Wpis z mikrobloga

Opływ koła, a dokładniej wizualizacja prędkości przepływu płynu w kanale z przeszkodą - kołem.

Przepływ powrotny występujący za opływanym kołem prowadzi do oderwania się części płynu i powstały wir jest zabierany przez przepływ zewnętrzny. Po tym (dla równowagi) płyn opływający koło ponownie zbliża się do ścianki powodując ten sam efekt na jego drugiej stronie. Tu cały przebieg się powtarza - przestrzeń za kołem wypełnia się wirami spływającymi naprzemiennie z obu stron. Układ ten znany jest jako ścieżka wirowa Karmana.

Symulacja przepływu wykonana w programie Agros2D. Jest to rozwiązywacz wielu układów fizycznych (między innymi przepływ nieściśliwy, wymiana ciepła, wytrzymałość konstrukcji i wiele więcej) dostępny na wolnej licencji. Program jest niezwykle przystępny w użyciu, skryptowalny w pythonie i wyjątkowo ciekawy jako towarzysz przygód obliczeniowych! To maleństwo z Czech wiele potrafi, a mi szczególnie pomocny jest w przybliżaniu rozwiązań uproszczonych równań Naviera - Stokesa i symulacji różnorakich przepływów. Nie wypada nie sprawdzić, mówię wam!

#cfd #fea #fem #mes #mechanikaplynow #gif #nauka #matematyka #science #opensource
kadetPirx - Opływ koła, a dokładniej wizualizacja prędkości przepływu płynu w kanale ...

źródło: comment_2kr0t1q5Rk7g1qlOTiNhEM6dgHxhlznz.gif

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
@kadetPirx: Wszystkie procedury zerżnięte z Hermesa. Cofam suba!. Za „rozwiązywacz” dałbym tak ze 12 plusów! O takie właśnie mirko walczyłem, a nie tylko rucham psa jak sra.
  • Odpowiedz
@levelus: To prawda, biblioteki Hermesa to podstawa Agrosa2D. Te same ośrodki zamieszane są w oba projekty, więc może jest to jakiś większy plan!

@Migfirefox: Jest możliwość wciągnięcia kresek zapisanych w formacie DXF (rzecz zgodnie cyfrą i literą w nazwie wydarza się w 2D). Jednak czuję, że interesują Cię większe symulacje wytrzymałościowe i do tego celu polecam Z88 Aurorę dostępną do dowolnego użytku. Świetna dokumentacja i instrukcja, która nie tylko zaznajamia
  • Odpowiedz
@Migfirefox: niekoniecznie. Można za darmo to zrobić. Umisz programy pisać? Jak nie to masz takie pakiety jak np. Elmer, CodeAster. Jak umiesz trochę, to świetny jest FreeFEM++. Jak programujesz to polecam GetFEM, FEniCS project albo libMesh. A jak masz hajs to kup Comsol Multiphysics ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@levelus: Dzięki za garść informacji z pierwszej ręki! Zaraz przejrzę dokumentacje podrzuconych programów - mam nadzieję, że wreszcie się przy którymś zatrzymam na dłużej, bo sporo przeczesuję w poszukiwaniu przystępnego programu. Zapatruję się optymistycznie na Elmera i FreeFEM++, chyba dość łatwo napisać jakieś skrypty do nich. Gdyby jeszcze pomogły wprowadzić do obliczeń jakiś model turbulencji to byłaby bajka. Pozostałe wyglądają na nie tak proste i przejrzyste w użytkowaniu, ale kto wie.
  • Odpowiedz