Wpis z mikrobloga

Poproszę o wyjaśnienie: jeśli obowiązkowy pobór jest takim bezsensem, jak się tutaj pisze, to dlaczego Korea Płd., Izrael, czy Szwajcaria wciąż go stosują? Czym warunki tych krajów tak bardzo różnią się od naszych? Może ich decydenci nie dorośli do poziomu intelektualnego elity wykopu?

#wojsko #pytaniedoeksperta i #neuropa bo to jej członkowie/sympatycy najwięcej piszą o skuteczności profesjonalnej armii
  • 254
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Nie wiem czy jest tańsza, na pewno jest bardziej efektywna.


@Kapoan: Rzecz w tym, że jest droższa. I na 200 tys. zawodowców nas nie stać, a na 100 tys. plus rezerwy - pewnie już tak. I to nie jest wybór między 200 tys. a 100 tys. + 400 tys., tylko pewnie 140 tys. a 100 tys. + 400 tys. Strzelam, ale kupna samolotów wielozadaniowych, bwp, czołgów, kto, artylerii, nie można
  • Odpowiedz
Serio uważasz, że 200 tys. zawodowa nowoczesna armia jest tańsza od 100 tys. armii wspartej powiedzmy 300-400 tys. rezerwy?


@GuyFawkes: Nie, ale jest 5 razy skuteczniejsza, a to mi wystarczy.

Powtórzę się - to czemu polska armia szkoliła dużo większe liczby ludzi przez dużo dłuższy okres w latach 2000., kiedy pieniędzy było dużo mniej, a realizowano trzy duże programy
  • Odpowiedz
Ciągle nie widzę zastosowania dla poboru. Naprawdę, jeśli chcemy dokładać pieniądze do sił zbrojnych to lepiej zakupić sprzęt i zatrudnić na etat zawodowych żołnierzy. Nie widzę sensu wydawania kasy na pobór, gdzie ci ludzie po kilkumiesięcznym szkoleniu będą tylko odrobinę mniej bezużyteczni od człowieka, który w ogóle się nie szkolił, na pewno nie na tyle przygotowani, żeby stanowić jakąkolwiek linię obrony.


@Kapoan: Oni mają przede wszystkim odciążyć wojsko od działań
  • Odpowiedz
Oni mają przede wszystkim odciążyć wojsko od działań na zapleczu, takich jak logistyka i inżynieria właśnie


@GuyFawkes: Do tego nie potrzeba poboru.

zwiększać nasycenie siłą ognia na froncie, głównie przez lekką b--ń przeciwpancerną i przeciwlotniczą


I czym będą strzelać do lotnictwa, kałasznikowem?
  • Odpowiedz
@flisu: Aleksander Drugin to ideologiczna przybudówka współczesnych działań Rosji. Należy podchodzić do tego z rezerwą. Izrael to państwo europejskie. Chociaż nienawiść Arabów i stałe zagrożenie atakami zmieniło trochę ich mentalność. Nic nie jest czarno białe, ale nadal na tle państw islamskich ten kraj przedstawia się jako oaza.
  • Odpowiedz
Nie, ale jest 5 razy skuteczniejsza, a to mi wystarczy.


Możesz to spłycać dalej, i tak mnie nie przekonasz.


@biczplis: No i naprawdę musimy mieć wszystkich ludzi przeznaczonych do działań na zapleczu frontu w razie w na etatach w wojsku? To jest ta wielka efektywność w wydawaniu pieniędzy? A może da się właśnie przeszkolić kierowcę stara i budowniczego mostu i wrzucić go rezerwy? Albo zakupić tony jakichś manpadsów i tow-ów i przeszkalać ludzi w ich obsłudze. Przecież do tego też nie trzeba zawodowego żołnierza (znowu - Afgańce). I co ci Rosjanie zrobią, jak nie będą mogli poszaleć Kamowami i
  • Odpowiedz
O.o Myślałem, zawsze myślałem, że Izrael to państwo azjatyckie.


@flisu: Geograficznie to państwo bliskowschodnie (azjatyckie u nas odnosi się raczej do krajów Azji Wschodniej). Mentalnie jak najbardziej europejskie. Założone głownie przez żydowskich imigrantów z Europy i USA.
  • Odpowiedz
Oni mają przede wszystkim odciążyć wojsko od działań na zapleczu, takich jak logistyka i inżynieria właśnie


Do tego nie potrzeba poboru.

@Kapoan: Widzisz, @biczplis pisze wyżej, że pobór to jest wręcz za mało dla takich działań. To może prawda leży pośrodku i pobór jest
  • Odpowiedz
Geograficznie to państwo bliskowschodnie (azjatyckie u nas odnosi się raczej do krajów Azji Wschodniej). Mentalnie jak najbardziej europejskie. Założone głownie przez żydowskich imigrantów z Europy i USA.


@Aleksander_Newski: Prawie jak Królestwo Jerozolimskie.
  • Odpowiedz
Wciąż nie odniosłeś się do tego, że MON był w stanie udźwignąć pobór na 9 i więcej m-cy w czasach gdy pieniędzy było mało, a trzeba było kupować kto, efy i ppk.


Bo w końcu ktoś poszedł po rozum do głowy, dziwi cię to w polskim państwie?

@GuyFawkes: Odniosłem się
  • Odpowiedz
@GuyFawkes: ehh, stary co ja Ci mam powiedzieć i tak wiesz lepiej. Ja wojsko znam z autopsji, wiem jak funkcjonuje i to po prostu tak nie działa jak uważasz. Teoria teorią a praktyka swoje. Kasy na szkolenie nsr jest ledwo co i szkolenie wygląda co najmniej średnio. A ty mi tu z poborem wyskakujesz. Powtarzam, decyzja o rezygnacji była bardzo dobra i nie ma co wracać do tej patologii
  • Odpowiedz