Wpis z mikrobloga

Poproszę o wyjaśnienie: jeśli obowiązkowy pobór jest takim bezsensem, jak się tutaj pisze, to dlaczego Korea Płd., Izrael, czy Szwajcaria wciąż go stosują? Czym warunki tych krajów tak bardzo różnią się od naszych? Może ich decydenci nie dorośli do poziomu intelektualnego elity wykopu?

#wojsko #pytaniedoeksperta i #neuropa bo to jej członkowie/sympatycy najwięcej piszą o skuteczności profesjonalnej armii
  • 254
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@GuyFawkes: Zresztą skoro mówimy o Rosji to zobacz jakie tam patologie wprowadził powszechny pobór. Mam znajomych ze Wschodu, których rodzice byli jeszcze w radzieckim wojsku w latach 70-tych i 80-tych. To co się tam działo to była kompletna pożoga. Byle sfrustrowany s------l starszy stopniem od ciebie mógł cię bezkarnie lać i poniżać. Jak byłeś słaby psychicznie, to był twój koniec. A i z wojska wychodziłeś raczej jako psychopata, a nie
A.....i - @GuyFawkes: Zresztą skoro mówimy o Rosji to zobacz jakie tam patologie wpro...
  • Odpowiedz
Od wykluczania depresji są badania psychologiczne.


@GuyFawkes: Co do badań psychologicznych to cała masa ludzi w latach 80-tych wymigiwała się od służby zaświadczeniami o chorobie od znajomych psychiatrów. Taka jest wartość bojowa i morale poborowej armii (:
  • Odpowiedz
ludzie którzy nie są w wojsku tworzą PKB, płacą podatki i składają się na armię.


@bartdziur: To jest kilka miesięcy w całym życiu człowieka. Mniejszej części społeczeństwa. W wieku, w którym i tak raczej większość przeznacza czas wolny na wypoczynek, niż pracę.

Każda armia z poboru przegrała z armia zawodową. Popatrz na konflikty XXI
  • Odpowiedz
W Polsce pewnie nie doszłoby do takiego poziomu


@Aleksander_Newski: Oglądałeś na pewno "Krolla" i "Samowolkę", mimo przerysowania to dużo się nie pomylili.

ale kto jest w stanie zagwarantować, że w koszarach nikt się nie będzie znęcał nad młodymi rekrutami?


A to akurat prosto zrobić, i tak pod koniec rozwiązano problem fali w polskim wojsku - po prostu nie umieszczasz rekrutów w tym samym budynku co starych wyjadaczy. Proste, a dojście
  • Odpowiedz
Ale problem nadal pozostaje: to jest Szwajcaria, oni mogą sobie pozwolić na dobre szkolenie (bo kto zabroni górskim żydom), a my zwyczajnie nie.


@NieWiemASieWypowiem: Szwajcaria wydaje na armię 5mld$, my - 10. Naprawdę nie możemy sobie pozwolić?
  • Odpowiedz
Pokaż mi pojedynek państw na podobnym poziomie, w którym poborowi przegrywają z zawodowcami.


@GuyFawkes: Ja ci pokażę, gdzie poborowi p------------ą nawet nie z żołnierzami: ZSRR vs. AFGANISTAN. Taka jest moc poborowej armii.
  • Odpowiedz
Idź do NSR. Mnie stać na spełnianie marzeń, a i z żoną żyjemy sobie całkiem dostatnio. Nie wiem skąd to przeświadczenie, że w wojsku jest c-----o. Chyba z żalu, że cię nie chcieli.


@biczplis: Nie próbowałem, po prostu nie chcę żyć za 4 tys. (strzelam). Sorry. Nie próbowałem i pewnie nie będę próbował dostać się do woja.

To tłumaczy wszystko, dziękuję, dobranoc.


@biczplis: jw. - zmienię, kiedy będę
  • Odpowiedz
A to akurat prosto zrobić, i tak pod koniec rozwiązano problem fali w polskim wojsku - po prostu nie umieszczasz rekrutów w tym samym budynku co starych wyjadaczy. Proste, a dojście do tego zabrało 40 lat.


@biczplis: Pewnie tak, ale chyba nawet w takiej jednostce złożonej z rekrutów może trafić się patologia i spokojni goście, którzy chcą tylko przetrwać. I dla tych drugich to będzie to bardzo przykre doświadczenie.

@
  • Odpowiedz
ZSRR vs. AFGANISTAN


@biczplis: Z drugiej strony Afgańczycy wygrali z najsilniejszą armią lądową świata, którego sukcesor jest naszym potencjalnym przeciwnikiem, a przecież nawet nie byli żołnierzami.

Rozwiń bo nie ogarniam.


@biczplis: "Szwajcaria wydaje na armię 5mld$, my - 10. Naprawdę nie możemy sobie pozwolić?" - chciałem cię dodać tam wyżej, ale już nie mogłem edytować.
  • Odpowiedz