Wpis z mikrobloga

@darck: ale najtrudniej znaleźć w nim pracę, bo ofert jest relatywnie niewiele.

Jakoś wszyscy zapominają o tym ile rynek dla danego języka jest w stanie wchłonąć nowych developerów.

Jak nie znajdziesz pracy etatowej..co jest bardzo prawdopodobne to będzie chciał sie chwycić jako freelancer i tu zasadnicze pytanie:

Czy lepiej zarabiać trochę więcej ale rzadko łapiąc zlecenia, czy może trochę mniej ,ale pracując pełno etatowo jako freelancer ze względu na ilość prac
@msq: Staram się optymalizować kod na bieżąco i jak na razie mi się to udaje, więc o jakość kodu to się nie boję :)

@fotexxx: Zastanawiam się w sumie nad #go #scala i #nodejs ale nie wiem jeszcze.

Aplikacja to sklep który tworzę od 2 lat - od początku pracy w pewnej agencji interaktywnej a przez ostatni rok już samodzielnie. Aplikacja została napisana w php w autorskim firmowym cmsie który
@fotexxx:

To raczej nie jest sklep z kilkunastoma produktami, lecz w zasadzie platforma której częścią jest sklep, z wieloma markami, kategoriami, wieloma opcjami konfiguracji i cen w zależności od wybranej konfiguracji, stanów magazynowych. Do tego różne waluty, różne wersje językowe, system zarządzania zamówieniami, dodawanie zamówień z palca, systemy płatności, reklamacje. Oprócz sklepu serwis ogłoszeniowy, niedługo będzie serwis akcyjny, społeczność oraz forum.

http://justriding.com/
Serwer już jest, dedykowany więc to raczej różnicy nie robi jaka technologia.


@lewactwo: Robi i to wielka. Jesli wybierzesz egzotyczny jezyk i do tego rownie egzotyczna platforme na OS to za jakis czas mozesz miec problem ze wsparciem.

Poza tym serio bierzesz pod uwage pisanie duzej rzeczy w jezyku ktorego bedziesz sie przy tym dopiero uczyl..?
Poza tym serio bierzesz pod uwage pisanie duzej rzeczy w jezyku ktorego bedziesz sie przy tym dopiero uczyl..?


@msq: no właśnie :) To chyba najbardziej istotne pytanie. Prawdopodobnie zrobi #!$%@? ,ale w innym języku :D
@msq: Raczej te języki które wymieniłem we wpisie nie są jakieś egzotyczne i mają wsparcie dużych firm, więc to nie problem.

Tak biorę pod uwagę, ale oczywiście nie zacznę pisać tego od razu w nowym języku, lecz miesiąc wcześniej zacznę się go uczyć na mniejszych przykładach i dopiero zacznę kodzić. Poza tym jeśli chodzi o node.js to Java Script umiem :)
nie zacznę pisać tego od razu w nowym języku, lecz miesiąc wcześniej zacznę się go uczyć


@lewactwo: A nie no to spoko skoro miesiac wczesniej ( ͡ ͜ʖ ͡)

Nie dziwie sie ze PHP przestalo byc dla ciebie wydajne.
@msq: Gdzie napisałem, że PHP przestało być dla mnie wydajne? ;o

Po prostu mając okazje przepisać aplikacje zastanawiam się nad tym czy wybrać inną technologię.
@fotexxx: ale spośród języków niszowych Ruby jest najmniej niszowy. Jeśli mieszkasz w Warszawie, Wrocławiu lub Krakowie, to możesz iść w Ruby. Nie ma dużo ofert, ale wystarczająco dużo.
@lewactwo: Naucz się o wzorach projektowych, standardach kodowania, dobrych praktykach i zrób to porządnie w języku, który znasz najlepiej.

Jak już chcesz sobie zepsuć działającą aplikację, to przepisz ją na Symfony – PHP jest wystarczająco szybkie i zasobne w feature'y do tego zadania.
@MacDada:

Naucz się o wzorach projektowych, standardach kodowania, dobrych praktykach i zrób to porządnie w języku, który znasz najlepiej.


Wzorce i standardy i dobre praktyki ogarniam i też się zastanawiałem nad zrobieniem tego "porządnie" od podstaw. Tylko właśnie niektórzy mi mówią, żebym użył frameworka bo tak to jest wymyślanie koła na nowo.

Jak już chcesz sobie zepsuć działającą aplikację, to przepisz ją na Symfony – PHP jest wystarczająco szybkie i zasobne
@lewactwo: No właśnie mam na myśli, żebyś użył Symfony (napisanego w PHP). Liczbą bundli się nie przejmuj – używasz APC, to klasy keszują się już skompilowane.

Najpierw funkcjonalność (używasz wszystkich bundli co się da, żeby napisać funkcjonalność), potem profilowanie (szukasz gdzie masz problemy z wydajnością), na koniec optymalizacja jak już wiesz co warto optymalizować, a co nie.

http://c2.com/cgi/wiki?PrematureOptimization
@konradpodgorski: No cóż, my używamy

5.4
, a

5.7
ma być 2x szybszy niż

5.6
.

Ale sam język to tylko jedno miejsce gdzie wydajność może być problemem. Z reguły nie jest, bo gorsze są zapytania do bazki, niepotrzebnie ciężkie pętle, itp.

Znajomość reguł mikrooptymalizacji to jest fajny dodatek, ale one mogą się zmieniać. Profilowanie jest niezawodne – szukamy problemów z wydajnością dokładnie tam, gdzie są.

No i APC dokłada Ci