Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko231
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

3969

Wyniki badań zwykłej i BIO włoszczyzny z Lidla, czy widać różnice?

Wyniki badań zwykłej i BIO włoszczyzny z Lidla, czy widać różnice?

Hej Zainteresowanie przerosło moje najśmielsze oczekiwania, więc w poczuciu obowiązku już spieszę z wynikami przeprowadzonych badań, w których główną rolę brała włoszczyzna zwykła oraz włoszczyzna ze znaczkiem BIO z Lidla. Nie mogę udostępnić danych laboratorium oraz zleceniodawcy badań, ale...

kajbel
kajbel
z
wykop.pl
dodany: 06.03.2018, 13:35:54
  • #
    nauka
  • #
    jedzenie
  • #
    zdrowie
  • #
    weganizm
  • #
    zdrowazywnosc
  • #
    ekologia
  • 323
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Hej


Zainteresowanie przerosło moje najśmielsze oczekiwania, więc w poczuciu obowiązku już spieszę z wynikami przeprowadzonych badań, w których główną rolę brała włoszczyzna zwykła oraz włoszczyzna ze znaczkiem BIO z Lidla. Nie mogę udostępnić danych laboratorium oraz zleceniodawcy badań, ale musicie mi uwierzyć na słowo, że nie są oni związani z żadną siecią handlową. Nie mogę ujawnić również konkretnych producentów opisywanych warzyw.


Zacząć należy od przedstawienia produktów:


Włoszczyzna zwykła:


Włoszczyzna BIO:


Składy włoszczyzn w niewielkim stopniu się różniły, w a mianowicie włoszczyzna BIO miała więcej warzyw od zwykłej, ale dla wyników to nawet lepiej, bo są bardziej miarodajne dla większej ilości warzyw BIO.


No dobra, więc co zostało zrobione?

  1.  Dla każdej z włoszczyzn zostało określone jaki procent całości stanowią poszczególne warzywa. 
  2.  Następnie całość została rozdrobiona, aby stanowiła jednolitą masę.
  3.  Z każdej z dwóch mieszanek zostały wyodrębnione po dwie próbki, aby mieć pewność, że wynik jest miarodajny (gdyby w każdej z próbek z tej samej włoszczyzny wyszły całkowicie inne wyniki, wiedzielibyśmy, że coś jest nie tak).
  4.  Próbki zostały przebadane, a o to wyniki.


Wyniki dla dwóch próbek tej samej włoszczyzny są uśrednione, jednak dla jasności poniżej przedstawię wszystko, żeby była pewność, że nie odbiegały wiele od siebie. Nadmienić należy, że wszędzie tam , gdzie jest znak "<" oznacza, ze ilości są poniżej granicy oznaczalności. Ta granica jest zapisywana w postaci liczby (czyli to jest najmniejsze możliwe do oznaczenia stężenie). PCA (Polskie Centrum Akredytacji) wymaga od laboratoriów takiego zapisu, choć potocznie oznacza to, że wykryto 0.

Jeżeli w próbkach tej samej włoszczyzny wyjdą różne wyniki, jeden poniżej tej granicy wykrywalności a drugi powyżej, to będę brał pod uwagę to powyżej.


Podstawowe badania takiej jak pH, zawartość azotu itd. są tak bardzo zbliżone i nie mają bezpośredniego przełożenia na całą sprawę, więc postanowiłem je pominąć.

Zaczniemy więc od metali ciężkich, których zawartość jest już dla nas ważna. 

Wyniki prezentują się następująco:

666d427746527867597a673d_rkwJMiOLcrUqKB7dDgF1CS3VUFGKlVU1.jpg



Jak widać są wartości są bardzo zbliżone, więc tutaj tych różnic również nie zauważymy.


Witamin (na co wiele osób pewnie czeka), jest tak mało, że laboratorium które wykonało badania nie wykryło ich wcale, co nie oznacza, że ich tam w ogóle nie ma, ale oznacza jedynie to, że dane laboratorium ma zbyt wysoką dolną granicę oznaczalności w swoim zakresie akredytacji i w przypadku oznaczenia niższej wartości, takiego wyniku się nie wpisuje.
To tak jakbyśmy mieli termometr, który oddajemy do specjalnej firmy i ona nam poświadcza, że w zakresie temperatur od 10 do 20, termometr wskazuje dobrą temperaturę. 
Jak termometr nam pokaże 5 stopni, to po prostu nie możemy oficjalnie powiedzieć, że z całą pewnością tyle jest.
No tak już jest i nic z tym nie zrobię. Na przyszłość oddamy próbki do badań do laboratorium z odpowiednio szerokim zakresem akredytacji.


Na koniec zostawiłem najlepsze ;)


Zawartość pestycydów! To jest tak naprawdę gwóźdź programu. Co wyszło?


W próbkach BIO wyszło całe 0 dla wszystkich zbadanych pestycydów. Nic, null. Ani w jednej, ani w drugiej nic nie wyszło.

Co natomiast z próbką zwykłej włoszczyzny?
Badając pod kątem całego szeregu pozostałości pestycydów zostały wykryte dwa:

666d427746527867597a673d_NYACUJSTeOUZ7HDGJI0s05bF28xg5I03.jpg



Co można o nich powiedzieć? 


Linuron wykorzystuje się w odchwaszczaniu upraw i jest pochodną mocznika.
Z początkiem czerwca 2017 roku został wycofany z obrotu a jego zasoby już posiadane można wykorzystać maksymalnie do 3 czerwca 2018 roku.


Boscalid natomiast jest stosowany w różnych środkach przeciwgrzybiczych.


I po co ta wiedza? Oceńcie sami. 


Na sam koniec powiem, że po 3 dniach w lodówce włoszczyzna BIO nie wyglądała już tak apetycznie jak pierwszego dnia. Szybko ulega wysuszeniu, marszczeniu się, a nawet czernieniu. Trochę jak taka zwykła marchewka, która przeleżała 2 tygodnie w lodówce, miękka i mało apetyczna.
A włoszczyzna zwykła? Po tygodniu wyglądała jak pierwszego dnia. Żadnych zmian.

 chodzi o nasze refleksje to jeżeli kupujecie warzywa, które wiecie, że za chwile zużyjecie (świeży rosół, obiad tego samego dnia), to może warto rozważyć wybranie tych BIO. Warzywa BIO można też zawsze pokroić i zamrozić, mrożenie w niewielkim stopniu szkodzi warzywom. Jeżeli natomiast kupujecie warzywa, które mają leżeć dłuższy czas w lodówce to wybierzcie zwykłe. Mniejsza szkoda z tych pozostałości pestycydów niż z ewentualnej grzybów i pleśni, które może się rozwinąć.


Kilka osób zapytało mnie jak od strony praktycznej wygląda takie badanie. Zlecić badanie może każdy, wystarczy znaleźć odpowiednie laboratorium specjalizujące się w żywności. Badanie jest dosyć drogie bo same badania na pozostałości pestycydów to jest około 1000 zł plus metale i podstawowe badania to kolejne 200-300 zł. Sporo.

Czy planujemy kolejne badania? Póki co nie. To było pilotażowe, żeby zobaczyć jak to wyjdzie. Osobiście byłbym bardzo zainteresowany zrobieniem badań np. kurczaka zwykłego i takiego zwykłego od rolnika. Jeżeli ktoś byłby chętny i chciałby zasponsorować badania, to zapraszam do kontaktu ;)


Dzięki za zainteresowanie.

Treści powiązane (6)

Eko, bio, organic, naturalne... co znaczą te etykiety?
konto usunięte
z youtube.com
  • 15
Czy EKOLOGICZNE znaczy LEPSZE?
konto usunięte
z youtube.com
  • 13

Komentarze (323)

najlepsze

d.....a
d.....a
konto usunięte 06.03.2018, 13:46:16
  • 840
Co do kolejnych badań to mogę zasponsorować kurczaka z wolnego wybiegu, karmionego tym co znajdzie głównie ;)
  • 38
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Raziel91
Raziel91
06.03.2018, 13:57:03
  • 637
@gardan:W takim razie niech porówna trzy kuraki
  • Odpowiedz
d.....a
d.....a
konto usunięte 06.03.2018, 14:03:05
  • 510
@Raziel91: będzie lipa jak mój się okaże najbardziej skażony, bo skubie trawę z chemtrailsami xD
  • Odpowiedz
AlezWieje
AlezWieje
06.03.2018, 13:45:00
  • 431
OP delivered, wykop :D
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Rambo5000
Rambo5000
06.03.2018, 16:16:32
  • 157
@AlezWieje: Tyle że zamiast porównania włoszczyzny BIO i zwykłej mamy porównanie 1 opakowania włoszczyzny BIO i 1 włoszczyzny zwykłej. Badanie powinno mieć kilka prób z kilku opakować danej włoszczyzny, a wyniki powinny być poddane analizie w programie statystycznym.
  • Odpowiedz
Ipratropium
Ipratropium
Ipratropium
06.03.2018, 17:17:39
  • 76
@Rambo5000: dlatego zostało to nazwane poprawnie "badaniem pilotażowym", stąd nie ma się o co czepiać w kwestii istotności statystycznej. Żeby faktycznie wyniki były istotne statystycznie, to musiałby wziąć próbę co najmniej 50-100 sztuk opakowań BIO i identyczną ilość tej zwykłej.
  • Odpowiedz
Siekany
Siekany
06.03.2018, 13:46:51 via iOS
  • 141
Proszę zrobic test kurczaków :) jestem mega ciekawy bo jem i te sklepowe i domowe.
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

n.....b
konto usunięte 06.03.2018, 13:48:34
  • 59
@Siekany: Kurczaków nie hoduje się w domu ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
Siekany
Siekany
06.03.2018, 13:49:59 via iOS
  • 34
@nikczemny_schab: racja:) kurczaki kurnikowo-podwórkowe :)
  • Odpowiedz
easy_idle
easy_idle
06.03.2018, 13:45:09 via Android
  • 100
Today OP was a cool guy
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

hunteroza
hunteroza
hunteroza
06.03.2018, 14:04:00 via Android
  • 56
@kajbel - skoro masz takie zainteresowanie, to moze zrob znalezisko ze zbiorka na zrzutka.pl na kolejne badanie, np tego kurczaka, zawolaj wszystkich tu wykopujacych i popros o udostepnianie i wplaty pojedynczych zlotowek? Jak to zrobisz to ja daje 10zl, powinno sie spokojnie po ad 1000zl nazbierac, a jak jestes z Wawy to jedziemy na mirowska i funduje miesko. Co Ty na to?
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

kajbel
kajbel
Autor
06.03.2018, 14:19:33
  • 27
@hunteroza: Hej, jak wrócę do domu to przemyślę i dam znać ;) Ja z Poznania jestem ;)
1000 zł to akurat za badanie jednej próbki pestycydów, nie wiem jak by to wyglądało przy mięsie, bo tam się na antybiotyki chyba głównie i choroby bada. Obadam i dam znać ;)
  • Odpowiedz
hpiotrekh
hpiotrekh
06.03.2018, 14:35:46
  • 5
@kajbel: myślę, że spokojnie kilka(naście) tysięcy by się udało zebrać na kilka takich badań, więc jak masz czas i ochotę to zakładaj jakąś skarbonkę i do dzieła ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
d.....l
konto usunięte 06.03.2018, 13:59:06
  • 45
Jak brakuje Ci zasobów finansowych na badania to zrób zrzutkę. Parę dni i uzbierasz potrzebne pieniądze.
Wpadasz do obserwowanych i czekam na więcej!
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

kop-wy
kop-wy
kop-wy
07.03.2018, 12:43:36
  • 1
@kajbel popieram, sam chętnie do takiej społecznościowej zrzuty bym się przyłączył
  • Odpowiedz
Rambo5000
Rambo5000
06.03.2018, 14:08:52
  • 26
Jeśli nie było kilku powtórzeń (badań kilku opakowań) to te wyniki przedstawiają nam jedynie porównanie tych dwóch opakowań, a nie ogólnie włoszczyzny BIO i zwykłej z Lidla.
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

siodemkaxx
siodemkaxx
06.03.2018, 14:45:22
  • -2
@Rambo5000: owszem, to badanie jest nic nie warte....
  • Odpowiedz
siodemkaxx
siodemkaxx
06.03.2018, 14:35:31
  • 20
nic nowego nie odkryłes xd śladowe pozostałości 2 substancji poniżej NDP więc 0 zagrożenia dla zdrowia... sam jestem producentem ale owoców i 2 lata temu miałem robione badania po zbiorach i wyszły śladowe pozostałości 3 substancji, więc jabłka były w 100% zdrowe, mimo około 30 zabiegów, a dodatkowo w cenie 1/10 tego co te wszystkie z oznaczeniami bio, eko itd... według mnie nie ma sensu wydawać pieniędzy na owoce i warzywa bio
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

siodemkaxx
siodemkaxx
06.03.2018, 15:49:29
  • 8
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • Odpowiedz
l.....2
l.....2
konto usunięte 06.03.2018, 19:26:33
  • 5
@siodemkaxx: szkoda sie wysilać, nie przetłumaczysz ludziom, że znikome ilości pestycydów są nieszkodliwe, jak chcą to niech płacą kilka razy tyle za dopisek BIO. Pewnie z większością bio jest jak z mięsem halal #pdk
  • Odpowiedz
a.....6
a.....6
konto usunięte 06.03.2018, 13:59:11
  • 18
Czyli warzywa bio są faktycznie lepsze i nie zawierają pestycydów.
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

jegertilbake
jegertilbake
06.03.2018, 14:12:07
  • 16
@agatuso426: Zalezy co bierzesz pod uwage. Jesli np. dla kogos placenie 3x wiecej za warzywa bio sprawi, ze bedzie ich jadl mniej to ostatecznie moze to przyniesc odwrotny skutek. Wydaje mi sie, ze korzysci wynikajace z diety bogatej w jakiekolwiek warzywa znacznie przerastaja ewentualne szkodliwe dzialanie pestycydow.
  • Odpowiedz
jegertilbake
jegertilbake
06.03.2018, 14:23:41
  • 28
@mafiozorek3: ja sie staram wybierac pozywienie, ktoro ma jak najwiecej polepszaczy i konserwantow, bo im wiecej sie wchlonie ich do organizmu tym lepiej bedzie zakonserwowany i dluzej zachowam swoja mlodosc i rzeskosc
  • Odpowiedz
r.....a
r.....a
konto usunięte 06.03.2018, 13:46:33
  • 18
Czy ktoś zna badania dotyczące jajek (klatkowe, ściółkowe, z wolnego wybiegu itp.)?
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

ponton
ponton
06.03.2018, 14:05:18
  • 45
Profesorowie i osoby zajmujące się tematem uważają, że najlepiej jeść klatkowe.


@morm: Możesz wskazać cytat, że jakiś konkretny profesor powiedział, że najlepiej jeść klatkowe? Ja widzę jedynie ich wypowiedzi, że wartości odżywcze są takie same, a nie, że polecają któreś.
  • Odpowiedz
morm
morm
morm
06.03.2018, 14:39:55
  • 40
@CipakKrulRzycia: Jako prawnik i uczestnik zajęć crossfitu odpowiem, że mi śmierdzą te wiejskie. Mają dziwny intensywny kolor i smak, który mi nie odpowiada.
  • Odpowiedz
  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 9
  • Strona 1 z 9
  • >

Hity

tygodnia

Poszukiwany KOZANECKI PAWEŁ, jak to możliwe, że nawiał?
Poszukiwany KOZANECKI PAWEŁ, jak to możliwe, że nawiał?
4014
Setki skarg na Polsat po programie o znanym youtuberze. "Brak bezstronności"
Setki skarg na Polsat po programie o znanym youtuberze. "Brak bezstronności"
3945
Drogowy szeryf w Porsche.
Drogowy szeryf w Porsche.
3057
Bartosz Walaszek kończy dzisiaj 49 lat
Bartosz Walaszek kończy dzisiaj 49 lat
2891
Parkomat mówi że jest dzień wolny, a Gdynia wlepia mimo tego opłatę dodatkową
Parkomat mówi że jest dzień wolny, a Gdynia wlepia mimo tego opłatę dodatkową
2740
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #ciekawostki
  • #zainteresowania
  • #biologia
  • #technologia
  • #liganauki
  • #historia
  • #kosmos
  • #fizyka
  • #medycyna
  • #swiatnauki
  • #gruparatowaniapoziomu
  • #polska
  • #astronomia
  • #zdrowie
  • #swiat

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking