Wpis z mikrobloga

Między VIII a XIII wiekiem muzułmańskie ośrodki takie jak Bagdad, Kordoba czy Damaszek były centrami wiedzy, gdzie rozwijano matematykę, astronomię, medycynę, filozofię. (...) W średniowieczu kośćiół katolicki w pewnym stopniu ograniczał rozwój nauki, szczególnie wtedy, gdy była sprzeczna z naukami biblijnymi. Rozwój nauki połączony z chrześcijańśtwem to raczej już jakiś renesans i oświecenie.


@Neobychno: Patryk Jaki oczywiście p------i głupoty. Jednak to co piszesz jest również nieprawdziwe. Te "muzułmańskie centra wiedzy"
  • Odpowiedz
Zastanawiałem się też dlaczego przeważająca większość ma łacińskie.


@Mezomorfix: bo od wieków język nauki. dopiero od niedawna (w ludzkiej skali) uległa angielskiemu
  • Odpowiedz
@Neobychno: Arabowie też mają swoją bogatą historię, kulturę, język, literaturę, muzykę, kuchnię, architekturę oraz uwaga... własnych filozofów.

Trzeba być naprawdę zacofanym deklem z ujemnym IQ żeby dehumanizować i podważać istnieje kultury bliskowschodniej. Ale czego się spodziewać po takim nie wykształconym deklu jak Patryk Nijaki ¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
Tak samo jak islam opóźnia ucywilizowanie się ludności w Afryce oraz dodatkowo nakręca wojny na tle religijnym.


@Mezomorfix: zgadam się, że Islam nie jest już centrum rozwoju naukowego i obecnie skupia się na ekstremiźmie religijnym,
w moim komentarzu chciałem zaznaczyć że obrazek kiedy kościół kreuje się na obrońce nauki i postępu też nie jest zgodny z prawdą, a możliwe że żeby uprawdopodobnić ten obrazek to ksiądz też powinien mieć kilka poziomów czaszek, jesli nie nawiązujących do średnioweicza i kontrreformacji to do obecnych działań Kościła w tuszowaniu m.in. przestępstw seksulanych księzy

A opóźnianie nauki w chrześcijaństwie wynika z jego bardzo konserwatywnego podejścia do świata, które bez dostatecznych i wieloźródłowych dowodów nie będzie propagować
  • Odpowiedz
A opóźnianie nauki w chrześcijaństwie wynika z jego bardzo konserwatywnego podejścia do świata, które bez dostatecznych i wieloźródłowych dowodów nie będzie propagować takiego postępu.


@Mezomorfix:

tak jak bez dostatecznych i wielozrodlowych dowodow nie deklaruje swoich dogmatów ... oh wait
  • Odpowiedz
Były kiedyś takie czasy, gdy religia chrześcijańska dominowała w Europie, a na wschodzie Islam. Nazywało się to u nas ciemnymi wiekami, a tam złotym wiekiem Islamu, podczas którego powstało mnóstwo ważnych odkryć naukowych.


@wstanczyk Ciemnie wieki nie miały wiele wspólnego z chrześcijaństwem, a były skutkiem dominacji królestw barbarzyńskich. Arabowie korzystali z rozwoju dwóch ówczesnych mocarstw (Bizancjum i Sasanidzi), gdy Europejczycy dopiero karczowali puszcze na połowie kontynentu. Ale już od IX wieku
  • Odpowiedz
@wstanczyk:

Ale z początku było zacofane, przynajmniej w porównaniu do czasów świetności Rzymu


Przecież Rzym to głównie architektura, retoryka i prawo. Matematyka stała w miejscu, a ich kretyński system liczbowy wręcz zahamował rozwój, właściwie w żadnej konkretnej dziedzinie nauki nie zrobiono w Rzymie postępu.
  • Odpowiedz
@Diamond-kun: @BenAli @nth4 @Grundald Ziomeczki ja wiem, że się czegoś nowego nauczyliście i chcieliście się pochwalić, ale jakbyście przeczytali mój wpis, to byście zauważyli, że ja nigdzie osiągnięć średniowiecza nie neguję, nawet wprost to zaznaczam, a jedynie tezę, że dużo dominacji chrześcijaństwa to super rozwój i potęga, a jak islam, to zło i śmierć xd Zapomniałem że wykop i tu trzeba drukowanymi literami bo potem sto powiadomień
  • Odpowiedz
Ale co zrobiło chrześcijaństwo? Kiedy chrześcijańska Europa mordowała sie mieczami, włóczniami i strzałami to świat islamu przeżywał złoty wiek nauki i kultury.


@Neobychno: Tak było, nie zmyślam.
  • Odpowiedz
@wstanczyk: ok, tyle że osiągnięcia Arabów to nie czas panowania islamu. W przeciwieństwie do chrześcijaństwa w Europie, gdzie ta korelacja występuje, co może ale nie musi mieć związek ze sobą.
  • Odpowiedz