Wpis z mikrobloga

Mireczki, siedzi ktoś z was w #unix #linux #bsd i może coś pomóc? Bo ja cannot into #rsyslog na #debian.

Wszystkie logi który napływają portem 514 (z innych serwerów itd) przekazuje do MySQL regułą " Pchaj wszystko co dostajesz do MySQL" i rysuje sobie je w LogAnalyzerze. Poziomy krytyczności przesyłanych logów które napływają definiowane są oczywiście od strony hosta wysyłającego. Problem leży w tym, że localhost zrzuca również wszystkie swoje logi (miliard *.info) i zaśmieca mi bazę.

Mógłbym w pliku konfiguracyjnym nie ładować modułów imklog i imuxsock, ale monitorowanie localhosta też mnie interesuje. Jak zdefiniować localhost do generowania logów tylko powyżej określonego poziomu (np. powyżej warning), ale nie psując jednocześnie reguły "Wszystko co masz pchaj do MySQL"? Jednym słowem jak z rsysloga wysłać logi do rsysloga na tym samym hoście?

Mam nadzieję, że nie zamotałem za bardzo. Anyone?

  • 5
@lisu91: zamotałeś za bardzo, więc odpowiedz, który punkt się zgadza:

1. Masz centralnego Debiana: serwer MySQL, serwer rsyslog, serwer www z LogAnalyzerem

2. Logi z zewnętrznych hostów mają lecieć do powyższego serwera rsyslog, a on ma je wrzucać do DB

3. Logi lokalne mają lecieć wyłącznie do plików, nie do DB

tak?
@NameMaciek

1. true

2. true

3. Najlepiej jakby wszystkie logi lokalne leciały do pliku, a część z nich (np. severity over 4) leciało do naszej bazy monitoringu. Tak jak np. jakiś zewnętrzny win7 zrzuca wszystko do swojego lokalnego event loga, a dodatkowo wybraną część przesyła poprzez agenta do rsysloga.
@lisu91: 3. no to teraz powiedz w czym konkretnie problem? Bo przecież zdalne hosty dodajesz na "*.* :ommysql:localhost,etc.", a lokalne np.: "*.info /jakis/plik" albo "*.warn :ommysql:localhost,etc."
@NameMaciek: i to wszystko w pliku konfiguracyjnym rsysloga?

Póki co wygląda on tak:

$ModLoad ommysql

. :ommysql:localhost,Syslog,rsyslog,*******

# provides UDP syslog reception

$ModLoad imudp

$UDPServerRun 514

# provides TCP syslog reception

$ModLoad imtcp

$InputTCPServerRun 514

$ActionQueueType LinkedList # use synchronus

$ActionQueueFileName srvrfwd # infinite retries

$ActionQueueSaveOnShutdown on # save in memory

###########################

#### GLOBAL DIRECTIVES ####

###########################

$ActionFileDefaultTemplate RSYSLOG_TraditionalFileFormat

$FileOwner root

$FileGroup adm

$FileCreateMode 0640

$DirCreateMode 0755

$Umask 0022

$WorkDirectory /var/spool/rsyslog