Wpis z mikrobloga

Mirki programiści przede mną czas życiowych decyzji i wyboru drogi zawodowej, mam więc do was pytanie.

Co lepsze:

Programowanie embedded, czy programowanie wysokopoziomowe (aplikacje internetowe) ?

W pierwszym przypadku mam możliwość (ściśle mówiąc jeszcze jej nie mam ale jest to realna opcja) programowania systemów wbudowanych czasu rzeczywistego dla lotnictwa. I niby wszystko fajnie ale: lotnictwo to konserwatywna działka gdzie stosuje się sprawdzone rozwiązania i nowe technologie czyli rozwiązania wchodzą z dużym opóźnieniem i tylko w przypadku gdy okażą się 100% pewne. Oprogramowanie takie jest typu safety-critical co oznacza, że samego programowania w pracy jest jakieś 30% a nawet mniej a reszta to różnego rodzaju robota papierkowa. Nawet podczas rozmowo zasugerowano mi, że jeśli chodzi o samo programowanie embedded to pewnie dużo się nie nauczę bo wszystko obwarowane jest przepisami, schematami, itp.

W drugim przypadku to "standardowa" robota programisty aplikacji webowych. Czyli wiadomo trzeba być na bieżąco z różnym technologiami i rozwiązaniami.

W pierwszym przypadku kasa i "prestiż" większy ale obawiam się czy jakbym chciał zmienić kiedyś w przyszłości branże na inną (tzn też embedded ale w innej gałęzi przemysłu) to czy nie będę odstawał umiejętnościami?

W drugim przypadku to duża firma informatyczne gdzie byłbym jednym z wielu ale może jak zbiorę trochę doświadczenia to zaprocentuje to na przyszłość?

#pytanie #programowanie #praca #jakzyc
  • 7
@pitus_bajtus: I tak i nie. Jeśli za web przyjmiesz stawianie wordpressa - zanudzisz się na śmierć lub odkryjesz twarde narkotyki. Ja siedzę w technologiach webowych ale przez 60-80% czasu dłubę raczej systemy raportowe czy ogólnie pod zastosowania wewnętrzne. Frajdą jest tutaj to, że masz możliwość liźnięcia i pobieżnego zrozumienia branży. Np. Produkcja wafli ryżowych czy zużycie sprzętu medycznego.

@PanCogito
@PanCogito: web to taka ciagla niedojebka, musisz umiec duzo a pieniadze male chyba ze umiesz sie sprzedac albo mieszkac za granica

robic wbudowane w norwegii i tyle ;) a jeszcze cos tam z automatyki policac i jak krol

pozatym to co piszesz o tym lotnictwie smierdzi mi praca testera ja bym w to wszedl pensja u jendego pracodawcy ktogo znam to 7-12k za testowanie w obszaze avio

chocbys sie w pl
@bazingaxl: nie jest to oferta dla testera. W ofercie i na rozmowie jest wyraźnie zaznaczone, że "junior embedded programmer"

Tylko branża jest specyficzna i czystego programowania nie jest aż tak dużo, bo każda linijka kodu ma być sprawdzona, opisana, przetestowana, zgodna z standardami itp.

Jeśli chodzi o automatykę (a raczej teorie sterowania) to mój taki mały konik :)

Właśnie tego weba się trochę obawiam bo zapotrzebowanie niby duże ale z drugiej