwencjonalnych elektrowni gdzie masz regularną załogę utrzymania ruchu, zakup i dostarczanie paliwa, etc... W przypadku PV wystarczy "cieć" sprawdzający czy ktoś się nie łazi po terenie i nie próbuje wynosić paneli/miedzianych
Problem z kompensacją jest związany raczej z elektrowniami węglowymi, które dość wolno reagują na zmiany warunków.
Niemniej jednak imo spokojnie mozna przewidzieć pogodę na kilka godzin do przodu i dostosować produkcję konwencjonalną.
@panropuch: PSE ma na ten temat inne zdanie: Fotowoltaika jest bardzo „wygodna” dla systemu, ponieważ energia elektryczna jest wytwarzana, gdy jest najbardziej potrzebna, czyli w dni, kiedy jest najcieplej, a
Piszecie 30 mld, z łapówkami wyjdzie pewnie 50 mld.
Macie przykład, w Ostrołęce C wtopili 1 mld, a to miałbyś węgiel, za 1 mld tutaj byłoby 427 MW, Ostrołęka miała mieć 800 MW.
Duży plus tych budów? Robią to firmy prywatne.
Tylko zastanawia mnie co zrobią z węglem z tych kopalni co
Dla porównania kosztów i wielkości inwestycji - 70GWh energii ROCZNIE to:
70 godzin pracy bloku 1000MW. Ba Dum Tss.
70 godzin = niecałe 3 dni