Wpis z mikrobloga

Słuchajcie liberałowie, kapitaliści i inne baśniowe stwory posiadające dwa mieszkania w mieście wojewódzkim, którzy za atak na święty wolny rynek uważacie nałożenie podatku katastralnego od N-tego mieszkania albo podatku od pustostanów.

Rządowe interwencje w wolny rynek to coś co sprawia, że kapitalizm w ogóle działa. Gdyby nie r--------e Standard Oil i innych monopolistów sto lat temu, to wasz aktualny status byłby podobny do statusu kołchoźnika w ZSRR.

A jak rząd skapituluje z polityką mieszkaniową, to podobny będzie status waszych wnuków, i nic tu nie zmieni jedno mieszkanie, które trzymacie dla córki.

Zapraszam do inwestowania w instrumenty inwestycyjne - akcje, obligacje i lokaty, a nie w dobra podstawowe jak mieszkania.

#nieruchomosci #gielda #kapitalizm
  • 25
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Zasadniczo tak, nawet w wersji soft.

Bo panstow nie o tyle ma śrubę dokręcać bo jest złośliwe czy chytre czy komunistyczne, tylko po to ma dokręci bo wcześniej niepotrzebnie odkręciło. Czyli ma dokonać autopoprawki, cofnąć kontrasygente i takie tam ;) czyli wycofać się z polityki fiskalnej promującej zakup i chomikowanie i spekulacje mieszkan na politykę kupuje mieszkanie kiedy chcą tam mieszkać, inne opcje są nieporządne i będę podatkowo niekorzystne a przeciwieństwie do
  • Odpowiedz
@slkt: tu chodzi o to aby mieszkania służyły do mieszkania a nie do inwestycji. Państwo musi jak najbardziej zniechęcać ludzi do inwestowania w kurniki. Tutaj jest chwilowy zysk. Ludzie zamiast inwestować w firmy rozkręcać gospodarkę to wszystko leci w beton. Potem nic dziwnego, że mamy niski R&D bo po co w cokolwiek inwestować jak masz nieruchomości.
  • Odpowiedz
Zapraszam do inwestowania w instrumenty inwestycyjne - akcje, obligacje i lokaty, a nie w dobra podstawowe jak mieszkania.


@slkt: dobry portfel ma zarówno akcje i obligacje jak i nieruchomości
  • Odpowiedz
  • 1
@jonzi: jasne, rozumiem. I też doskonale rozumiem, że ludzie inwestują w nieruchomości, bo dają najlepsze ROI, ale czas właśnie to ROI im obniżyć :)
  • Odpowiedz
@slkt: czasami przed snem wyobrażam sobie Polskę, gdzie ten strumień prywatnych pieniędzy jest przekierowany z betonowego złota na giełdę, obligacje, własne firmy i fundusze inwestycyjne.

Echh
  • Odpowiedz
@slkt no i bardzo ciekawy jest fakt, że Ci wszyscy kapitaliści uważają kataster za nadmierna ingerencję państwa w wolny rynek, ale bk0% to już spoko ingerencja państwa w wolny rynek, trzeba przecież polskim rodzinom "pomagać".
  • Odpowiedz
niesamowite jest to ze przy takich niesamowitych prognozach dzietnosci w tym kraju, dla p0laków wciaz najlepsza forma inwestycji w przyszlosc zdaje sie byc pakowanie kasy w beton xD

a dzialanie ktore ma sprawic ze w mieszkaniach ludzie beda chcieli no nie wiem, mieszkac, to literalnie komunizm i zabijanie przedsiebiorczosci bo ja wielki inwestor mam mieszkanie po babci w powiatowym i ma kosztowac k---a miliard za 10 lat.

Doslownie inwestycja w dowolna inna
  • Odpowiedz
oczywiście ten podatek będzie też dotyczył spółek i funduszy inwestycyjnych?


@K-S-: spółki i fundusze w ogóle nie powinny móc posiadać mieszkań ¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
akcje, obligacje i lokaty, a nie w dobra podstawowe jak mieszkania.


@slkt: Ty zapraszasz a nasze państwo wprost przeciwnie - nie dość, że utrzymywało sztucznie niskie stopy procentowe przy rosnącej inflacji, to jeszcze dojebuje podatkiem Belki :))
  • Odpowiedz
  • 43
@nikifor: tak, to jest patologia że nieruchomości jako walor inwestycyjny są uprzywilejowane fiskalnie względem akcji/obligacji/lokat
  • Odpowiedz
którzy za atak na święty wolny rynek


@slkt: a gdzie masz ten wolny rynek? raczej nie mam nic przeciwko katastralnemu, ale pisanie o wstręnych kapitaluchach i wolnym rynku to dla mnie iksde
  • Odpowiedz
tak, to jest patologia że nieruchomości jako walor inwestycyjny są uprzywilejowane fiskalnie względem akcji/obligacji/lokat


@slkt: I to nie jest tylko problem z mieszkalnictwem ale w ogóle innowacyjną gospodarką i dostępnością kapitału inwestycyjnego dla firm. No ale skoro MRiT zajmuje się wsparciem deweloperów, to czego ja chcę :))
  • Odpowiedz
Słuchaj no komunisto (trzymając się twojej infantylnej konwencji), nikt normalny nie ma problemu z katastrem od 3 czy 4 mieszkania, problem w tym, że jak się wam da dłoń to odgryziecie ramię i szybciutko z 3-4 mieszkań zrobiły się 2 + przymus wynajmu.

Byłem po obu stronach barykady jednocześnie - wynajmowałem komuś i od kogoś w tym samym czasie - i po prostu rozumiem, czemu można nie chcieć udostępniać swojego lokalu. Nie
  • Odpowiedz
uważacie nałożenie podatku katastralnego od N-tego mieszkania albo podatku od pustostanów.


@slkt: a tak bez emocji, panie slkt, wiesz w ilu krajach wprowadzono podatek kastralny i w ilu z nich obniżyło to ceny nieruchomości?
  • Odpowiedz