Wpis z mikrobloga

Ruby Bridges - 1960 r.

Ruby była pierwszym czarnym dzieckiem, które zaczęło uczęszczać do szkoły dla białych na Południu, w Nowym Orleanie. Jej rodziców zwerbowała organizacja emancypacyjna "National Association for the Advancement of Colored People", by uczestniczyli w próbie integracji rasowej amerykańskiego systemu szkolnictwa. Aktowi temu towarzyszyły jednak nieustanne protesty rodziców białych uczniów, którzy zabierali swoje dzieci z lekcji. Dziewczynkę znieważano, straszono czarną lalką w trumnie i grożono otruciem, więc dla bezpieczeństwa na drugie śniadanie jeść mogła pod nadzorem policji tylko kanapki przyniesione z domu. Za uczestnictwo w inicjatywie NAACP zapłaciła cała rodzina: ojciec i dziadkowie stracili pracę.

Sześcioletnią czarnoskórą Ruby Bridges pierwszego dnia do szkoły odwieźli uzbrojeni policjanci. "Powiedzieli nam, że gdy wysiądziemy z samochodu, dwóch będzie szło przede mną i mamą, a dwóch za nami, żeby chronić nas z obu stron" - wspomina Bridges. Mała Ruby potrzebowała ich do ochrony przed rodzicami białych kolegów szkolnych, którzy nie chcieli, by ich dzieci siedziały w jednej klasie z Murzynką. "Ludzie krzyczeli i wygrażali nam pięściami. Nie zaczęłam lekcji tego dnia. Gdy następnego dnia znów przyszłam do szkoły, biała miła nauczycielka zaprowadziła mnie do pustej klasy i poprosiła, żebym wybrała sobie ławkę".

Tylko jedna nauczycielka zgodziła się uczyć Ruby, była nią Barbara Henry, odmówiła ona opuszczenia swojej pracy dydaktycznej, gdy rodzice, uczniowie i nauczyciele postanowili opuścić szkołę.

Walka Ruby Bridges o prawo do nauki w szkole powszechnej stała się inspiracją dla malarza Normana Rockwella – twórcy obrazu wiszącego dziś w gabinecie prezydenta Baracka Obamy.

#historiajednejfotografii #fotohistoria #usa #fotografia
Pobierz siwymaka - Ruby Bridges - 1960 r.



Ruby była pierwszym czarnym dzieckiem, które zac...
źródło: comment_DEL8BLLRTWgMQExPsbg5JZtmPooKHweE.jpg
  • 3